Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

Parní vlak Žitava - Oybin - Jonsdorf


Recommended Posts

Dobrý den všem,

taky bych rád trochu odlehčil toto fórum od politických témat a protože je doba léta a dovolených, rád bych získal radu ohledně parní lokálky mezi Žitavou a uvedenými městečky.

Chtěl bych totiž udělat výlet do Libereckého kraje a spojit jej s výletem na ten vláček. 2 dospělí, 2-3 děti..

Poradíte někdo, kdo tam byl a je v tomhle ohledu zkušenější ? Beru všechny cenné informace...

Díky všem :super

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Krásný výlet člověk může zažít, pojede - li se svézt úzkorozchodným parním vláčkem z Zittau do Kurort Oybin nebo Kurort Jonsdorf.

Tato rozmanitá trať zprvu vede městem Zittau, kdy se postupně dostává do luk a lesů. Po slušném stoupání se vláček dostane do stanice Bertsdorf. V této stanici se trať rozdvojuje, odkud jedno rameno pokračuje na Oybin a druhé na Jonsdorf. Směrem k Jonsdorfu vlak překonává ostré stoupání a po pár kilometrech se dostává do cíle. Při cestě na Oybin vlak projíždí hornatou oblastí, kdy se v cílové stanici Oybin objevují zhruba 100 metrů vysoké, masité pískovcové skály.

Obě cílové zastávky jsou vhodné k turistice, Oybin spíše k pěší chůzi, Jonsdorf i na kola. Z obou stanic se dostanete po turistických značkách i ke zřícenině hradu Oybin. Při cestě lesem potkáte mnoho skalnatých útvarů a zároveň i několik vyhlídek na hrad Oybin.

Zajímavostí je, že v letech 1912 - 1943 byla trať v úseku Zittau Vorstadt - Bertsdorf - Oybin dvoukolejná a nikdy na této trati nebyl trvale jiný, než parní provoz. Dříve šlo o úzkorozchodnou síť, jejíž součástí byla původně i trať Frýdlant v Čechách - Heřmanice.

Od roku 1998 zde zajišťuje provoz soukromá firma SOEG (Sächsich-Oberlausnitzer Eisenbahngesellschaft).

Cena je velmi přijatelná, jelikož je možné využít víkendové nabídky ČD, a.s.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Díky, ale měl jsem na mysli spíš ty technikálie (jak se kam dostanu, kde přespím, kdo mi co kde ukradne, kdo mě v tunelu .... :D :D ). Takže jen doplním, protože už to mám za sebou: Na nádraží v Žitavě mne dovedla navigace úplně perfektně. Není to hned na kraji města a bez navi by se člověk mohl trosku motat. Před nádražím kousíček je pěkné parkoviště za 1 Euro na celý den, takže není problém zaparkovat. Jízdné ve vláčku stojí na osobu 13 euro až do Oybin, děti do 14 let neplatí nic. Jede to celkem pomalu, tak 40-50 v hodině. Cesta trvá tak přes půl hodiny tam. Ve stanici Bertsdorf se může vystoupit a jet do Jonsdorf, vlak už tam stojí. Kdo jede do Oybin nevystupuje. Zpět přešíbujou mašinku a jede se. Ve vláčku je i možnost koupit pití.

Suma sumárum hezký výlet pro děti co mají rády vláčky :super

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • O 4 roky později...

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...