Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

Okna- plast nebo dřevo


Dundee

Recommended Posts

Ja som si dal spraviť len cenové ponuky a toto je podla konkrétnych predajcov teraz in. Ja som v tejto téme uplne vedla. Čitam net pýtam sa všetkých čo maju niečo za sebou a v neposlednj rade chcem pre seba niečo kvalitné a nech to má vydrž a dobrú cenu. Najviac ma zatial láka ponuka prvá, a nielen preto že je tam šest komorovy profil ale že je od firmy na ktorú som počul len chválu a spokojnost je na trhu už niekolko desiatok rokov. Nieje to žiadny predajca nejakej značky a ked je problém hned ho riešia.

A ešte jedna otázka kedy su okná najlacnejšie niekto tvrdy že teraz pred vianocamy a niekto že v Januáry pre CZ 1 mesiac? Ak sa niekto pohybuje v tomto poradte? dííík

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Šaldo, prosím tě nech si své rozumy o 3-komorovém plastu pro sebe. Ty seš klasický případ JPP. 3-komorový plast už většinou ani neseženeš. Navíc do něj v drtivé většině případů nešlo dát trojsklo.

Pro Kapera: Standardem je dnes 6-komora a trojsklo 0,5 . Něco to stojí, ale nedá se. Lze nakoupit i 5-komoru ( s dvojsklem či trojsklem ), stejně jako eurookno 68 , ( což má každý výrobce jako základ ), ale obé bych si dal už maximálně do sklepa nebo do paneláku.

Do novostavby určitě trojsklo, a i když nebudeš zateplovat, tak být tebou tak dám polystyren aspoň na venkovní špalety.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Šaldo, prosím tě nech si své rozumy o 3-komorovém plastu pro sebe. Ty seš klasický případ JPP. 3-komorový plast už většinou ani neseženeš. Navíc do něj v drtivé většině případů nešlo dát trojsklo.

Pro Kapera: Standardem je dnes 6-komora a trojsklo 0,5 . Něco to stojí, ale nedá se. Lze nakoupit i 5-komoru ( s dvojsklem či trojsklem ), stejně jako eurookno 68 , ( což má každý výrobce jako základ ), ale obé bych si dal už maximálně do sklepa nebo do paneláku.

Do novostavby určitě trojsklo, a i když nebudeš zateplovat, tak být tebou tak dám polystyren aspoň na venkovní špalety.

No nukala mi pani nejakú pásku okolo okien a ževraj je to proti premrzaniu alebo niečo také. O tom polystyréne na špalety som už počul ale neviem si to predstavit ako by som to mal zrealizovať?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Kolem oken patří systém parozábran. Mělo by to tam být, ale málokde to vidím. Hledej na netu, např. Illbruck.

Poté se ještě používají dilatační lišty (APU lišty). Plast.okna se roztahují teplem, dřevěná vlhkostí (že Šaldo) a omítka kolem popraská. Tyhle lišty (lepí se zvenku i zevnitř na okraj rámu) mají jakoby \"molitánkový\" střed, který tyto pohyby vyrovnává. Dřív se ta spára přemázla tmelem, tož toto je takové modernější.

Laicky řečeno ti zima prostupuje jak přes celou tloušťku cihly, tak i okolo okna, jakoby z venk.špalety na vnitřní. Zeď okolo oken uvnitř (=vnitřní špaleta) má horší teploty než když měříš někde na zdi. Na špaletě by se ti mohla srážet vlhkost, proto tomu pomůžeš polystyrenem na venkovní špaletě. Jiné systémy používají kolem oken tvárnice s 1 či 2 kapsami, kde se nalepí tvrzený polystyren, ale i zde bych ho ještě doplnil venkovním. Jak budou namontované okna, koupíš 2cm nebo 3cm polystyren a zvenku ho nalepíš okolo oken (klidně i pod venk.parapet, jestli chceš).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • O 9 let později...

Zdar. Využiju tohoto 10ti letého kostlivce, ať zbytečně nezakládám nové téma 😀

Nejde mi o radu, jestli euro, nebo plast, ale o těsnění do euro oken. Slyšel jsem od "odborníků", že do euro oken se žádné těsnění nedává, že to musí těsnit samo - konstrukcí...

Ale naše okna prostě netěsní, tedy aspoň ta v ložnici. Máme 5 ks užších 108cm šířka a ty jsou v pohodě, ale v ložnici je šířka 128cm a ty profukují jak 🐖

Nevím kam (na rám nebo na okno) a hlavně co nalepit?

