Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

Ovládání nezávislého topení


Shemik

Recommended Posts

Na pojistku u baterky šťáva jde a vede s ní jeden drát někam pod kapotu asi k pojistkám v motoru ale ty jsou taky v pořádku. Takže bych potřeboval vědět kam přesně ten kábl vedea kama.

Upraveno uživatelem hanzy
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • O 2 měsíce později...

Zdravím,mám dotaz ohledně  zapojení origo telestart t90 od webasta. Mám i komplet relatka a kabeláž k ventilátorům. Chci to zapojit na lancia phedra  ale nějak nemůžu najít kam zapichnout ty origo konektory v autě. Jde mi hlavně o to abych  mohl  dálkově zapnout příhřev,topeni do kabiny neni důležitý. Dálkáč k tomu je taky origo. Nějak se tady už ztrácím a ohledně  telestartu sem toho tu moc nevyčetl. Děkuji. 

20200126_174355.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • O 2 týdny později...

Jj, Thermotop C který se montovalo do našich autobusů má čerpadlo vlastní.

Trtkin: Řekl bych že žádné připravené origi konektory v elektroinstalaci nejsou. Bude se muset na správných místech napojit ale k tomu budeš potřebovat to schéma.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • O 4 týdny později...

Ahoj,

mám Phedru a Webasto jako přídavné topení k motoru. Chci udělat nějaký modul ovládání Webasta a ventilátorů, který nahradí celou orig. sadu.

1) Dokáže mi někdo říct, které položky ze schématu jsou součástí sady pro ovládání Webasta a ventilátorů? Jsou to všechny komponenty v levé části označené "Webasto"? Tedy IPCU, VWU, pojistky F1 a F2 a relé K3, K3.1 a K3.2?

Někde jsem četl že ty relé jsou snad 4. Jak to je?

2) Nemá někdo toto schéma v angličtině?

Díky.

Webasto_807.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

davaji se klasicka automobilova 5ti pinova rele 40A , IPCU modul se da nahradit domacim zapojenim pomoci casovace 555, vyjde to na zlomek ceny origo IPCU modulu a funkce je stejna, dokonce jsem videl, ze u 807/C8/ullysse ridili otacky ventilatoru pouhym stejnosmernym stabilizovanym napetim 1.2-1.5V (cili nemusi byt nutne stridavy signal PWM 14kHz)

jinak preklad je jednoduchy

HG - webasto
X1 - 6ti polovy konektor primo zapojeny na webastu
GE - kabinovy ventilator
GR - originalni rele kabinoveho ventilatoru (nejspis bude osazeno v BSI)
KB - ovladaci panel klimatizace na palubce
ECM ridici jednotka motoru
ST-A je 6ti pinovy konektor na prechodovem kabelovem svazku, uchyceny na plechovem drzaku u webasta na podvozku
VWU - hranate webasto hodiny 1530 - maji analogovy vystup 12V na pinu 2 (pri povelu pro zapnuti se tam objevi +12V), ovalne webasto hodiny 1533 maji uz digitalni vystup w-bus, tak ty tady nejsou potreba. Pin3 je napajeni hodin 12V a pin 4 kostra.

U klasickych webast TT-C se topeni zapina privedenim +12V na pin1 toho sestipinoveho konektoru X1, verze TT-C PSA (Tedy pro 807,C8...) se zapina privedenim kostry na pin 5, proto je ve schematu rele K3.1, ktere meni ten vystupni signal z hodin +12V na sepnuti proti kostre ( tak jak v originalnim zapojeni ukostri pin5 webasta ridici jednotka motoru ECM, aby zapnula webasto)
 

jo a jeste mam pocit, ze u tohodle origo PSA webasta je mozne sepnuti dvou ruzny modu, bud jako nezavisle topeni a nebo jako nuceny prihrev, zalezi, kterym pinem se webasto pusti. Originalne je to zapojene na ten pin 5 konektoru X1, kdy ukostrenim se zapne jako prihrev, ale na nejakym foru jsem videl, ze se da pustit i privedenim +12V na pin 1 v modu nezavisleho topeni, pak si samo zapne kabinovy ventilator  kdyz teplota vody dosahne 30C, pres rele K3, ktere se ale pripoji na pin 4 konektoru X1. To jsem ale v praxi nezkousel. Mam to v planu otestovat, zatim jsem se k tomu nedostal. rele K3.1 by se pak ale muselo zapojit jen jako rozpinaci rele, ktere by docasne prerusilo drat na pinu 5 od ridici jednotky motoru, ale neukostrovalo by ho, jako je to v tom manualu pro prestavbu.

Upraveno uživatelem Ferry
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pánové díky. O tom výstupu IPCU jsem tu četl, poptvrdil to i ferinko, jedná se o stejnosměrné napětí 1,2V aby se ventilátor točil nějak rozumně. Nakonec i ve schématu se píše 1,2V, duty-cycle 100%, high-side. O víkendu ještě mrknu na výstup ovládacího panelu klimy osciloskopem. S 555 je to jednoudché, ale přemýšlel jsem, že z důvodu nějaké univerzálnosti bych tam možná dal nějaký MCU nebo Arduiono, ještě to promyslím.

Moje myšlenka je taková, že bych udělal modul, který by nahradil vše co je vlevo ve schématu, tedy: VWU-hodiny, IPCU a relé a dálkově to řídil. Vlastnosti:

  • ovládání dálkové, LORA dálkovým ovladačem, výrobce mluví o cca 8km dosahu
https://www.soselectronic.cz/articles/aurel/dalkovy-ovladac-lora-s-dosahem-az-8km-2400
  • nezávislé zapínání Webasta a ventilátorů, dálkové vypnutí obojího
  • automatické vypnutí po určitém (nastavitelném) čase
  • možnost vypnutí/blokování Webastaí, možnost nastavení otáček (letní/zimní režim)

GSM modem nechci, jde mi o co nejmenší klidovou spotřebu (což u GS modemu nelze zajistiti) a nepotřebuji to ovládat z vedlejšího města.

