Jump to content
  • Aktuální cíle darů

cinske kung-pao a dalsi cinske recepty

oni

Recommended Posts

Když chceš mít originál, musíš to vařit z originálu. Jinými slovy: úspěch tkví v surovinách. Když do toho budeš cpát třeba český papriky, vždycky to bude česká čína.

No a pak je taky otázka, jestli ten číňan, u kterého to jíš, není vietnamec. :)

Tak si na netu vyber podle obrázků, protože každej, kdo ti sem dá recept, bude mít trochu jiný složení, než to, co jíš u toho \"číňana\".

Bratr to zkoušel, ale on do všeho nacpe akorát hromadu pálivýho koření :D tak sem to od něj jednou ochutnala pochválila ze slušnosti, a od té doby vždy odmítám :D

Zkoušel ses zeptat v té restauraci? u nás když chodíme často, tak sou celkem i ochotní nám říct, z čeho co dělaj, když se zeptáme a není to nějaká specialita šéfkuchaře.

no ono ja si nemyslim ze to je v surovinach ale spis v tom jak oni to pripravujou. zpusobem jak oni to pripravujou. uz jsem prisel na to, ze uspech ktvi i v jejich panvi,tu uz doma mam, maso delaj hodne zprudka a v hodne velky vrstve oleje, dalo by se rict,ze to v ty panvi fritujou, tohle uz s chuti masa udela hodne,ale tady jsem skoncil. jinak cinan nebo vietnamec, vietnamci sou spise na zavitky a nudle:D:D. obrazky na netu jsou vice mene ilustrasny,podle nich to taky nejde. a zeptat se? no nenarazil jsem jeste aspon na obsluhu,ktrea by dobre rozumnela cesky,natoz kuchar.

Jo, práce s pánví je důležitá. ;)

Oni to smaží opravdu hodně zprudka, čili nemáš-li turbo hořák, můžeš se jen přiblížit. Jestli tě to nenechají v restauračce vypozorovat, tak mrkni na

, tam je těch pánevních pracovníků dost.

A v zájmu vlastního zdraví z přípravy vynech pánev teflonovou. ;)

Ahoj,

pokusim se ti popsat postup, tak, jak se ze základních surovin stane ta čínská mňamka, jak ji známe z našich bister.

Tak nejdůležitější je příprava. Samotné jídlo uděláš tak cca za 5-8 min.

Připrav si: kuřecí, vepřové neho hovězí maso – to co máš rád- a nakrájej ho na tenké plátky cca. 3x3 cm proti vláknům.

Čerstvou zeleninu (nikdy mraženou) jako bílé zelí, papriku, červenou cibul, pórek a opět to pokrájej na větší kousky a plátky( tvoří to pak hezkou mozajku jídla, než když je to na drobno.)

Do Kung Paa pak i arašídy ( já dávám Kešu, jsou chutnější)

A teď to nejdůležitější: omáčka studená- se namíchá, a pak se nakonec použije do jídla- jak, popíšu za chvilku. Většinu těchto jídel tvoří omáčka o stejném základu a pak se do ní přidávají jen příchutě dle danného jídla.

Potřebuješ na cca 300-400 ml : silný vývar( základní kuřecí) 250 ml (studený)

Ústřicovou omáčku ( koupíš jako hotové dochucovadlo) 2 větší lžíce

Sojovou omáčku 2 větší lžíce

Vinný ocet lžičku( ten asijský je nej), ale český taky stačí

Vrchovatou lžičku Solamylu, pak cukr, sůl, pepř, kari, chilli

Kořeního a cukru podle chuti a vše důkladně promíchat.

Chuť omáčky musí být výrazná, sladkokysele slaná- pikantní- musí ti zkrátka chutnat:aut

Tak, a jdem vařit.

Vývar co ti zbyl dáš vařit a popřípadě doředíš vodou, abys měl v hrnci tak 2l. Hrnec použij takový, aby se ti na vrch vešlo takové to větší síto, nebo cedník, kteký ponoříš do vývaru.

Vezmi maso a zeleninu a vraž to do toho vroucího vývaru tak na 2 min. Předtím si připrav hlubší pánev Wok a pořádně jí rozpal až se z ní bude kouřit. (základem všech asijských jídel je teplota), použij olej co vydrží vyšší teplotu.

A teď nastává koncert. Právě pomocí toho cedníku vyjmeš maso a zeleninu z vývaru, okapeš a hodíš do Woka. Vyvalí se mraky páry, bude to prskat ale to je přesně ono!

Zprudka to orestuj tak 3-4 min. A pak vypni plamen a přidej připravenou omáčku.Už nevař! Ingredience v omáčce se zarestují teplotou okolních surovin.

Udělá se ti na mase a zelenině přesně takový klouzavý povrch co znáš z té restaurace.

Kdyby to bylo moc husté a málo omáčky, tak to zřeď tím vývarem. Parkrát prohoď a servíruj

Pár rad: maso musí být na opravdu tenké plátky,aby se stihlo upravit při tak krátké době.Křupavější zelenina je chutnější.

