Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

Ethanol E85


Čeněk

Recommended Posts

My jsme to zkoušeli na kamarádově Volvu 360 (starší kousek), prvně jsme to tam nalili asi 1(Etanol):5(benzín), vše fungovalo. Zkusili jsme pak 1:1 a hrůza, auto nejelo, cukalo, výkon nikde.. Ale u nás byl problém, že jsme nehýbali s předstihem, možná kdyby se to poladilo, fungovalo by to. :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak ethanol se do normálního benzínu přidává, nevím kolik ale nějaké procento je povolené. Hlavně teda asi z důvodu že váže vodu a zvyšuje oktanové číslo.

Pokud na to chcete jezdit a namícháte poměr 50/50, tak je potřeba si uvědomit že v nádrži jsou usazeniny, které ten sráč rozpouští a tomu přizpůsobit častější výměnu palivového filtru. Já než jsem s tím začal experimentovat, tak jsem vyčistil nádrž.

Míchám tak 75/25 - třičtvrtě benzínu a čtvrtinu etanolu. Někdy víc, někdy míň. Úspora žádná, zvlášť teď, když už stojí skoro tolik co benzín. Ale... Ethanol zvyšuje oktanové číslo. Tím je dáno že je efektivní ho používat u motorů s vyšším kompresním poměrem. Ve feldě nebo favoritu asi žádná změna nebude, krom vyšší spotřeby. U mě koníky nepřidá, ale pokud jezdím jen na N95, tak můj ojetý motor často klepe v nízkých otáčkách. Přidám etanol nebo dám N98 a klepání není. Pocitově trochu živější - možná. Ze startování jsem měl strach ale není to nejhorší.

Koroze u mě nehrozí, nebezpečí je pokud ho dáte do nádrže a necháte tam pár měsíců, kdy naváže hodně vody. To pak třeba ani nenastartujete. To se Vám ale může stát i u benzínu že zvodnatí. Ethanol asi dřív.Pak může být i vodivý. Já ho vyjedu velmi rychle.

Kyselé spalování je jediným negativním projevem, který snižuje životnost výfukové soustavy a katalyzátoru. Nemyslím že by to bylo nějak zásadní. Asi horší budou časté studené starty, nebo to že motor žere olej. Obojí je můj případ.

Ve státech a severských zemích se montují konverzní jednotky pro jízdu jen na E85. Ta konverzní jednotka prodlouží délku vstřiku aby vyvážila stechiometrický poměr, který je u Ethanolu jiný. Tak do toho jsem nešel. I když se dá pořídit někde od 4tis.

Tolik moje zkušenosti a moje důvody. Úsporu opravdu nečekejte. Pokud by E85 stál 13,-/l tak asi by to bylo zajímavé. Teď stojí skoro 25,-/l , takže je úspora nulová. Pokud máte předepsaný benzín s vyšším oktanovým číslem, můžete přidávat E85 do N95.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: Driver

Původně zaslal: Fusion

Dívám se, že snad jediný jakš takš rozumný zůstává LPG a v boji ceny na km by mohlo porazit i TDi. (při mým rozhodování)

A to sem docela vážně uvažoval nad CNG.

Ono když propočteš úsporu u benzínovýho auta provoz benzín/LPG tak ti samozřejmě vyjde větší úspora v ceně na km. Když jsem si ale u svý starý 306 1.9 počítal náklady na km a porovnal to s předchozím Fáčkem na LPG tak rozdíl byl pouze cca 20 Kč/100 km ve prospěch Fáčka. 306ka jezdila za 6.5 a Fáčko s plynem za 9-10l. Takže úspora nic moc, když k tomu ještě musíš připočítat náklady na přestavbu. Je fakt, že u těch nových systémů ten rozdíl ve spotřebě benzín/plyn bude menší. Ale stejně bych si už dneska LPG pořídil do auta jen kdybych za rok najezdil pořádnou porci km (min. 30-40tis) a ještě tak max. do 3-4 roky stárýho u kterýho bych předpokládal že si ho nechám delší dobu.

Ano, ano, jak píšeš. V mým případě by šlo o auto z německa do 4 let starý a 100tis.km s již namontovaným systémem, pravděpodobně ta Caddy 1.6. Mě prostě TDi nešmakujou.

Najedu právě těch cca 40tis/rok.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...