Přejít na obsah
  • Current Donation Goals

nespíná sahara


kovi306

Recommended Posts

Aj keby sa ti motor podarilo opravit, znicenu skrutku budes muset zohnat a nie som si isty ci sa da zohnat ako nahradny diel v peugeote... mne uz davnejsie ta skrutka sama odpadla a musel som kvoli nej na vrakaci kupovat motor aj s vrtulou...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zohnal som druhé motorčeky,síce neboli na vlas rovnaké ale uchytenie pasovalo.Skrutky čo držia motorček boli zalisované,nie ako tie povodné na ktorých sa dala celá skrutka vytiahnut.Vyšli ma oba na 20€ vrtule pasovali na hriadel a skrutky ktoré držia vrtulu mal chlapík spolu s motorčekom(aspon že tak):) Teraz ked som zapal klímu sahara hned šlapala ako má.Elektrikár mi vravel že tie motorčeky sa neoplatí ani rozoberat,kolíky zo zadnej strany motorčeku boli tak hrdzavé že by to pri nejakej manipulácii odpadlo a museli by sa tam narezat závity a pod.Meral ich na prístroji a hovoril mi že s tým sa neoplatí ani zaoberat radšej si zožen druhé:D Sám by som ich neopravil a cena za opravu by bola iste vačšia.Len neviem či som dobre poskladal ten predok pretože medzi nárazníkom a lištami pod svetlometom je medzera,tuším tam nejaká bola ale asi menšia:myslim

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • O 2 roky později...

Ahoj panove,

nechci zakladat nove tema, tak pripisu tady... Zkousel jsem kolem sahar neco procitat, ale stale jsem z toho tumpachovy...

Vec se ma takto: dneska ve vedru jsem skoro varil vodu a stejne se mi zadny ventilator nerozbehl, pri zapnuti klimy se mi nerozbehne ani jeden ventilator. Zkousel jsem podle postupu MIROJA vytahnout pojistky ventilatoru a pak vytahnout hnede cidlo a cvakly postupne obe relatka, zkousel jsem je prehodit, kdyby bylo jedno spatne (kontakty vypadaly v pohode) a probihalo to stejne. Kdzy jsem mel zapojene pojistky, tak se mi rozbehl jenom ridicuv a to az na nejvyssi rychlost... Na druhem ventilatoru bude neco spatne, to jsem pochopil :) ale nevim proc se nerozbehne aspon na nizsi rychlost... Zkousel jsem prehodit i 40A pojistky kdyby byla jedna spatna a zadna zmena... Napada prosim nekoho proc se mi neroztoci aspon ten jeden na prvni stupen a jenom az na nejvyssi???

Diky Vojta

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ak maju bezat sahary na pomalu rychlost, zapoja sa oba motory do serie (za sebou). Ak mas problem s motorom spolujazdca (vodicmi k nemu, relatkami, konektormi...) tak pri nizkej rychlosti mas vlastne obvod rozpojeny, peto sa netoci ani jeden.

Ked sa odpoji snimac, MUSIA sa oba ventilatory tocit naplno. Tebe nejde jeden ventilator, podozrieval by som samotny motor. Odsleduj, na ktore kontakty rele idu od neho vodice a prived 12V priamo na motor (relatka daj von). Ak sa motor neroztoci, bud bude vadny (zodrate uhliky, zaseknute uhliky...) , alebo problem s vodicmi - menej pravdepodobne. Ale bacha, pozor na skraty a treba si uvedomit, ze motor zere az 20A !!

