Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

nespíná sahara


kovi306

Recommended Posts

Tak už na mě taky došlo. Teplota se mi nikdy nedostala přes 90 a najednou koukám že si vesele leze přes 100. Mám 1.6 r.v. 98 kombi s klimou. Jak ty prokletý sahary vůbec fungujou? Zjistil sem že sahara sepne, ale až při nějakejch 110 a druhá je úplně mrtvá. Stejně tak při odpojení hnědýho konektoru na termostatu se rozběhne jen ta jedna. Tak nevim jestli mají běžet obě současně nebo jak by vůbec měli fungovat. Klimatizace nic neovlivní, možná proto že už je nějaký pátek prázdná. nějaké tipy pánové? Předem díky.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Sahary maju dve rychlosti. Pri pomalsej su oba elektromotory zapojene do serie. Zopne jedno rele sahar (podla zdroja z netu pri teplote cca 97 stupnov). Ak sa teplota dalej zvysuje (cez cca. 107 stupnov), zapnu sa oba ventilatory na plny vykon, kazdy z nich je su vtedy zapojeny priamo na 12V. To vsetko za predpokladu, ze klima nie je zapnuta.

Silove obvody - elektromotory su ovladane tromi relatkami,o riadenie tychto rele sa zrejme aj v tvojom pripade stara BITRON.

Predpokladam, ze ti nefunguje polovicna rychlost a toci sa ti len lavy ventilator naplno (ked zapnes klimu hned po nastartovani motora rozbehnu sa ti oba ventilatory na polovicnu rychlost ?).

Takze, zacal by som poistkou. Mala by mat cislo F37, prud 40A, je v motorovom priestore pri baterke. Potom by som kontroloval rele ovladania pomalej rychlosti,prepinacie rele, pravy motor, a pripadne aj kabelaz.

Skus este toto: Zapni zapalovanie (motor nestartuj), odpoj hnedy konektor snimaca teploty na termostate a pocuvaj co sa dej. Ak mas BITRON a je OK, malo by pocut minimalne zopnut relatka vpredu medzi saharami a mali by sa aj tocit obe sahary na plny vykon.

Mal som tiez podobny problem, nakoniec som nasiel preruseny vodic od poistky k rele ovladania ventilatora a zapecene ukliky v jednom z motorov.:roll Dost ma to vtedy potrapilo, zeby som z toho urobil nejaky prispevok \"ako na sahary?\" :D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Maska drzi na jednej skrutke vpredu (kluc c10) a na tych styroch \"stuplikoch\". Skladaju sa z dvoch casti. Jedna, vacia, je zasunuta do masky, koniec ma deleny a v strede dierku. Do tej sa zasuva druha cast, ktora roztiahne ten koniec a cele to potom zaisti a drzi. Skus to zobrat nozikom nejako zboku a pomaly vytiahnut tu vrchnu cast.Mne sa podarilo vytiahnut tri, stvrtu som odtrhol. Da sa tam dat hociaky stoplik aj z ineho auta, ktory vyhovuje rozmermi.

Inak, poistkou to asi nebude, pretoze je to standardne zapojene tak, ze ak sa ti prerusi poistka F40, ktora ma napajat sahary aj na pomalu rychlost a mali by sa koli teplote chladiacej kvapaliny sahary tocit, tak by sa ti vtedy mala rozsvietit ta velka STOP kontrolka.

Sikovne zapojene, celkom dobry napad. :mrk Asi si to odskusam na mojom aute.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nuz tak podla vsetkeho mas snimac teploty aj BITRON OK.

Skusal si nastartovat a zapnut klimu so zapojenym snimacom? Vtedy sa maju roztocit ventilatory na polovicnu rychlost. Co? Tocia sa oba, alebo ani jeden?

Ked si odpojil snimac, pritiahnu ti vtedy vsetky tri rele? Hlavne by ma zaujimalo, ci zopne to zelene, ktore je medzi saharami na strane vodica (to zelene, ktore je na obrazku dole). Prave to by malo privadzat 12V na ten ventilator, ktory sa ti netoci.

No ak sa ti netocia sahary na polovicnu rychlost, tipujem to skor na samotny ventilator na strane vodica, alebo vodice (konektory, poistku) privadzajuce k nemu 12V, samo aj kostra.

[upravil dne 19/8/10 miroja]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ahoj,

tohle jsem řešil také, zatím teda to mám jako čuně udělané na spínač, kterým si pouštím sahary, každopádně měl jsem relátka v pořádku, jen bych číhnul jak vypadají kabely od relátek...musím říct, že mě se v jednom místě asi potkaly s chladicem(mozna...je to nepodstatna informace) a slezla na par mistech izolace, a postupem casu se v tech mistech kabel rozsypal na prášek. Takže bych zkusil číhnout i na ty káble.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • O 4 týdny později...

