Jump to content
  • Aktuální cíle darů

dlhe čakanie na členstvo


acron

Recommended Posts

Když jsem začínal podnikat, tak se často stávalo, že převod mezi bankami trval klidně týden (speciálně se to týkalo klientů ČS) a to nebyl žádný mezinárodní styk. Dnes se už praxe o hodně zlepšila, ale ze dne na den to opravdu ještě nefunguje.

Link to comment
Share on other sites

Doba převodu mezi bankami

Lhůty převodu peněz mezi bankami upravuje zákon o platebním styku, který zavádí shodné podmínky pro platební transakce ve všech zemích EU.

Lhůty provádění převodů jsou legislativně upraveny zákonem o platebním styku (zákon č. 284/2009 Sb.), který nabyl účinnosti dnem 1. 11. 2009 a zkrátil dobu převodu peněz mezi účty, a to jak u tuzemského, tak i zahraničního platebního styku. Doba převodu peněz mezi bankami se snižuje ze tří dnů na dva, z tzv. D+2 na D+1. Pokud je účet plátce i příjemce u jednoho poskytovatele, musí být peníze připsány tentýž den. Zákon stanoví výjimky – v případě podání příkazu k úhradě v papírové podobě, může banka lhůtu posunout o jeden den. Klient a banka se mohou dohodnout na okamžiku „blízko konce pracovního dne“, po této době se bere, že příkaz byl podán až následující pracovní den (banka musí mít tyto časové lhůty v obchodních podmínkách či jiném dokumentu).

Za den platby podle nového zákona není považován den odeslání platby z účtu plátce, ale den připsání ve prospěch účtu poskytovatele příjemce, nikoliv přímo účtu příjemce.

Srdce systému mezibankovního platebního styku CERTIS pracuje v reálném čase. Banky tedy mají k dispozici finanční prostředky pro své klienty v okamžiku, kdy jsou v systému provozovaném v ČNB odepsány z účtů bank plátců.

[upravil dne 2/9/10 Radek Hurvajz]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...