Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

Peugeot 405 1.9D "Bohuš"


573v0

Recommended Posts

A krabička je späť na svojom mieste, avšak značne odľahčená :-) Dva tenké drôty vedúce z prednej strany zabezpečujú zopnutie obvodu- čierny ide priamo na (-) a červený ide cez spínač na palubovke a cez poistku na (+). Vyzerá to síce dosť hrozne, hlavne tá poistka na tej nádržke, ale je lepšie to mať vždy na očiach, než niekde zastrčené a ráno si nájsť auto v plameňoch :-)

post-23633-14109621515491_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ďalšia vec, čo mi robí vrásky na čele je tlakovanie chladiaceho okruhu- takže tesnenie alebo hlava...najhoršie je, že auto potrebujem stále, takže dať hlavu do servisu a čakať týždeň kým si nájdu čas a otlakujú mi ju- to u mňa nehrozí... Takže zatiaľ na tom jazdím tak jak to je a dúfam, že ma to nenechá kdesi na krajnici :D Ono keď je motor v otáčkach a auto sa hýbe, takmer to netlakuje a voda sa stráca minimálne. Horšie je to za voľnobehu, to tlačí vodu takmer okamžite. Takže zápchy a semafory sú pre mňa zlo...

No dočasne som si zriešil aspoň také malé perpetum mobile, nech tá chladiaca zmes nevyteká len tak na cestu- nerastie totiž zdarma na stromoch. Servisák skoro plakal keď to videl ale prísť o liter kvapaliny kvôli ženskej ktorej to skape na kruháči- zas tak solventný nie som :-) No keď bude čas, dám vymeniť to tesnenie a uvidím. Ak to bude tlakovať naďalej, je hlava v háji a môžem sa začať obzerať po inom aute :D

post-23633-14109621515773_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Aby som kombajna len nehanil, predvčerom sa mi konečne podario zohnať záťažové prídavné pružiny na zadnú nápravu. Moja náprava je v dosť biednom stave, hlavne na vodičovej strane a jazdím dosť naložený takže som sa nevedel dočkať kým ich tam budem mať.

Dnes som sa teda do toho pustil- problém ale bol, že som mal len jednu misku horného uloženia pružiny, takže som si musel vyrobiť ešte druhú. Najprv som rozmýšľal nasadiť tam len obyčané ložisko, ale to by nevydržalo axiálny tlak. Potom mi otec zohnal tento parádny materiál, ktorý ma nakoniec zachránil. Neviem čo to je, ale je to pevné jak skala ale pritom aj dostatočne pružné. Akurát bol dosť problém s opracovaním :D

post-23633-14109621516287_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No výsledok? Prevýšil moje očakávania, koleso na vodičovej strane je viditeľne kolmejšie, nehovoriac o celkovom zdvihnutí karosérie.

Viem, že v dnešnej dobe by všetci len znižovali a znižovali, bohužiaľ ja nemám auto pre parádu ale na jazdenie a pri kvalite našich ciet je občas aj traktor málo...

post-23633-14109621518551_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zaujijmave riesenia, s tou nadobkou na chladiacu zmes :D stare skodovky boli niektore tak \"prerabane\". K tomu zhaveniu, ja som mal na tlacidlo a dost aut co bolo aj u mna bolo na tlacidlo :D. Zadnu napravu si mohol zdvihnut aj s \"pretocenim\" torznej tyce... ale ani toto neni zle ;).

K tej hlave, moc by som takto nechodil.Na mojom aute bolo tiez znicene tesnenie, a vazne max 2km slo auto s takym tesnenim.Po rozobrati sme zistili,ze 3 valec bol uplne vydrety.... jednoducho to nasavalo aj vodu, trocha korozie a pod.... takto si mozes znicit aj spodok motora.... Tak radsej davaj bacha ;)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zaujijmave riesenia, s tou nadobkou na chladiacu zmes :D stare skodovky boli niektore tak \"prerabane\". K tomu zhaveniu, ja som mal na tlacidlo a dost aut co bolo aj u mna bolo na tlacidlo :D. Zadnu napravu si mohol zdvihnut aj s \"pretocenim\" torznej tyce... ale ani toto neni zle ;).

