Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

ventilátor topení 307 sw ... kde ho najdu?


petr077

Recommended Posts

Jediné co musíš sundat je ten plastový kryt přímo po volantem. Pak stačí jen prostrčit ruku a po slepu nahmatat motor nacházející se za středovým panelem. Prně si ho nahmatej, pak ospojíš konektor a pak otočení proti směru hodinových ručiček ventilátor odjistíš a vytáhneš ho. Jde to blbě ale jde to. Měl jsem ho takhle už 2x venku a bez nějaké domontáže. Lepší je říct někomu, kdo má hubenou ruku :D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • O 1 měsíc později...

Neviete, kde by som zohnal vrtulu na ventilator kurenia. Mam ju zlomenu a uz aj parkrat lepenu. Neviem, ci sa da vymenit cisto len vrtula alebo to musi ist aj s motorom?

Nechcem menit cely ventilator, je to drahe a navyse je v cene aj regulator, ktory som uz menil.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • O 4 měsíce později...

Ty uhlíky jste brali v Peugeotu,nebo to jde i jinde.Přestal mi foukat ventilátor,tak než se do toho dám,chci zjistit podrobnosti.Motor není zajištěn žádnými šrouby,je jen zacvaknut tím otočením?Mám doufám to samé zařízení na autě co se tady řeší?

Předem díky moc za ochotu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • O 2 roky později...

Zdravím Vás, přátelé,

dnes jsem demontoval ventilátor i já na své 307sw 2002. Děkuju za rady, které jsem si tady přečetl. Jinak bych ten ventilátor hledal ještě zítra.

Před pár dny mi přestal foukat vzduch přes topení. Když musíte jet ráno zmrzlým autem do práce a ještě se vám mlží okna, tak to není žádná sranda. Nejdřív jsem zkoušel pojistku - byla dobrá (byla to myslím č. 18 v prostoru pod kapotou). Pak jsem chtěl vyzkoušet přepínač na středovém sloupku. Při zapnuté klimatizaci bylo slyšet při přepínání stupňů, jak v systému klimatizace něco reaguje. To byl pro mě předpoklad, že přepínač funguje správně. Ventilátor jsem si nechal na konec, protože jsem netušil, kde se nachází. Zjistil jsem to tady na fóru - viz výše. Postupoval jsem podle rady, ale zabralo mi to asi 2 hodiny času. Oříšek byl, jak ventilátor vytáhnout z vozu bez demontování dalších dílů. Jelikož jsem včera koupil synovi (6) ježka v kleci, tak jsem si řekl, že mám natrénováno :cool: Nejdříve jsem zkoušel ventilátor vytáhnout i s krytem, ale to se nepodařilo. Kryt jsem sdělal, pak to šlo.

Voltmetrem jsem zkusil, jestli jde do konektorů (červený a černý) od přepínače napětí. Bylo to v pořádku, něco přes 14,6 V. Motor musí být nastartovaný, aby šel do ventilátoru proud!!!

Ventilátor jsem zkusil zapnout na trafu 12 V, a koukejme, ono to šlo. Tak nevím, včem byla závada. Možná prostě zůstal viset v poloze, z které se nemohl rozjet. Uhlíky vypadaly dobře, vrtule zadřená nebyla, ale trochu jsem ložisko namazal.

Po namontování mi ale opět nefungoval :myslim Bylo to špatným kontaktem konektoru na ventilátoru.

Pracoval jsem v pozici ležmo přes obě přední sedadla. Taky to jde tak, že opěradlo řidiče skloníme dozadu a pracujeme vleže na zadech s nohama přes opěradlo směrem dozadu. Tady jsou body mého snažení:

* Sedadlo u řidiče zastrčit co nejdále dozadu.

* Volant zajistit v poloze co nejvíce nahoru a zasunutý dopředu.

* Tahem k sobě oddělat plastový kryt pod volantem. Je jen zacvaknutý.

* Oddělat \"chlupaté krytí\" nad pedály. Drží to na třech čudlíkách, ze spodu je to pěkně vidět.

