Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

šířka kol na zimu


Guest j.visky

Recommended Posts

Ahoj pánové. Pomalu se začínam pokukovat po kolech na zimu..obklopujou mě dvě skupiny lidí. Jedna tvrdí, že není dobrý mít na zimu široký pneu (např 225/45/18R) (ty mam jako letňáky) ale doporučujou max 195ky, s odůvodněním, že v zimě budu jako na sáňkách.

Druhá skupina tvrdí, že to nemá vliv..než se pustim do koupě, rád bych věděl, jak to na tuty je, abych pak nebyl za vola. jak ste na tom vy?jinak plánuju na zymu jen 16ti palcový. Díky za odpovědi rady a tak:cool:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: j.visky

...ale doporučujou max 195ky, s odůvodněním, že v zimě budu jako na sáňkách.

Druhá skupina tvrdí, že to nemá vliv...

No vidíš, dve skupiny a ani jedna nemá pravdu. Zrejme nik s nich nedával pozor na fyzike.

V princípe ide o veľkosť styčnej plochy s vozovkou. Sánky i kolčule (brusle) sa pohybujú hlavne preto že váha je prenesená na veľmi malú styčnú plochu kde tlakom spôsobí čiastočné rozpustenie snehu či ľadu na vodu a tým sa zmenší adhézia. Z toho vyplýva že čím širšie pneumatiky tak tým lepšie ťa udržia na zmrznutom povrchu. Užšie pneu sa odporúčalo do hlbokého snehu, vraj ním lepšie prechádza, no koľko krát cez zimu pôjdeš v hlbokom snehu? Dnešné zimy sú hlavne o vode a brečke.

Daj normálny rozmer ako máš predpísané. Osobne by som odporúčal väčšie profilové číslo pre lepšiu odolnosť voči poškodeniu na zmrazkoch. Dôležitý je hrubý dezén so širokými drážkami na odvod brečky a ideálna je mäkká zmes so silikou pre zlepšenie priľnavosti.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

tychto tem o zimnych pneu je tu tiez pozehnane.. ja som skor zo skupiny ktora je za uzsie

pastorek: praveze na \"vode a brečke\" su lepsie uzsie, vdaka tomu ze sa vaha rozlozi na mensiu plochu tak cez tu kasu prejdes az na asfalt narozdiel od sirsich kde ti hrozi na vode aquaplaining atd..

vseobecne by som ale povedal ze kazdy vie kde jazdi tak by sa mal podla toho rozhodnut..

j.visky: pokial jazdis po upravovanych, posypovanych, odhrnanych cestach daj tam 225..

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: PnR

pastorek: praveze na \"vode a brečke\" su lepsie uzsie, vdaka tomu ze sa vaha rozlozi na mensiu plochu tak cez tu kasu prejdes az na asfalt narozdiel od sirsich kde ti hrozi na vode aquaplaining atd..

Pre brečku som spomínal tie široké odvodové drážky.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • O 1 měsíc později...
  • O 2 týdny později...

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...