Rýži k tomu jedině vařenou v páře.

Ty nudle můžu pak taky napsat do receptu:super

Jo a úplně jsem vynechal, že pokud máš elektrický sporák, tak výsledek nezaručuji, právě plynový hořák a to pokud možno hodně výkonný je základem úspěchu.;)

teda sekra chlape, to me po....., tak uz takovou dobu se snazim to najit a youtube me fakt nenapadlo...... ale jak jsem na to koukal,tak ja nemuzu prijit na to,jaktoze oni maj tolik omacky a to maso maj tak oslizli, uz jsem prisel na to,ze kdyz se maso orestuje s moukou,tak oslizli je,ale porad to neni ono, ono opravdu asi to neni jen tak. a kdyz vidim tu jejich jak jim to cmoudi,to by me doma malo vyrazili. on tam dvakrat prileva neco cireho a pak nakonci jeste neco.

sakra chlape, kde si to vzal. to uz je recept z kteryho verim,ze neco vznikne.. hned jak bude prilezitost,tak to zkusim a dam vedet. diky moc..... a jak pises, o to oslizli a tu omacku mi jde... diky. jinak mnozstvi co pouzivas na tu omacku je na jaky mnozstvi masa?

[upravil dne 29/4/11 10:27 oni]

oni: tak ten recept a hlavně postup jsem asi po pěti panácích slivovice dostal z jednoho vietnamce vařícího v čínské restauraci. Chlubil se že opravdu se tyto recepty učil v Číně kde léta vařil. Chodí k nám do hospůdky na pivko a mluví docela obstojně česky, tak se to dalo:D

Vzal mě i k nim do kuchyně, no jak píše Kurt turbohořáky, speciální nádobí to je polovina úspěchu, o tom není pochyb.

Ty suroviny až na pár spešl používaj normálně český.Dokonce se mi svěřil že naše sojovka od Vitany chutná líp než ta jejich.

Omáčky, jak jsem ti popsal v receptu mají připraveno dopředu celej hrnec a a do pánve jí pak přidávaji sběračkou. S tou vlastně odměřují vše.

Jinak toho masa, no to je těžký, při vaření mám vlastní odhad na suroviny, a tak bych řekl, že např. u toho kuřecího je to asi čtvrtka vykoštěného kuřete na osobu( je dobré promíchat stehení a prsní maso) cca.150-200 g.

To množství omáčky v receptu je na jídlo pro 2 osoby. Výhodu je, že si vlastně sám upravíš konzistenci výsledného jídla právě tím, že buď přiliješ vývar nebo ne.

Ta česká řezenka- nebo čína- vzniká většinou tím, že lidi to pak ještě v tý omáčce vaří a smaží až se to všechno rozvaří a je po... Nene, to musí bejt frk frk a na talíř.

Možná jśem to všechno popsal trochu hekticky, tak se omlouvám, ale v práci moc prostoru na psaní nemám tak to smolim z patra. Kdyby něco klidně napiš, poradim, nebo se zeptám;)

PS: tu polívku vám zjistim, ale v podstatě to bude podobná příprava.:papa

Guest minimaxa

není to muj recept, je z netu, ale vařil jsem a chutnal:

Houby namočíme do malého množství vody. Omyté zelí jemně nakrouháme. Vepřové maso opláchneme ve studené vodě a nakrájíme na nudličky. Cibulku i s natí rozkrájíme nadrobno. Solamyl rozmícháme v malém množství studené vody.

Maso osmahneme na oleji dočervena. Přisypeme pálivou papriku. Zalijeme masovým vývarem, nebo vývarem z polévkové kostky. Přidáme nakrájené zelí, máčené houby a povaříme 20 minut.

Pak přilijeme sójovou omáčku, víno. Přidáme špetku glutasolu (nebo vegety), případně dochutíme solí. Těsně před koncem varu přisypeme drobně nakrájenou cibulku s natí a nalijeme ve vodě rozpuštěný solamyl.

Povaříme už jen krátce a horkou pikantní čínskou polévku můžeme nalévat.

Guest minimaxa

opět z netu, a taky jsem zkusil:

Maso opláchneme a nakrájíme na tenké nudličky a uvaříme doměkka ve vývaru. Pravý masový vývar můžeme nahradit i 2 kostkami masového bujónu, rozpuštěného ve 2 litrech vody.

Mrkev oškrábeme a nakrájíme na nudličky nebo půlměsíčky. Ze zelí použijeme košťálovou část, tu opláchneme a nakrouháme. Omyté papriky nakrájíme na malé kousky.

Mrkev, zelí, papriky a kukuřici přidáme do masového vývaru s uvařeným měkkým masem a jen krátce spaříme, aby zelenina zůstala křupavá. Přilijeme sójovou omáčku, ocet .

V malém množství studené vody rozmícháme 2 lžíce solamylu, přilijeme do vývaru a krátce povaříme. Polévku tak zahustíme. Stačí jen podle chuti okořenit chilli a ostrá čínská polévka je hotová. Chilli sypeme opravdu s mírou, koření je velmi ostré.