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Diky moc za info :super , hned jsem z toho chytrejsi. Zkusim teda shodit naraznik a omrknout jak je na tom elektrika k tomu spatnemu ventilatoru a vyzkouset ho primo na baterku jestli vubec bezi. Kamos ma na zahrade borenou Xantii tak zkusim mrknout jestli nejsou nahodou ventilatory stejne... Kdyz je to PSA a podobny rocnik, tak by snad mohly pasovat...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak jsem dneska shodil naraznik a kouknul na to... Motor po pripojeni na baterku bezi,takze ventilator je ok,na kontaktech ventilatoru jsem nameril 11,7V, vyzkousel jine relatka, pojistky i kostru a neprisel jsem na nic.. stejne napeti jde i do Bitronu... mohli by to byt nim? nebo mam jeste zitra zkusit pripojit na obvod zarovku, jak tu psal nekdo ze mel spatny dratek u konektoru a tak po pripojeni zateze kleslo hodne napeti?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak jsem dneska zkusil rozpojit konektor co je hned u sahary a vykoukl na me jeden pekne vykvetly pin hezky do zelena, tak jsem ho trochu obrousil a zastrikl poradne kontaktolem a sahary uz zase bezi tak jak maji... nakonec to byla takova banalita, ale aspon jsem si vyzkousel pro priste jak na sahary...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • O 2 roky později...

Ahoj klucí, mám 406, 1998, 1.9 td 66kw. Posledních pár dní bylo dost vedro a začal se mi hřát motor cca 105°C. tak nějak odjakživa mám ve městě v kolonách kolem 95°C, ale neřešil jsem to. Problém je v tom, že jsem měl zaplou klimu (funkční manuální) a točil se mi jen ventilátor u spolujezdce. Klimu jsem vypnul a vytáhl hnědý konektor od čidla a sahary se roztočili obě asi na max. protože takovej fukec jsem od toho auta ještě neslyšel (mám ho rok). Mám 2 otázky: Je v pořádku, že když zapnu klimu, že se točí jen jeden ventilátor? A pokud vytáhnu konetktor a sahary se točí tak by to mělo znamenat že to čidlo je v háji že? děkuji za odpovědi.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • O 1 rok později...

Zdravim vospolok.Mam taky problem.Mam 306 1,9D 51kw s klimou a rucicka teplomera sa nevysplha na viac ako 60 stupnov.Auto v zime kuri dobre len teraz ked je trocha teplejsie tak sa mi zapinaju sahary aj po 10km jazdy.Stalo sa mi to v stredu rano a boli len 4stupne a sahary bezali.Neviem co stym.Myslim ze termostatom to nebude ked auto kuri.Dakujem za rady.

IMG_20180418_183559.jpg

Upraveno uživatelem rocko3
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • O 1 měsíc později...
V 20. 4. 2018 at 6:07, rocko3 napsal:

.Ktore je cidlo na teplomer?

Mozno uz neskoro, ale cital si moj prispevok z 10.6.2018?  V tom clanku som sa snazil dost detailne rozpisat, ako funguje spinanie ventilatorov pred chladicom.

Myslim, ze tam najdes odpoved na vela (ak nie vsetky ) otazky.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • O 2 roky později...

Zdravím páni, tak že mám problém so spínaním sahary. Mám tam kod motora RHY 2.0 HDI 66KW.

Jeden modrý konektor (čidlo) na závit, po odpojení na druhej polohe klúča sa zopne šoférová sahara na full.. teplotu motora ukazuje dobre, motor sa ohreje cez 100°C a a začne vyhadzovať centrálnu kontrolku STOP.
Modré čidlo som včera menil, je nové. Nerozumiem prečo mi nespína sahara. Relátka som kontroloval, sú OK.
Motory pri zapnutí na 12V bežia, skúšal som to samostatne napojiť na priamo.  Klimatizácia nefunguje, chýba freon. No viem, že pri zapnutí klimatizácie (keď bola naplneníá a fungovala) to fungovalo a točili sa obe sahary.
No našiel som odpojený konektor 4 alebo 5 pin nespomínam si už a netuším odkial je. Bol v predu cca nadzi podblatníkom a predným nárazníkom šoferovej strany- Ale vyzeral ako konektor do svetla 😏 . Všetky svetlá fungujú...

Moja otázka znie - kde hladať chybu keď pri odpojení modrého čidla zopne na plnú rýchlosť len vodičovú saharu.
- kde hladať chybu ak nad 100°C nezopne saharu.