K tej hlave, moc by som takto nechodil.Na mojom aute bolo tiez znicene tesnenie, a vazne max 2km slo auto s takym tesnenim.Po rozobrati sme zistili,ze 3 valec bol uplne vydrety.... jednoducho to nasavalo aj vodu, trocha korozie a pod.... takto si mozes znicit aj spodok motora.... Tak radsej davaj bacha ;)

To ma ani nestraš s takýmto niečím :D Už som na tom takto zo 500km najazdil a ešte minimálne 1000 ďalších musí vydržať kým na neho budem mať čas. Ale obzerám sa po celom novom motore, hodne mi totiž kvapká olej cez gufero kľukovky a keď sa k tomu teraz pridala aj tá hlava, beriem to ako znamenie.

Inak k tej zadnej náprave- po pretožení torzky by to len bolo vyššie ale nepružilo by to lepšie. A keď uvážim v akom stave je moja náprava, radšej sa tam toho nebudem moc chytať :D

A inak hej, je to silón :-) Parádna vec, síce dosť drahé ale tak ten kus čo som mal stál cca 2€. Za akékoľvek iné riešenie by som dal oveľa vyššiu sumu...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Len tak OT: Dneska som kdesi náhodou čítal, že štartovať sa má s nezošliapnutou spojkou- vraj tak štartujú všetci na svete okrem čechoslovákov, u ktorých to ostalo zakorenené ešte od čias starých škodoviek, ktoré mali slabé baterky a hustý prevodovkový olej.

No a vysvetľujú to tým, že sa vraj pri štartovaní so stlačenou spojkou nadmerne zaťažujú axiálne ložiská- jediné axiálne ložisko, ktoré tu je vtedy v pohybe je ložisko spojky a mne osobne sa teda ešte nestalo, že by pri výmene spojky bolo ložisko v horšom stave jak lamela, dokonca raz som pri výmene lamely nechal staré ložisko, takže v pohode vydržalo 2 \"sezóny\"

Ja osobne štartujem so stlačenou spojkou, lebo je to určite menšia zátaž na štartér, ktorý tým pádom nemusí točiť hriadeľom prevodovky- štartér mi príde rozhodne menej durabilný ako ložisko spojky :-)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • O 1 rok později...

Tak mám po roku a pol konečne toľko času aby som spísal čo sa na aute udialo za ten čas:

V prvom rade sme s crazybikerom vymenili motor za 51kW verziu čo mi zohnal aj s prevodovkou a spojkou a posilňovačom riadenia. Musel ma do Nových Zámkov ťahať až z Brna lebo k tomu prdnutému tesneniu sa potom pridal aj vysypaný diferák a bolo jasné že autu treba nejaké diely na výmenu :D Jazdím teda už niečo vyše roka s 51kW motorom, nejaký nárast výkonu sa nekonal ale našťastie aj spotreba ostáva veľmi priaznivá takže prečo nie...len ma odvtedy začali trápiť úniky oleja z motora aj prevodovky, čo ma v podstate trápi dodnes...

Na fotke hore starý motor, dolu už vymenený nový, no to hádam na peugeot fóre nemusím rozoberať :D

post-23633-14109630742635_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Potom sa mi podarilo stať sa koncom jari účastníkom reťazovej havárie v Brne za šalinou, keď musela núdzovo zabrzdiť na križovatke. No také dobré brzdy jak šalina som nemal ani ja a ani väčšina áut za ňou a nepomohla tomu ani mokrá vozovka, tak sme tam 4 skončili s oklepanými nárazníkmi :D Tak mi crazybiker poskytol svetlá na výmenu, ale odniesla si to kapota, ledva sa mi podarilo vyrovnať ju natoľko aby sa dala zavrieť.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Začiatkom leta som dostal ponuku na inú 405ku- 1.9 benzín 88kW ročník 1993 bordovú. Bola od otcovho známeho, takže za symbolickú cenu a aj s hliníkovými diskami. Tak som vzal papiere z mojej 405ky, moje ŠPZky a šiel som po ňu, dúfajúc že ma nestopnú zelení :D

