Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

Rychlejší má přednost ...


MilanF1

Recommended Posts

http://www.novinky.cz/domaci/206245-soudy-rozhodovaly-spatne-dat-prednost-je-dulezitejsi-nez-dodrzovat-rychlost.html

Je to sice odkaz na novinky.cz, ale nedalo mi to.

Titulek řve moc bulvárně ... v textu stojí, že řidič toho \"rychlíka\" viděl, ale domníval se, že má dostatek času - nepředpokládal tak rychlou jízdu. Takže snad raději, abychom do křižovatky vjeli jen ve chvíli, kdy ze všech stran bude prázdno, co kdyby tam jela motorka rychlostí 250 km/h.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

NIE! Prednost ma ten kto je na hlavnej.To je predsa jasne. Ten verdikt je OK. Ako by sa potom riesila situacia ked by vodic na dialnici chcel predbehnut auto iduce pred nim a vosiel by do laveho pruhu a vtom by do neho zo zadu narazilo auto iduce \"rychlo\". On by sa vyhovaral ze ho sice videl,ale nepredpokladal ze pojde tak rychlo? To by bola patova situacia. Vodic ma PREDVIDAT. Tak je to aspon vo vyhlaske u nas na SK.

Napisal som svoj nazor na tuto situaciu. Tym ale netvrdim ze lietat 200km rychlostou je spravne.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

dit tady snad neni o cem, to nas ucil uz v autoskole, kdyz videte prijizdejici vozidlo a jste na vedlejsi, tak radsi pockejte. nechci hajit rychle jedouciho ridice, ale kdyz by nam tam zacli jezdit auta z vedjelsi a my jeli treba jen 91 a jeste nas za to nekde zavreli ... Proste jednou jsem na vedlejsi tak se podle toho musim tak chovat.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

\"bohuzel\", soud ma pravdu, jak uz se psalo vyse, nedani prednosti v jizde je zavaznejsi prestupek nez rychlost ....

a \"bohuzel\" proto, ze muj znamy takhle doplatil na vyssi rychlost, 80 v obci a napasoval to do vozidla co vyjizdelo z vedlejsi silnice :)

nicmene nakonec z toho prave jako vinik vysel on :), ale to uz je par let ...:papa

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Když se dočte kauza do konce, je tam ještě poznámka, docela podstatná, že vozidlo jedoucí po hlavní silnici přednost nemá, pokud jede extremní rychlostí. Takže, až zjistíme, co je rychlost extremní, můžeme být v klidu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

A jak by soud řešil situaci, která se stala mě? Přijížděl jsem z vedlejší na hlavní, zleva vše dobrý, zprava výhled na 30m (do zatáčky). Sotva jsem tam vjel, už tam bylo zprava auto-jel jako prase, ale byl v právu (?) Chtěl bych vědět, jak policie posoudí, co je omezení a co je ohrožení, když rozdíl mezi oběma případy rozhodují zlomky sekund. Teď už jen čekám, kdo z vás mi odpoví formulkou o náležitě poučené osobě.

[upravil dne 19.7.2010 Matuska]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nebo u nás se před několika lety stala bouračka, kdy na vršku v mírné zatáčce vjíždělo auto na hlavní silnici. Řidič viděl na obě strany, že je volno. Jen strčil čumák do silnice uslyšel jenom ránu, jak z děla. Nic určitě neviděl i nadále. Jenom po několika málo sekundách, asi třicet metrů od jeho auta dopadl na silnici motocykl a okamžitě explodoval. Tu díru v silnici, potom museli znovu zaasfaltovat. Tady bych mluvil o extremní rychlosti.

[upravil dne 19/7/10 Zazimir]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: Matuska

A jak by soud řešil situaci, která se stala mě? Přijížděl jsem z vedlejší na hlavní, zleva vše dobrý, zprava výhled na 30m (do zatáčky). Sotva jsem tam vjel, už tam bylo zprava auto-jel jako prase, ale byl v právu (?) Chtěl bych vědět, jak policie posoudí, co je omezení a co je ohrožení, když rozdíl mezi oběma případy rozhodují zlomky sekund. Teď už jen čekám, kdo z vás mi odpoví formulkou o náležitě poučené osobě.

[upravil dne 19.7.2010 Matuska]

myslim ze v tom pripade by se jednalo o chybu vozidla na hlavni i kdyz pri rychlosti 90km/h se pohybujes rychlosti 25m/s takze i 1s pri pohledu do zpetneho zrcatka je docela dlouho vzdalenost. v tom pripade tech 30m je neco pres 1s ... co stihnes udelat za 1s ?

v tom pripade popsanem v tom clanku podle me jde o to ze ho ridic prijizdejici z vedlejsi silnice videl a vjel mu tam(neodhadl situaci)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: Matuska

A jak by soud řešil situaci, která se stala mě? Přijížděl jsem z vedlejší na hlavní, zleva vše dobrý, zprava výhled na 30m (do zatáčky). Sotva jsem tam vjel, už tam bylo zprava auto-jel jako prase, ale byl v právu (?) Chtěl bych vědět, jak policie posoudí, co je omezení a co je ohrožení, když rozdíl mezi oběma případy rozhodují zlomky sekund. Teď už jen čekám, kdo z vás mi odpoví formulkou o náležitě poučené osobě.

