Jump to content
  • Aktuální cíle darů

Vlhkost v budovách

Fusion

Recommended Posts

Potřebuju poradit s pro mně hodně vzdáleným oborem.

Mám kancl/sklad ve sklepě sto let starýho cihláku, za komunistů odpadiště pohlavárů, rekonstruovaný v 90. letech velmi pěkne. Dveře do chodby, dvoje okna do zahrady, tj. za barákem je takovej světlík nebo jak to navzat právě aby tato strana sklepu měla okna. Teď sem odstraňoval nějaký zbytečný skříně, papundekl vzadu navlhlej a chycená plíseň. Tu sem ze zdi celkem odstranil, začla padat fajnová, tak sem ji odloupal tam kde šla lehce (vše přímo od podlahy do výšky cca 30cm), natáhl neodborně ale úspěšně novou fajnovou. Většina ostatního nábytku jsou teď plechový policový systémy, takže celkem vzdušný.

Ty zdi a mírná plíseň by ani nebylo to nejhorší. Mám tam čím dál víc choulostivýho zařízení a skladovanýho zboží a co je třeba problém jsou všelijaký i celkem drahý papíry a výrobní procesy, kterým vadí vlhkost. Koupil sem se skeptickým pocitem Ceresit Stop vlhkosti a funguje to naprosto úžasně. Nádoba na cca 3/4 litru se naplní během měsíce ale podle mě a jedna nestačí.

Proto bych chtěl vědět:

1) má cenu kupovat několik dalších těch Ceresitů

2) nebo investovat do vysoušeče, popř. jakýho protože absolutně nemám ponětí o výrobcích apod., především na místnost cca 3x5m

3) jakej koupit levnej ale co nejpřesnější měřák vlhkosti abych zjistil kolik tam je a z toho mohl vycházet?

Pravidelně větrám, bohužel okna mají za sebou tak 30/40 let a už s tím musím fakt něco dělat když se kroutí kdeco a já to můžu vyhodit.

Mám dojem, že se tu řešilo něco podobnýho ale nemůžu to najít, popř. by mě zajímaly vaše story na toto téma :papa

Edit: podle jednoho návodu postupu musí v místnosti být pod 45% vlhkosti, jistota by bylo tak 30, podle mě to momentálně může být nad 70.

[upravil dne 29/4/2011 01:10 Fusion]

Bohuzel nevim znacku, ale mel jsem stejny problem s vlhkosti. Skladovaly jsme v te mistnosti cukrovinky, cukr... Ale pomohl nam vysousec vzduchu, myslim ze cena byla nekde kolem 5ti tisic. Tusim ze do 2-3 tydnu se vlhkost snizila az o 50 procent. Ze zacatku jsme tu nadobku musely vylejvat i vicekrat denne, pozdeji uz jen jen za par dni.

Ahoj,

v podstatě jsou asi dvě příčiny toho, proč se tam ta vlhkost vlastně tvoří.

A to za prvé, že vlhkost konstrukce, tj. zdí a podlahy je permanentně nasátá vodou( i když to třeba vidět není) no a ta se vlivem difůzního tlaku odpařuje do místnosti. Tam, jak sám píšeš se nemá ve větší míře kam odvádět, protože ten jeden Ceresit to neutáhne a větrání je nedostatečné.

No a za druhé je celý prostor nejspíše hrubě poddimenzován ze stavebního hlediska na účinnou skladbu zdi, její mikroporézní odvětrávání, ventilaci (jeden světlík nestačí) a hlavně zateplení-nedostatečné- což u většiny těchto případů způsobuje posunutí rosného bodu do konstrukce vlivem velkých rozdílů teplot (venku-uvnitř) a pak platí bod 1.

Řešení:myslim, no podle mě asi žádné stavební úpravy (které by byly samozřejmě nejefektivnější) )v plánu nemáš.

Zkus oslovit někakou firmu co se vyzná v klimatizačních a vzduchotechnických řešeních, protože celý prostor odvětrat a zároveň účinně vysušit se dá nejlépe za pomocí právě vhodné klimatizační jednotky.

Ty Ceresity to je tak do šatníku, ale nezbaví tě vlhkosti napořád.

U výše napsaného vycházím z poznatků mého známého, který pro podnikatelské účely restaurace rekonstruoval sklepní ( v jeho případě pískovcové) prostory jednoho místího domu a s vlhkostí se taky pral. Můžu se ho zeptat co tam má za jednotku, ale prostředí je velice příjemné a bez viditelných známek vlhkosti.(mapy na stěnách atd.)

Jsou přímo firmy, které prodávají klimatizační a odvlhčovací techniku, která je samozřejmě finančně náročná, ale každý jednotlivý případ jako u tebe se musí posoudit zvlášť a najít nejefektivnější řešení právě pro tu určitou místnost, nebo prostor.

Proto ti neradím přímo žádný přístroj, protože se v tom sám neorientuji. A pokud skladuješ opravdu dráhé a citlivé materiály, tak si jistě spočítáš kolik bys mohl investovat do účinného řešení a s tím pak zajdi do odborné firmy.

Tak bych to asi viděl já, ale samozřejmě si nech nabídnout více názorů a uvidíš :papa

Su aj firmy ktore pridu priamo s pristrojom, zapnu ho v miestnosti a vysusia to, ja som kupil do pivnice tiez ten Ceresit s 2 tabletami a vysusilo to tam krasne, znicilo to aj plesen (uschla a opadala zo stropu), teraz to tam mam stale ako prevenciu, 2 tablety stoja 7€ a vydrzia tak 6 mesiacov, to nie je ziadna hrozna investicia.

Fusion: Slyšel jsi o elektrický vysoušení osmózou? To se chystáme udělat na chalupě. Otec to viděl udělaný u kolegy v práci, kde to pohánělo malé trafo. Napětí bylo usměrněno diodovým můstkem. Ve zdi co nejblíže podlaze (nebo pod její úrovní) připojíš na natáhlé elektrody mínus pól a výše připojíš plus pól. Napětí by mělo stačit 12V. Mělo by to vodu zatlačovat od plus pólu zpět do země. Jsem na to sám zvědavý.... Mohl bys to vyzkoušet před náma..... :papa

Vypadá to, že půjdu do mírně použitýho vysoušeče.

Nepotřebuju vysušit totíž jen to zdivo, je to celkem dost dřeva. Vyskouším, snad to pofunguje.

Ještě bych se zeptal na ten měřák - stačí nějakej hornbachovej jenom pro přehled?

Ten vysoušeč totíž nemá ukazatel tak abych měl představu.

Tak vysoušeč puštěnej 4 hodiny, nateklo asi 5l vody a vlhkost byla původně přeš 52% při 20° a zatím klesla zhruba na 46%.

Ještě k tomu stavebnímu: ten \"světlík\" je taková 3m hluboká (od úrovně chodníku dejme tomu), 2m od baráku k zahradě a 4m široký. Problém je, že se tam po deštích docela dost drží voda a ta se potom vsakuje do těch mých zdí. Proto do budoucna počítám s nějakým zateplením nebo podobným řešením. Prej se nemusí zateplovat ani celá plocha do výšky ale aspoň ten spodek, kterej nevíc vlhne, sem se dočetl na nějakým foru.

[upravil dne 30/4/2011 01:10 Fusion]