Jump to content
  • Aktuální cíle darů

Alternátor nedobíja


mato00

Recommended Posts

Čaute chalani. Zasa sa objavil nový problém. Alternátor mi slabo dobíja cca 12.5-13.2V. Ale niekedy dá aj 14.2 maximálne a to fakt niekedy. Tak som ho vyhodil z auta rozobral a jeden uhlík spodný už visel. Kúpil som nové dva uhlíky na sústruhu zhodil drážku na rotore bola už dosť vydretá. Poskladám a to isté. Po troch dňoch žiadna zmena tak som vymenil regulátor napatia a je to stále rovnaké. Pritom kontrolka baterky mi pekne zhasne po naštartovaní a nezasvieti. Meral som aj napatie na alternátore a baterke a je také isté žiadny rozdiel. Kontakty na akumulátore prebrúsené a očistené.. Čo mi poradíte vďaka za radu :bojim

Link to comment
Share on other sites

ja som mal podobny problem vymenil som uhliky a regler, stočil sustruhom,vymenil ložiská, prepajkoval a zmeral som kontakty rotora a isiel ako novy...skus pozret ten rotor a zmeraj odpor vinutia. moze byt prepalene niekde vinutie...ak nepojde zozen na vrakači druhý poprípade na inzerát...repas komplet altika stoji u nas 40e...

Link to comment
Share on other sites

Ono asi si tie uhlíky musia sadnúť dobre. Lebo keď naštartujem a meriam na baterke je 12,8 - 13,2 ale kedy koľvek po jazde to skontrolujem tak 14,3-14,4 tak počkám zo dva týždne a uvidím čo ďalej.

Link to comment
Share on other sites

Ono asi si tie uhlíky musia sadnúť dobre. Lebo keď naštartujem a meriam na baterke je 12,8 - 13,2 ale kedy koľvek po jazde to skontrolujem tak 14,3-14,4 tak počkám zo dva týždne a uvidím čo ďalej.

totalna kravina co si napisal...nic nema sadat hned ako to nahodiš to má ist na 14V minimalne.. mne ide na 14,5 V predtym mi pred repasom daval 12 13 12,5 ako sa mu chcelo... a ak si tam dal nejake uhliky z pračky a nie original tak sa necuduj... premeraj rotor a uvidis... OHMICKY som myslel ci neni prerazene vinutie...

Link to comment
Share on other sites

Nie žiadne uhlíky z pračky. Dal som tam origo najskôr uhlíky. Stále rovnako tak som potom vymenil reguláror a ten mal už v sebe aj nove uhlíky. A teraz keď naštartujem 13,4 a keď pojazdím a hneď meriam 13.8- 14,2. Ale keď vypnem a znova naštartujem zasa tých 13,2. No budem musieť premerať to vinutie. Ale diody by nemali byť asi v prdeli. Lebo buď prepušťa v jednom smere alebo nie.

Link to comment
Share on other sites

Pri takýchto hodnotách nabíjania to vyzerá ze nefunguje jedna časť statora. Alternátor je trojfárový generátor kedy stator má tri cievky jedným koncom zapojené do diódového mostíka a druhý koniec je spojený do uzla. Ak odletuješ konce z mostíka tak sa dá premerať odpor každej cievky samostatne. Zároveň pozri letované spoje na diódovom mostíku lebo sa stáva že býva spoj otrasený a nemá kontakt. Diódy sa dajú spoľahlivo premerať až po odletovaní jedného konca.

Predpokladám že si vnútro alternátora riadne vyčistil od prachu z obrúsených uhlíkov. Je vodivý.

Link to comment
Share on other sites

Ono asi bude to jedno vinutie zle. Lebo za jazdy ak viac pridám okolo 2000 ot tak mi aj viac začne fúkať ventilátor. Čiže okolo 2000ot to aj dobíja tých 14- 14,2. Meral som aj na baterke, keď nechám na tých 2000 ot strašne pomaly začne stúpať napatie 12,81, 12,82, 12,83 až do tých 14,2 pri stálych otáčkach. Teraz neviem čo sa oplatí buď repas alebo použitý. A koľko je cena približne použitého nevieš?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Nazdar chalani.

Mám 405 1,8TD r.v. 1991. Do auta som si namontoval voltmeter, aby som videl stav napätia v sústave. Mám ho zapojený len k osvetleniu palubovky a tak mi ukazuje o 0,5V menej ako nameriam na baterke. V prípade že idem autom a mám zapnuté len LED denné svietenie (2x1A) plus rádio, tak mi ukazuje napätie 13,8V. keď ale zapnem normálne stretávacie svetlá, plus ventilátor na max, tak napätie klesne na 13,2V. V prípade brzdenia už ukáže len 12,5V. Mám sa strachovať o alternátor? Ako sá dá vyčistiť? Auto mám 8 rokov, a ešte som ho vonku nemal.

 

Ďakujem za rady a informácie...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...