Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

denní svícení - kabeláž


xjakubs

Recommended Posts

Zdravím, koupil jsem si na aukru LED \"denní\" svícení http://aukro.cz/item1086718577.html.

Bohužel jsou zde pouze dva dráty a jednoduchý vypínač. Porádíte mi někdo, jak to nainstalovat, aby mi to denní svícení reagovalo jako opravdové? (Tedy při rozsvícení obrysovek to zhaslo a naopak?)

Má s tím někdo podobnou zkušenoust?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mno... já to řešil dvěma relé, kde jedno je spínáno přes tyrystor ze zenerkou v gate. Řízení je z nabíjení, napájení z potenciálu 15 (po klíčku). To zajišťuje sepnutí relé po nastartování a nerozepnutí při chcípnutí motoru. Druhé relé zajišťuje rozepnutí prvního při zapnutí jiného osvětlení, ve Tvém případě obrysovek. Schema se dá najít někde na netu, já ho ve svých análech najdu už těžko. Obšě trelé jsou přepínací, kde první spíná dení svícení a rozepíná jiná světla, např. mlhová. Druhé spíná jiná světla, třeba potkávací a rozepíná relé deních. Detaily bych musel nějak vykoumat ze zapojení jak to mám v autě.

[upravil dne 10.7.2010 Edison]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Edison, dekuji za radu. sice se mi tato veta

\"Obě trelé jsou přepínací, kde první spíná dení svícení a rozepíná jiná světla, např. mlhová. Druhé spíná jiná světla, třeba potkávací a rozepíná relé deních.\"

zda trochu matouci. nechapu proc rozepinas jina svetla.ale to nevadi.

A to s tim napajenim po klicku, to asi taky vynecham.

Ale jinak jsi me privedl na zpusob jak to zapojit - jednoduse a jakztakz dobre.

Budu to napajet ze zapalovani ktere se aktivuje po otoceni klicku (tedy,jeste pred nastartovanim - ale to me neva). Pote najdu kabel ktery vede k napajeni obrysovych svetel, k nemu pridelam rozpinaci rele, ktere pri rozsviceni obrysovek a klasickych svetel prerusi obvod pro to denni sviceni.

Dekuji.

h4wk3y-> tohle je trochu jednodussi reseni kde pouzijes jen jedno rozpinaci rele. tak jestli ti to nejak pomuze... ;-)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: xjakubs

Edison, dekuji za radu. sice se mi tato veta

\"Obě trelé jsou přepínací, kde první spíná dení svícení a rozepíná jiná světla, např. mlhová. Druhé spíná jiná světla, třeba potkávací a rozepíná relé deních.\"

zda trochu matouci. nechapu proc rozepinas jina svetla.ale to nevadi.

A to s tim napajenim po klicku, to asi taky vynecham.

Ale jinak jsi me privedl na zpusob jak to zapojit - jednoduse a jakztakz dobre.

Budu to napajet ze zapalovani ktere se aktivuje po otoceni klicku (tedy,jeste pred nastartovanim - ale to me neva). Pote najdu kabel ktery vede k napajeni obrysovych svetel, k nemu pridelam rozpinaci rele, ktere pri rozsviceni obrysovek a klasickych svetel prerusi obvod pro to denni sviceni.

Dekuji.

h4wk3y-> tohle je trochu jednodussi reseni kde pouzijes jen jedno rozpinaci rele. tak jestli ti to nejak pomuze... ;-)

Možnáý to mírně matoucí je, leč ovládání druhého relé má vlastní řízení, např. od mlhovek. Jinak \"po klíčku\" je ta poloha \"před nastartováním\". Zenerka v gate tyristoru zajistí rozlišení, kdy auto začalo nabíjet (cca 13V, pak otevře a pustí proud do gate). Já jsem vycházel z nějakého schématu z netu a modifikoval pro zvé potřeby. Jinak za zenerkou mám ještě nějaký ten RC článek jako filtr a nepatrné zpoždění sepnutí tyristoru - relé. Ten tyristor pak má tu výhodu, že při pouhém poklesu reré nerozepne. To rozepne až tehdy, kdy tyrystorem přestane procházet proud, tj. po vypnutí obvodů auta. To je ochrana před zhasnutím světel při chcípnutí motoru.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...