* Odšroubovat 3 šroubky plastového krytu napravo od plynového pedálu - na krytu je ještě držák svazku kabelů - držák uvolnit, svazek odháknout a kryt za použití menší síly vykloubit a odstranit.

* Zmiňovaný svazek kabelů rozpojit a odháknou jeho příchytku. Nyní je ventilátor plnně přístupný. Při posvícení lampou je vidět vpředu nahoře za středovým sloupkem.

* Vytáhnout z ventilátoru svazek dvou konektorů + a -

* Ventilátor rukou uvolnit ze své pozice otočením ve směru chodu hodinových ručiček a to asi jen o 30 stupňů. Chce to použít hodně síly, ale jde to.

* Ventilátor vysoukat do místa, kde byl původně plastový kryt pod volantem. Vrchem prochází ještě nějaký svazek drátů, které musíme druhou rukou přizvednout.

* Z brzdového pedálu odpojíme červený konektor, aby nezavazel.

* Ventilátor jde vytáhnout celý, tak jak je. Protáhneme ho okolo pedálů. Krytem ventilátoru jdeme napřed. Musíme co nejvíce (ale s citem) natáhnout plastový držák nad pedály, který nám předtím držel všechny krytky. Ventilátor pak pootáčením a nakláněním různými směry dostaneme do nižší polohy. Podržíme zmáčknutý brzdový pedál a ventilátor vysoukáme ven. Chce to trpělivost.

Pokud by se to někomu nedařilo, může vyzkoušet ještě jeden způsob, kterým jsem to dělal: Vyšroubovat dva šroubky s gumičkou na vrcholu krytu (u mně vnější hvězdičky - šlo to i kleštěmi). Vypáčit krytku konektorů a tu pak zatlačit do krytu ventilátoru. Pravou rukou uchopit kryt ventilátoru, levou lopatkové kolo a tahem rozdělit. Nyní máme dvě samostatné části, které vytáhneme prostorem nad pedály. Vrtule jde trochu hůř - bacha na zlomení lopatek. Nejdřív pujde elektromotor, za ním vrtule. Bude potřeba trošku natáhnout držák plastových krytů, co je nad pedály.

* Zpětnou montáž provedeme v opačném pořadí.

:aut

[upravil dne 8/4/14 21:30 od jara.zemek]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Je fajn, že si sa s nami podelil o svoje skúsennosti a o postupe pri demontáži ventilátora kúrenia ale nejako mi tam chýba konrola stavu regulačných odporov (v nasávani vzduchu) alebo tranzistorov v elektronickom regulátore ventilátora (vo verziach s automatickou klímou), práve toto sú na 90% hlavné zdroje nefunkčnosti ventilátora kúrenia.

Odporúčam ešte pohľadať na fóre, určite sa tu toho popísalo veľmi veľa na túto tému.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No ono toho tam na tom regulatoru moc nevykoukas ja ho venku mel i tu krytku sem sundal a je tam tistak na nem svaby takze jestli ten odejde stejne jen vymena nebo to dat nejakymu slaboproudakovi.Vecinou kdyz je s tim problem tak je problem na pripojovacim konektoru spatny kontakt nebo nataveny plast.

A jestli jde o pozici tak na jakymkoliv obrazku ventilatoru treba na Kelly to jde hezky videt jsou to ty stribrne tycinky pod turbinkou.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • O 1 měsíc později...
Zdravím Vás, přátelé,

dnes jsem demontoval ventilátor i já na své 307sw 2002. Děkuju za rady, které jsem si tady přečetl. Jinak bych ten ventilátor hledal ještě zítra.

