Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

svetelný senzor


Durko

Recommended Posts

Zkusim doma vyhrabat schema zapojeni, je to obycejnej komparator, na vstupu fotoodpor a trimr, kterym nastavis citlivost a na vystupu tranzistor a rele.

Udelal jsem to, protoze pri dennim sviceni malo sviti displeye a kdyz sviti slunicko, skoro nic na nich neni videt. Kontakty rele odpoji od displeju dratek od osvetleni a displeye sviti vic, jako pri zhasnutych svetlech. Obcas se stane, napriklad pod stromy, ze displeye zablikaji.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Je to běžný zapojení tl071 jako komparátor, ten kondík na bázi tranzistoru je trošku prasečina (teoreticky měl být na vstupu 3 na IO) ale takle to funguje líp, bez něj to v šeru hodně kmitalo. Tim trimrem (10k) si nastavíš intenzitu, při který to bude spínat. Tranzistor můžeš dát tenhle, nebo i jiný. Relé ani nevim jaký jsem tam dal, vim jenom, že má dvoje přepínací kontakty. Třeba v GESu nebo v GME ho najdeš. Funguje to na 12V. Sletoval jsem to na univerzální desce plošného spoje (to je třeba tohle: http://www.gme.cz/cz/cu-ta019-p661-088.html )

Neni na tom nic, co by nemělo fungovat, tohle zapojení se dá použít i pro jiný věci, třeba el. termostat, stačí vyměnit fotoodpor za termistor a přispůsobit odpory na vstupy IO.

Možná se tu najde někdo šikovnější, kdo to nějak vylepší.

[upravil dne 6/9/10 Benžík]

post-0-14109612635971_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...