Inak na fotke vidno jak bola tá moja 405ka doriadená...

post-23633-14109630743217_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V prvom rade som z nej vzal karosárske diely na predok, keďže moja predná časť bola ešte stále zdevastovaná po tej nehode, takže si najnovšie jazdím s bordovým predkom :D Vymenil som z nej tiež olejovú vaňu, čím som podstatne znížil úniky oleja. Neskôr som z nej vzal aj komplet predné aj zadné nápravy, vymenil na nich brzdné doštičky a dal ich na svoje auto. Kotúče aj bubny sú väčšieho priemeru než boli na mojej dieselovej 405ke + kotúče sú chladené takže si brzdím jak pán. Menil som rovno aj predné tlmiče, zadné boli OK. Takže mám v podstate celý podvozok ako nový, ale je pomerne tvrdý, po prejazde jamou mi v interiéri hrká asi úplne všetko.

post-23633-14109630743739_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Potom v lete sme boli so ženou a 3 kamarátmi na dovolenke v Taliansku- 5 ľudí, kufor naložený až po strop a autí ťahalo tak že sme čumeli :D Spotrebu mala najlepšiu žena keď šla, 3,8l/100km. Neveril som keď som na potom najbližšie tankoval do plna, že sa tam vošlo tak málo nafty, ale odjazdené kilometre súhlasili na tachometri aj na GPS a do nádrže sa skrátka viac nevošlo takže oficiálne číslo je 3,8l/100km na najlepšom úseku a potom 4,3 priemerná ale aj s jazdením po Ríme!! :D No šli sme jak zadarmo :D Jediný problém bol, že nás tam vykradli, vybili sklo, pobrali doklady mne iPad, žene noťas no skrátka všetko, vrátane oblečenia. Tak sme museli plány trochu pozmeniť, na dvere sme omotali nafukovačku a dokončili sme prehliadku Ríma na aute a vždy chodili po pamiatkach tak aby niekto ostal strážiť auto...no patrične sme si to užili, Taliani na cestách sú to najlepšie čo som mal možnosť vidiet. Predpisy u nich neexistujú, každý jazdí tak aby bol čo najrýchlejšie doma. No viete si predstaviť ako rýchlo som sa tomu prispôsobil a ako ťažko sa mi doma odvykalo nepredbiehať cez plnú keď ide oproti auto :D Tam vám všetci uhnú nabok aby ste mohli prejsť, tu po vás trúbia a vyhrážajú sa vám smrťou....

Na fotke **** Hotel \"Za benzínkou v riti Talianska\", takto sme spávali celý týždeň no viete si predstaviť aký som bol vďačný za posteľ doma :D Inak náklady za dovolenku vrátane jedla, nafty, diaľličnej známky cez rakúsko, no skrátka všetko čo sme platili v súvislosti s dovolenkou boli 83€ na osobu :-) Keby som neprišiel o veci v hodnote 1000€ bola by to veľmi výhodná dovolenka :D

post-23633-14109630744868_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

A dostávam sa k súčasnosti- auto je relatívne v poriadku, olej ešte furt presakuje ale nemám síl na to aby som to riešil...pomenil som guferá, tesnenia, utiahol všetky hadičky...tak nech si tečie keď ešte nemá dosť. Kupujem nejaký noname za 3€/liter ktorý tam lejem a je mi dobre...

Inak je ale auto v poriadku, nič mu nechýba, štve ma jedine vŕzgajúci interiér ale to je večný boj pri 405ke. Riešim akurát ten predok, nepáči sa mi bordový a s olúpaným lakom na kapote tak som kúpil 3 metre carbonovej fólie a asi prelepím všetky bordové časti a aj kúsok dverí, na ten štýl ako to mal Capy na svojej Mi-16 nech je ten prechod plynulejší. Tiež som si dorobil denné svietenie, mám na ceste parkovacie senzory a také somariny okolo aby som sa nenudil :D

post-23633-14109630745316_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...