Mne sa tiež točí len jedna sahara, na strane vodiča. Tá druhá sa ani nepohne. Skúšal som odpojiť ten hnedy snímač a pri zopnutí zapalovania sa mi roztočila len jedna sahara. Asi sa majú zopnúť obe, nie? Kedže sahara funguje tak je ten bitron ok? Lebo v lete sa mi stalo že mi začala preblikávať stopka už pri 80°C.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • O 1 měsíc později...

zdarec kluci. chtel by sem vas poprosit o radu. mam 306ku hatchback 1.9 td 66kw rv 1998-9 z klimatizaci. mam problem se saharami: ked necham auto nastartovane na volnobech tak sa zapne jedna sahara a to ta na strane ridice as pri 110 stupnoch a to asi na plnu rychlost. druha sadara sa ani nepohne. ked nastartujem a pustim klimu tak sa nezapne ani jedna sahara. skusal sem odpojit hnedy kabel a po par sekundach sa zapla sakara na strane ridica na plno a druha stala. vedla teho hnedeho kabla je modre cidlo ale odpojil sem ho a noc sa nestalo a vsimel sem si ze na tem cidli je iba jeden plesek a ten druhy tam neni a vypada to tak ze tam ani nebyl ale na kabli su dva dratky na pripojeni.... su z teho koooko..... nevite co z tym mozem mnet?

na polovicnu rychlost sa to nezapne a na plno as pri 110stupnoch ale iba jeden. pri klime sa nespusti ani jede pri nastartovani. pojistky sem kontroloval a suuu ok. diky moc za radu ;):myslim:papa

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

no kuci vám to nespíná a mě se to zase zapne vždy pokaždé když zastavím zastavím a větrá se roztočí a točí se 5 minut motor nemusí bejt ani na 90 stupních ale prostě jede pokaždé když zastavím pěkně mě to jebe nebíte čím to ??? mám 206 1.6 8v climatronic

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

zdarec kluci. chtel by sem vas poprosit o radu. mam 306ku hatchback 1.9 td 66kw rv 1998-9 z klimatizaci. mam problem se saharami: ked necham auto nastartovane na volnobech tak sa zapne jedna sahara a to ta na strane ridice as pri 110 stupnoch a to asi na plnu rychlost. druha sadara sa ani nepohne. ked nastartujem a pustim klimu tak sa nezapne ani jedna sahara. skusal sem odpojit hnedy kabel a po par sekundach sa zapla sakara na strane ridica na plno a druha stala. vedla teho hnedeho kabla je modre cidlo ale odpojil sem ho a noc sa nestalo a vsimel sem si ze na tem cidli je iba jeden plesek a ten druhy tam neni a vypada to tak ze tam ani nebyl ale na kabli su dva dratky na pripojeni.... su z teho koooko..... nevite co z tym mozem mnet?

na polovicnu rychlost sa to nezapne a na plno as pri 110stupnoch ale iba jeden. pri klime sa nespusti ani jede pri nastartovani. pojistky sem kontroloval a suuu ok. diky moc za radu ;):myslim:papa

Nejdu ti sahary na pomalu rychlost...

Hladaj chybu v obvode motora, ktory sa ti netoci. Cize obvod: poistka (v motorovom priestore pri baterke predpokladam, ze F40, mala by to byt poistka ), vodice, relatka,vlastny motor, kostra.

Sahary sa totiz vzdy najskor zapinaju na pomalu rychlost tak, ze sa zapnu oba motory do serie. Plus z poistky ide cez rele na motor na strane spolujazdca, jeho druhy vyvod ide cez kontakty dalsieho rele na motor na strane vodicca, ktoreho druhy vyvod je spojeny s kostrou.

Snimac s modrou farbou nema vplyv na chod sahar, o to sa stara hnedy. To je snimac pre elektroniku ovladania sahar (ztv BITRON). Ma sa to spravat tak, ze ak ho odpojis maju sa zapnut obe sahary...

K tejto teme sa tu hooooodne popisalo,aj o snimacoch, uz som tu daval aj schemu zapojenia sahar, rele... treba trosku pohladat, zrejme si to este neskusil.

EDIT: Nesvieti ti nahodou kratko pred zapnutim sahar na plny vykon kontrolka STOP? Ak nie, mas ju OK? Mala by svietit aj po kazdom zapnuti zapalovania do druhej polohy - tesne pred startovanim spolu napriklad s konrtolkou mazania.