Když už tam bude ten MCU, tak by dělal jak ten nastavitelný časovač, tak ten výstupní signál místo IPCU (což by by programovatelné). Ale to si ještě nejsem jistý, jestli to má cenu dělat takto obecně/složitě.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

pokud jsi takhle zbehly, tak to neni problem a urcite to tak pujde. Ja mam webasto ovladane pres cinsky GSM/GPS modul za 20USD se SIM od ČEZ s nulovým tarifem a baterku mi to nejak nezere. Udelal jsem si Appku pro android, kde jenom kliknutim na ikonku posle smsku s potrebnym spoustecim/vypinacim kodem a heslem, pripadne s kodem pro dotaz na GPS polohu auta a beha to spolehlive. Ve 406 mam manualni klimu, takze tam je rychlost ventilatoru resena pres odpor a neni treba ridici napeti, staci jednoduche rele, u 806 tam uz mam automatickou klimu, takze mam rele + origo webasto delic napeti (predchudce IPCU) pro rizeni otacek (sehnal jsem levne komplet origo webato kabelaz na prestavbu pro 806/evasion)

Upraveno uživatelem Ferry
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • O 2 roky později...

Dobrý den,

po úspěšném vyřešení chyb, které busík měl a které bránily v normálním provozu se chystám taky na nějaký ten "tuning".
Chystám se po vašem vzoru zapojit webasto jako bufík. Oželím rozfuk do kabiny, ale chtěl bych spínat dálkově s možností si případně čas sepnutí naprogramovat.
Koupil jsem toto: Aliexpress - eWelink Smart Wifi Switch Relay Module Timer - umožňuje to přes aplikaci ewelink ovládat přes wifi (nastavit časovače a opakování, chování po zapnutí atd.) i přes RF 433MHz ovladač. Zároveň appka umožňuje nastavit po jak dlouhé době po zapnutí se má obvod opět vypnout čímž si nastavím délku topení a zajistím, že topení nepoběží zbytečně dlouho. Samotný modul se dá napájet buď přes micro USB konektor normální nabíječkou, nebo (a to využiju já) přímo 12V z palubní sítě.

Chystám se to zapojit tak, aby přepínač v neaktivním stavu byl zapojen jako originál stav, tzn. jako přihřívač a pokud budu chtít, tak jej sepnu buď dálkovým ovladačem RF 433MHz, nebo přes mobil přes wifi, nebo jej nechám sepnout časovačem nastaveným v appce. Celý to doplním ručním vypínačem pro případ, že bych z nějakého důvodu chtěl webasto vyřadit z provozu (nějaké popojíždění s autem, kdy by webasto pořád zbytečně startovalo a vypínalo s dochlazováním atd.).

Má to tyto výhody: celé mě to vyjde s materiálem cca na 500Kč, získám možnost časování a ovládání jak přes wifi, tak přes dálkový ovladač a taky je to poměrně jednoduché na instalaci.
A také nevýhody: není to plnohodnotné nezávislé topení, neovládá to větrák a distribuci tepla do kabiny. Wifi ovládání a časování bude fungovat jen na domácí Wifi, čili před barákem. Pokud nebude auto v dosahu wifi a budu to ovládat přes dálkový ovladač, nebudu mít zpětnou vazbu, že topení opravdu jede.

Nicméně by mi to v tomto stavu stačilo. Motor budu startovat už teplý a v podstatě hned bude auto topit.

Wifi+RF přepínač z Aliexpressu.jpg

Webasto schéma.png

EDIT:

Ještě teda dotaz. Jelikož bude ten přepínač potřebovat stálých 12V, kde bych nejlépe pod nohama řidiče našel 12V trvalých? Ale opravdu trvalých i v economy módu aby tam bylo napětí. Napadla mě zásuvka v konzoli řidičova sedadla, ale jednak to není úplně v tom prostoru, který potřebuju a druhak si nejsem jist, jestli je ta zásuvka opravdu vždy pod napětím.

Upraveno uživatelem PeetStejskal
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Díky za reakci. Nicméně mě to přivádí k dalším dotazům:

V economy mode webasto nezapne? Respektivě do něj nejde 12v trvale? Pokud ne, pak je mi jedno odkud budu přepínač napájet. 

A další dotaz, vy co máte zapojeno webasto na ruční spínač, jak jste spokojeni s tím jak to pracuje?

Jde mi o to co tu říká kolega nade mnou, zkrátka myslím, že webasto je napojeno na malý okruh, to jest že bych jeho zapnutím ohřál hlavně motor. Teplot kolem 80 stupňů určitě webasto za nějakou rozumnou dobu nedosáhne, takže termostat otevřít nemůže. Nicméně to přece stačí ne? Motor bude startovat už "voraženej" a stejně dokud nedosáhne malý okruh provozní teploty tak se termostat neotevře. A i potom se termostat neotevírá najednou ale postupně a tím udržuje v malém okruhu teplotu cca kolem provozní teploty ne? No a do výměníku topení jde voda z malého okruhu, takže mi podle mě je zcela jedno, že je termostat zavřený, dokonce bych řekl, že je to i dobře protože webasto zbytečně neohřívá celou náplň včetně chladiče. 

No zkrátka stále si myslím, že to má i bez rozfuku do kabiny něco do sebe. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...