Hledal jsem na https://www.okentes.cz/tesneni-a-tesnici-prvky/tesneni-samolepici/ , ale nevím jakou šířku, výšku a profil...

Není tady někdo, kdo se v tom vyzná? 

20200530_140241.thumb.jpg.adf464ff51143a2378ef165c94c6a6b5.jpg

20200530_140135.thumb.jpg.6de5e5225c327d863119c798581b9769.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já na eurooknech těsnění mám, dokonce dvě po obvodu. Z fotky to není moc vidět, ale tohle ani nevypadá na eurokna, ale na klasický dřevěný. Těsnění se lepí na okno, vyber co nejtenčí, aby se okno dobře zavíralo, ale vzhledem k tomu, že okno na foto nemá obvodové kování, tak nečekej úplnou těsnost.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dobře - máme dřevěný okna 😂. Žil jsem v domnění, když borci co to tady rekonstruovali mluvili o Euro oknech, tak jsou to euro okna... tak nic 😀

Je divný, že ty větší netěsní a ty menší jo - mají stejnou konstrukci...:myslim

Upraveno uživatelem pavelu96
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

konstrukce stejná je  , mrkni se jak daleko jsou od sebe panty na malém okně a jak daleko na velkém , proto je na velkém větší únik z důvodu větší ( na oko možná nepostřehnuté ) nedoléhavosti .

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Panty jsou přibližně stejně daleko od rámu na obou oknech - na 108 i 128cm

20200530_153508.thumb.jpg.20474de8d67a32dbc9fc8057975ca186.jpg

Ale utáhl jsem o jednu otáčku zámky co do nich zajíždí zavírací tyčky a je to rozhodně lepší...👍

20200530_153455.thumb.jpg.0f623a8ec23dcea8d91169391aab761f.jpg

Ale těsnění tam stejně musím dát 😀

 

Upraveno uživatelem pavelu96
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

euro - plast  okna mají po obvodu po cca 50 cm na kování kameny které přitahují křídlo k rámu , ty máš po obvodu panty daleko od sebe , hlavně na velkých křídlech , proto to tam fičí .  

Než lepit poptal bych někoho kdo má frézu na těsnění .

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Okna se rozhodně měnit nebudou, jsou stará 5 let. A kupovat frézku za 15k taky nehodlám. Zkusím se zeptat našeho dvorního truhláře, jak by to šlo pořešit. Poslední varianta bude lepení, ale vybrat to správné těsnění bude oříšek...

Díky za rady a nápady - nejsme jenom fórum o Peugeotech... :super

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud to toho půjdeš sám, máš výhodu že panty jdou odtáhnout - přitáhnout , to znamená že v případě volby špatné tloušťky těsnění to doladíš . Nalepil bych ho na rám , na tu plochu  nad odtokový kanálek ( druhé foto ) když ho nalepíš jinam , určitě se ti díky těsnění vytvoří mezírka mezi křídlem a rámem, takhle ti nepůjde zbytečně voda do rámu . Před dvaceti lety jsem to taky dělal , nebylo tolik druhů těsnění , neměl jsem štelovací a po montáži těsnění žena nedokázala otočit kličkou :D  

Edit: pokud bych šel do lepení , začal bych na rám  SD-14 nebo ten Vprofil , poté doladit na pantech , uvnitř vznikne mezera ( žádné těsnění nestlačíš tak aby se ti tam vešlo a neodtáhlo křídlo od rámu, jeto jako když na plast nebo euro okně vyndáš těsnění , je tam taky mezera ) a na vnitřek  bych dal dle vzniklé mezírky nějaký plochý profil , ten bych nalepil na křídlo. V podstatě by si měl těsnění jako na plast oknech .

Upraveno uživatelem Davidak79
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

nejsem vůbec z oboru, ale mám dřevěná okna na chatě, těsnil jsem je takto--sundal okno z rámu a pečlivě umyl, dosedací plochu otřel lihem, nalepil ploché těsnění 2mm po celém obvodu okna, okno nahodil zpět do rámu a zkoušel zapálenou svíčkou kolem obvodu, jestli neprofukuje, je to o 100% lepší než bylo, ale těsnost plast eurooken samozřejmě nedosahuje, v zimě tam nejsem, okna jdou lehce otevírat i zavírat, takže tak :)

taky jsem sháněl někoho s frézou, aby dal original těsnění, ale ta doba je asi pryč--nikdo to už nedělá (nesehnal jsem)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...