Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

P306 - výmena zadných silentblokov, návod


Qcko

Recommended Posts

Dnes prsalo, tak som si povedal, ze sa konecne vrhnem na silentbloky zadnej napravy... fotky nemam, lebo s takymi spinavymi rukami sa fakt fotit nedalo, ale postup je jednoduchy, pochopi kazdy:super

Potrebujeme:

2x zadny silentblok (mensi)

1x predny lavy silentblok

1x predny pravy silentblok

2x clovek s chutou zaspinit sa (neviem si predstavit ze by som to robil sam)...

...sadu zakladneho naradia, urcite aspon 2 zdvihaky, pripadna rampa vyhodou:roker

...nieco na uvolnenie hrdzavych skrutiek a matic (humus:D)

Takze, postup je nasledovny, napisem ako som to robil ja a ako mi to prislo uplne najjednoduchsie:

1.) Auto riadne zaistime proti pohybu (predna naprava), v pripade rampy netreba:aut

2.)Otvorime dvere kufra, tie si nechame otvorene po cely cas a vyberieme koberec kufra

3.) \"Vylupneme\" skrutkovacom 6 plastovych krytiek, pod ktorymi su skrutky napravy a skrutky si uvolnime (pozor, nie vybrat, ale iba na par zavitom uvolnit), tym ziskame paradnu volu na \"manevrovanie pod autom\".

4.) Zdvihneme si zadok auta, demontujeme obe zadne kolesa

5.) Zadne mensie silentbloky drzi na kazdej strane iba jedna matica, obe v pohode vyskrutkujeme a odlozime (lepsie vymenit za nove:super)...

6.) Uvolnime si tlmice perovania, ja som si dal von dolnu skrutku, treba este odskrutkovat plech, ktory drzi lanko ku rucnej brzde. Tlmic tam tvori napatie, s uvolnenim tlmica je dalsia praca v pohode:super

7.) Teraz odskrutkujeme matice zo skrutiek, ktore drzia predne silentbloky, SKRUTKY TAM NECHAME!!! (4 kusy)

8.) Teraz jeden clovek chyti napravu za rameno (nie je vobec tazka, pripadne sa da podlozit vhodnym zdvihakom) a druhy vyskrutkuje 3 matice v kufri auta

9.) Napravu pomaly spustime dole o tolko, aby vytrcali pod autom cele skrutky, ktore boli v kufri:aut

10.) Zadny silentblok vyberieme lahko, predny ide dobre tiez, chce to len trochu miknut.

11.) Nasadime nove silentbloky na ich miesto (pozor na orientaciu a spravnu polohu malych zadnych), zasunieme naspat 2 skrutky ktore drzia predny silentblok a zasunieme ich naspat do otvorov v podlahe...

12.) Zaskrutkujeme 3 matice v kufri, maly silentblok upevnime maticou, utiahneme predny silentblok, skontrolujeme polohu zadneho silentbloku (trochu sa kruti, tak aby bol rovnobezne;))

13.) Zdvihakom (alebo ako ste nauceni) pridvihneme rameno napravy tak, aby sme upevnili naspat na miesto tlmic, priskrutkujeme plech ktory drzi lanko rucnej brzdy a mame jednu stranu hotovu.

14.) Kroky 8.) az 13.) opakujeme na druhej strane vozidla:D

15.) Prekontrolujeme utiahnutie vsetkych matic a skrutiek, vratime na miesto 6 plastovych zaslepok, koberec v kufri a mozeme sa spokojne vozit bez otravneho buchania:potlesk

Keby nieco staci sa opytat, sorac ze niesu tie obrazky, ale hadam sa to da dobre pochopit, vsetko je tam pekne vidiet:papa

[upravil dne 4.9.2009 Qcko]

[upravil dne 6/9/2009 Béďa]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zmizli uplne paradne, na 2 silentblokoch bolo aj poznat, ze to maju za sebou, ta cierna guma bola popraskana a dali sa stlacit aj rukou, to je uz dost vymlatene... otestoval som to vecer cez vsetky jamy, kde ma stvalo to buchanie, aj pri prudkom brzdeni, ani jedno buchnutie, proste parada:mrk

...a neviem ci je to len taky pocit, ale ovela menej mi plava zadok, sedi to lepsie v zakrute:potlesk

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • O 1 rok později...

nechces k tomutu spravit take fotonavod jako je ode me a marko306 k tematu \"predni naprava\" ? :) (sry ze ozivuju tak stare vlakno ale dnes se nudim tak projizdim sekci Udelej si sam..)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ja by som velmi rad, ale ked som to robil tak sme mali obaja ruky totalne spinave a na fotenie sme akosi nemysleli :( ... ale ak by niekto chcel pomoct tak by som to s radostou nafotil, ja dufam ze tak skoro ich na svojo menit nebudem :aut

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • O 2 roky později...

Pokud to vyjde, tak brzo budu měnit také. Zkusím Váš návod, a zkusím najít 3 člověka na focení ;) Takže by teoreticky mohly být i fotky.. ;) Jinak díky z návod, a chtěl jsem se zeptat. Trošku jsem nepochopil jestli se musí měnit i silentbloky na přední nápravě (pokud tam vůbec nějaké jsou) nebo co bylo myšleno tím, že potřebuji Levý a Pravý přední silent.. Díky..

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

R-Dante: zadní a přední silentbloky jsou stále na téže nápravě, tedy na zadní...Když se na to pořádně podíváš nebo si o tom něco přečteš, tak zjistíš, že zadní náprava drží celkem na čtyřech silentblocích - 2 větší a 2 menší. Doporučuji si o tom nejdříve něco přečíst, prohlédnout pořádně na autě před samotným pokusem o výměnu. ;)

Edit: 2x zadní silentblok a levý + pravý přední je myšleno to, že zadní silentblok je zaměnitelný, resp. použitelný stejný kus vlevo i vpravo, proto to není v návodu rozlišeno a přední silentbloky se již zaměnit nedají a proto je rozepsán levý a pravý zvlášť. :papa

[upravil dne 19.3.2014 07:38 od Stifler]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • O 1 měsíc později...

Tak včera jsem měnil uložení zadní nápravy, ale nepodařilo se mi sundat jeden přední silentblok, protože mi nejdou vytáhnout ty dva dlouhé šrouby co jdou přes nápravnici.

Matky povolený, ale šrouby se ani nehnou, jsou tam jako přivařený:bacha

Měl jsem sundaný i tlumič a stejně jsem s tím nehnul. Přitom druhá strana šla v pohodě, takže úspěch 3/4 vyměněny, ten poslední budu muset dát do servisu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...