[Edited on 16/11/10 07:23 miroja]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • O 5 měsíců později...

Ahoj včera jsem zjistil stejný problém... Jel jsem trošku pilu a když jsem zastavil tak jsem nechal bežet tak 10 min motor, pak vlezu do auta a zjistím že na mě bliká kontrolka STOP a v tu chvýli jsem si všiml že se netočí ani jeden větrák, dnes jsem rozebral celej předek a zjistil že jeden kontakt na svorkovnici co vede k sahaře je vyhřátej a skoro uhnilej tak jsem ho vyřadil a propojil novím kabelem s vlastní svorkovnicí.Ale větráky se stále netočí po ohřátí!

Na motoru mam jen modré čidlo teploty které má tři kontakty a pokud ho vypojím tak se oba větráky roztočí na plno! Před opravou kontaktu se roztočil jen jeden (řidičův)... všechny tři relé se sepnou po odpojení čidla.. Pojiska u baterky 40A je OK...

Už nevím čím to může být, napadá mě jen samotné čidlo teploty je to možné ???

Díky moc za každou radu

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak už na mě taky došlo. Teplota se mi nikdy nedostala přes 90 a najednou koukám že si vesele leze přes 100. Mám 1.6 r.v. 98 kombi s klimou. Jak ty prokletý sahary vůbec fungujou? Zjistil sem že sahara sepne, ale až při nějakejch 110 a druhá je úplně mrtvá. Stejně tak při odpojení hnědýho konektoru na termostatu se rozběhne jen ta jedna. Tak nevim jestli mají běžet obě současně nebo jak by vůbec měli fungovat. Klimatizace nic neovlivní, možná proto že už je nějaký pátek prázdná. nějaké tipy pánové? Předem díky.

Tak nakonec sem zkontroloval pojistky ve skříňce v prostoru motoru a vše OK. Proměřil jsem jestli jde něco na relátka a i to se zdálo být OK. Pak pomohl kamarád co se vrtá v elektrice a řek, že napětí sice na relátkách je, ale je nějaký měký, což demonstroval připojením žárovky, která se ani nerozsvítila. Na pojistce vše OK a na relátku nikoli. Problém musel být tedy někde mezi. Slabinou se ukázal být konektor, který je zhruba vedle chladiče na straně řidiče. Stačilo jen natáhnout nový drát a překlenout tak onen nešťastný konektor a už zase vesele chladíme na obě sahary.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • O 1 měsíc později...

Tak dnes sa mi stalo, že po vypnutí motora asi po pol hodine sa mi z ničoho nič spustí sahara, len jedna, lebo druhá je nefunkčná. Potom sa zas zastaví a za 2 minuty sa zas zapne a chladí a stále dookola. Ked som sa išiel pozriet na sahary tak som počul ako cvakaju relatka. Musel som to vypnut len cez poistku. Je chyba v relatkach alebo v bitrone?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Je len doplnim.

Mne sahara zapina v pohode ... Zapina mi az tesne pred 100 stupnami, odhadom tak 98-99 stupnov ... Pred tym, mi zopinala okolo 92 stupnov, ale ako sa vymenil chladic, teplotne cidlo, termostat, tak zopina az teraz ... Je to v poho, nijak ma to neobmedzuje.

Ak idem v kolonach v BA, hlavne teraz cez leto, a pridem zo 100 stupnovym motorom, a vypnem pred kanclom motor, tak sahara fici normalne dalej. Potom sa samozrejme vypne ... Niekedy, ked je extremne teplo, tak sa za par min zapne znova, dochladi, a znova vypne, a uz je pokoj ...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak dnes sa mi stalo, že po vypnutí motora asi po pol hodine sa mi z ničoho nič spustí sahara, len jedna, lebo druhá je nefunkčná. Potom sa zas zastaví a za 2 minuty sa zas zapne a chladí a stále dookola. Ked som sa išiel pozriet na sahary tak som počul ako cvakaju relatka. Musel som to vypnut len cez poistku. Je chyba v relatkach alebo v bitrone?

Ak si chces precitat trochu teorie okolo chladenia chladiacej kvapaliny, pred nedavnom som informacie, ktore som zozbieral dal dokopy sem:

Neviem, nech posudia aj ostatni, pripadne aj ludia, co sa opravami P306 zaoberaju intenzivnejsie, no mozno by to mohol admin presunut do sekcie \"Urob si sam\" .

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...