Moc by som bol vďačný za každú radu. Keďže som to riešil už s dvomi mechanikmi a netušil ani jeden kde môže byť chyba. Modré čidlo je premerané a je dobré... 
Dal som dole masku, dostal sa pri relétka. Šoférové zelené som nechal na mieste, čierne tiež, zelené spolujazdcové som vybral a prepojil káblom. Výsledok rovnaký ako pri odpojení modrého čidla t.j. šoférová sahara sa roztočila na plný výkon.

Ďakujem za každú radu.

Upraveno uživatelem Ero123
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • O 1 měsíc později...

Zacnem otazkami:

Stale to nemas vyriesene?

Ako si skusal ze bezia motory?  Mal si ich von z auta?

Ako si skusal relatka?

V 4. 6. 2020 at 13:55, Ero123 napsal:

Dal som dole masku, dostal sa pri relétka. Šoférové zelené som nechal na mieste, čierne tiež, zelené spolujazdcové som vybral a prepojil káblom. Výsledok rovnaký ako pri odpojení modrého čidla t.j. šoférová sahara sa roztočila na plný výkon.

Klucik si mal zapnuty?

Motor nastartovany?

Klima zapnuta?

 

Upraveno uživatelem miroja
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • O 8 měsíců později...

ahoj

takze ja mam tiez problem so saharami ale myslim ze som prisiel na to co je s tym.mam 306 combi.1.6 benzin r.v. 1997.takze ku problemu//taktiez mi sahary blbli tak som zacal po tom patrat a vypatral.tak isto mi  sahari zacali tocit na plno len co som pretocil kluc v spinacke .ale toci lsa len jeden a to pravy v smere jazdy. tak som skontroloval poistky a jedna bola zla.ked som vlozil dobru zrazu sa tocili oba ventilatory.tak som zacal zistovat preco sa tocia na plno ked otocim klucom v spinacke.po prestudovani roznych chem som prisiel na to ze kontakt c. 10 na BITRONE je stale uzemneny.a ten kto to studoval vie ze BITRON zopina kontakty relatok tak ze ich elektronika uzemni.a robi to na zaklade pokinov z teplotneho cidla a klimi.takze ked bol kotakt 10 ukostreny sli ventilatory na plno..ako viete teplotne cidlo pracuje ako termistor.a su to bud NTC ALEBO PTC to ktore je hnede je PTC a modre je NTC. takze s BITRONU z konektoru c 7 prudi do cidla nejake napetie ktore je cidlom bud pustene len s malim odporom do BITRONU alebo napetie znizi v pripade tepleho motora, ten to vyhodnoti a reaguje.bud zopne relatka alebo nie.toto sa deje aj pri studenom motore aj pri teplom.pri teplom motore toto napetie bude  mensie a to urci kedy sa zapnu ventilatory.jedna sa o tkz.prahove nastavenia pri ktorych  reaguje BITRON na teplotu.preto si myslim ze moj BITRON je vadny lebo na kontakte  c.7 mam len okolo 5V.preto sa pytam ake ma byt napetie na kontakte c. 7 .teplotneho cidla .ospravedlnujem sa za zlozity text a chyby

Upraveno uživatelem gogozgogoloviec
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ja mam modry, dvojity snimac teploty, takze ti priamo nepomozem.

Skus dohladat potrebne parametre u nejakeho predajcu nahradnych dielov. Ako inspiracia pozri tu: https://www.pdmauto.sk/produkt/721+089/301?node=100754&typ=8405&mod=3921&vyr=88&rok=1997&gid=18229251

 

No mozno som netrafil presne tvoj motor...
Mne sa tymto postupom podarilo najst hodnoty odporu toho mojho teplotneho snimaca pri konkretnych teplotach.

 

EDIT: Par minut hladania na webe : https://frenchcarforum.co.uk/forum/viewtopic.php?t=55957

Upraveno uživatelem miroja
Doplnenie informacie
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...