[upravil dne 19.7.2010 Matuska]

Ano, podle meho nazoru budes Ty pripadnym vinikem a dotycny bude postizen za prekroceni rychlosti - mozna blby, ale podle mne realita. Posouzeni rozdilu mezi omezenim a ohrozenim bude poodle mne hodne zavisle na tom, kolik lidi bude tvorit osadku toho ktereho auta - vic hlav vic uhada.

[upravil dne 19/7/2010 Medvěd]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Beru, že když ho viděl, že mu nedal přednost. Ale chce to definovat, co je extrémní rychlost ... spíše tedy o kolik to není tak závažné (ale aby to nebylo bráno tak, že můžeme jezdit rychleji než jsou zákonné limity).

Já se tedka na každé křižovatce bojím motorkářů, někteří jezdí jak prasata a při rozměrech motocyklu se dají přehlédnout.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zde

jsem psal:

Původně zaslal: P607Olda

S traktorem jsme vozili seno. Při výjezdu na hlavní mi bylo jasné, že vidíme asi na 150 m (zatáčka), ale výjezd s Horalem trvá asi 8 sekund - od okamžiku rozhodnutí, do srovnání přívěsu do přímé jízdy.

8 sekund při 230 km/h je 511 m.

8 sekund při 10 km/h je 22 m.

Traktorista s tím nic nenadělá. Počká, až bude úplně volno, nespěchá. Když je úplně volno, začne vyjíždět. Zbytek musí zvládnout ti na hlavní cestě.

Proto je rychlost omezena, a proto je pravidlo, že každý smí jet jen tak rychle, jak má rozhled.

8 sekund při 90 km/h je 200 m.

I tak by se do některých zatáček nemělo jezdit 90, protože tam prostě není vidět.

Mluvím o cestě č. 11, pod Skřítkem.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Rozhodnutí je asi správné, ale samozřejmě občas je to hodně na pováženou. Hlavně zmíněné motorky jedou 200 naprosto bezproblémů, lehce se přehlídnou a hlavně špatně brzdí. To už vůbec nemluvím o tom kolik motorkářů brzdit ani neumí a místo poměru 80 :20 ( předek : zadek ) zablokují zadní kolo a jedou dál...

Podobný a taky poměrně častý problém je když jedete proti sobě oba ukazujete, že odbočujete doleva, ale ten naproti jen zapomněl blinkr a ty ho nabereš zboku. Taky naprosto klasicky jsi na vině ty - nedal jsi přednost a on vyfasuje řádově 1000,- za nesprávně dané znamení o změně směru jízdy... A opět v kolika případech třeba motorkář i několik km ukazuje protože zapomněl blinkr vypnout...

P607Olda to napsal pěkně... a já znovu ocituju jednoho bývalého Českého aut. závodníka - jedu tak jako by za zatáčkou byla betonová zeď....

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zajímavé. Už vzhledem k jinému judikátu NS (593/2007), ve kterém se naopak konstatuje, že přednost platí jen za určitých podmínek.

Viz:

Pokud řidič přijíždějící po hlavní silnici jede rychlostí povolenou, resp. přiměřenou a řidič přijíždějící po vedlejší silnici mu přednost v jízdě nedá, je tak v obvyklých případech odpovědnost za kolizi a případné další následky na řidiči, jenž přijel do křižovatky po vedlejší silnici.

Pokud však řidič na hlavní silnici jede rychlostí, která maximální povolenou rychlost výrazně překračuje, a řidič přijíždějící do křižovatky po vedlejší silnici nemá důvod předpokládat takové překročení, za případnou kolizi musí nést odpovědnost řidič jedoucí po hlavní silnici. Výrazné překročení nejvyšší povolené rychlosti jízdy motorového vozidla v obci (např. o více než 70 %) je přitom porušením důležité povinnosti uložené řidiči motorového vozidla právními předpisy (§ 18 odst. 4 zák. č. 361/2000 Sb.), protože takové porušení má zpravidla za následek velmi reálné nebezpečí pro lidský život a zdraví.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Kurte, tvoje citace nevyvrací ani nepotvrzuje to rozhodnutí soudu. V podstatě je tu možnost, aby byli vini oba. Co se tedy týče rychlosti, tak v obci je už výrazně překročená rychlost při 85 km/h (počítáno s těmi 70%) a mimo obec 153 km/h. Takže už máme představu, jak můžeme jezdit :D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...