Před pár dny mi přestal foukat vzduch přes topení. Když musíte jet ráno zmrzlým autem do práce a ještě se vám mlží okna, tak to není žádná sranda. Nejdřív jsem zkoušel pojistku - byla dobrá (byla to myslím č. 18 v prostoru pod kapotou). Pak jsem chtěl vyzkoušet přepínač na středovém sloupku. Při zapnuté klimatizaci bylo slyšet při přepínání stupňů, jak v systému klimatizace něco reaguje. To byl pro mě předpoklad, že přepínač funguje správně. Ventilátor jsem si nechal na konec, protože jsem netušil, kde se nachází. Zjistil jsem to tady na fóru - viz výše. Postupoval jsem podle rady, ale zabralo mi to asi 2 hodiny času. Oříšek byl, jak ventilátor vytáhnout z vozu bez demontování dalších dílů. Jelikož jsem včera koupil synovi (6) ježka v kleci, tak jsem si řekl, že mám natrénováno :cool: Nejdříve jsem zkoušel ventilátor vytáhnout i s krytem, ale to se nepodařilo. Kryt jsem sdělal, pak to šlo.

Voltmetrem jsem zkusil, jestli jde do konektorů (červený a černý) od přepínače napětí. Bylo to v pořádku, něco přes 14,6 V. Motor musí být nastartovaný, aby šel do ventilátoru proud!!!

Ventilátor jsem zkusil zapnout na trafu 12 V, a koukejme, ono to šlo. Tak nevím, včem byla závada. Možná prostě zůstal viset v poloze, z které se nemohl rozjet. Uhlíky vypadaly dobře, vrtule zadřená nebyla, ale trochu jsem ložisko namazal.

Po namontování mi ale opět nefungoval :myslim Bylo to špatným kontaktem konektoru na ventilátoru.

Pracoval jsem v pozici ležmo přes obě přední sedadla. Taky to jde tak, že opěradlo řidiče skloníme dozadu a pracujeme vleže na zadech s nohama přes opěradlo směrem dozadu. Tady jsou body mého snažení:

* Sedadlo u řidiče zastrčit co nejdále dozadu.

* Volant zajistit v poloze co nejvíce nahoru a zasunutý dopředu.

* Tahem k sobě oddělat plastový kryt pod volantem. Je jen zacvaknutý.

* Oddělat \"chlupaté krytí\" nad pedály. Drží to na třech čudlíkách, ze spodu je to pěkně vidět.

* Odšroubovat 3 šroubky plastového krytu napravo od plynového pedálu - na krytu je ještě držák svazku kabelů - držák uvolnit, svazek odháknout a kryt za použití menší síly vykloubit a odstranit.

* Zmiňovaný svazek kabelů rozpojit a odháknou jeho příchytku. Nyní je ventilátor plnně přístupný. Při posvícení lampou je vidět vpředu nahoře za středovým sloupkem.

* Vytáhnout z ventilátoru svazek dvou konektorů + a -

* Ventilátor rukou uvolnit ze své pozice otočením ve směru chodu hodinových ručiček a to asi jen o 30 stupňů. Chce to použít hodně síly, ale jde to.

* Ventilátor vysoukat do místa, kde byl původně plastový kryt pod volantem. Vrchem prochází ještě nějaký svazek drátů, které musíme druhou rukou přizvednout.

* Z brzdového pedálu odpojíme červený konektor, aby nezavazel.

* Ventilátor jde vytáhnout celý, tak jak je. Protáhneme ho okolo pedálů. Krytem ventilátoru jdeme napřed. Musíme co nejvíce (ale s citem) natáhnout plastový držák nad pedály, který nám předtím držel všechny krytky. Ventilátor pak pootáčením a nakláněním různými směry dostaneme do nižší polohy. Podržíme zmáčknutý brzdový pedál a ventilátor vysoukáme ven. Chce to trpělivost.

Pokud by se to někomu nedařilo, může vyzkoušet ještě jeden způsob, kterým jsem to dělal: Vyšroubovat dva šroubky s gumičkou na vrcholu krytu (u mně vnější hvězdičky - šlo to i kleštěmi). Vypáčit krytku konektorů a tu pak zatlačit do krytu ventilátoru. Pravou rukou uchopit kryt ventilátoru, levou lopatkové kolo a tahem rozdělit. Nyní máme dvě samostatné části, které vytáhneme prostorem nad pedály. Vrtule jde trochu hůř - bacha na zlomení lopatek. Nejdřív pujde elektromotor, za ním vrtule. Bude potřeba trošku natáhnout držák plastových krytů, co je nad pedály.

* Zpětnou montáž provedeme v opačném pořadí.

:aut

[upravil dne 8/4/14 21:30 od jara.zemek]

Příspěvek jsem malinko změnil, protože mi ventilátor opět přestal fungovat a musel opět ven. Vytáhl jsem ho bez rozdělení - to jsem doplnil do příspěvku.

Konektorem to ale tentokrát nebylo. Musel jsem vytáhnout rezistor větráku. Zkusil jsem očistit konektory - ten s číslem 1 byl řádně zasviněný a opálený i s vodičem a přiléhajícím plastovým držákem rezistoru. Vše jsem vrátil zpět a teď to zase větrá tak jak má :D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

s opálenými konektormi mám takú skúsennosť, že pomôže jedine vymeniť celý konektor alebo aspoň PINy, v opačnom prípade sa bude porucha v krátkom čase opakovať, hlavne ak ide o silový konektor, cez ktorý tečie silný prúd...:(

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ta výměna určitě brzo nastane. Zkoušel jsem kabeláž od rezistoru vytáhnout někam ven, ale nevím jak. Otvorem po ventilátoru vytáhnu kabely tak akorát po hranu toho otvoru - tam jsem ty konektory taky čistil. A zatlačit na druhou stranu mi to taky nešlo. Demontoval jsem kryty ze spolujezdcovi strany - byl tam svazek nějakých drátů vedoucích asi směrem k rezistoru, ale něco je tam ještě drželo.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • O 4 roky později...

Zdravím,tak přišlo po nějaké době a výměně ventilátoru i na mě,spálený konektor 5-ti kabelový,budu ho měnit (starý ucvaknu a přidělám nový) a chtěl jsem se zeptat,jestli konektor napájet,nebo raději použít nějakou svorku (např.vago)?Pokud to napájím,nebude se časem nějak tvrdý spoj otřesama "lámat"?Ta svorka mi přijde na výměnu bezproblémová ,ale mám zase obavu,aby se časem nevypálila.Má někdo zkušenost??Děkuji

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Osobne by som skôr letoval, spoj je cca 1cm, zbytok zostáva flexibilný takže s lámaním by problém nemal byť, jediné čo by problém byť mohol, keby bol vodič príliš slabý a prúdová záťaž je tam veľká (preto sa to kazí) tak by teoreticky mohlo dôjsť k roztaveniu pájky (zatiaľ som sa s tým nikdy nestretol), no pokiaľ je vodič dostatočne hrubý tak nevidím dôvod, prečo by sa mal hriať, ešte k tomu na spoji, kde je dvakrát tak hrubý. Pokiaľ ide o svorku tak to už je otázka, akú presne máš na mysli, vago spojky neviem, stretol som sa iba s tými, ktoré sú určené pre drôt, nie pre lanko, a určite ich je veľa druhov. Ako spojku by som dal skôr nejakú lisovacia, je ale potrebné nalisovať na 100% (kvalitné kliešte), inak dopadne ako ten konektor.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V servise používají zamačkávací přímé svorky (v podstatě trubička, kterou zmáčkneš), a já bych tu trubičku ještě vyplnil cínem.

Obecně se v automobilech pájení cínem nedoporučuje, ale je otázka, proč? Prý tím měď trochu křehne a následně se ulomí za pocínovaným místem. Anebo je to proto, že se v automobilce ani v servise nechtějí zdržovat cínováním.

Zatím jsem v autě pájel skoro vždy a neulomilo se nic.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Myslím, že zalomeniu sa dá predísť tak, že to miesto, kde je spoj, zviažem s ostatnými káblami, čím sa výrazne zamedzí pohyb kálov, koniec koncov, podľa tejto logiky by sa vodič tiež mohol zalomiť v mieste, kde sa z neho stáva konektor (kde začína pin).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...