Jump to content
Sign in to follow this  
Guest MMMMM

Co si myslite o plneni pneu dusikem?

Recommended Posts

Guest MMMMM

Slysel jsem ze to auto potom sedi lepe na silnicich a setris tlumice. Kolik stoji naplneni vsech kol, kde to plni? Mate s tim nejake zkusenosti?

Viz clanek ==>

Pneumatiky! Sú práve tie, ktoré sa na automobile veľmi zanedbávajú aj keď ich stav výrazne ovplyvňuje nie len bezpečnos? a kvalitu jazdy, ale aj životnos? niektorých súčastí vrátane samotných pneumatík.

Okrem stavu dezénu, tlaku a kvality pneumatiky je dobré dba? aj na druh náplne. Veľmi výhodnou alternatívou vzduchu, ktorý sa dnes bežne používa je dusík. Dusíkom naplnené pneumatiky sú pri stredných a vyšších rýchlostiach tichšie. Z toho dôvodu, že molekuly dusíka sú väčšie, pneumatiky pružia lepšie keďže dusík neuniká medzi mikropórami pláš?a a disku. K lepšiemu tlmeniu nárazov vo veľkom prispieva aj jeho stlačiteľnos?, ktorá je vyššia ako u vzduchu. Vďaka lepšiemu tlmeniu nárazov sa predlžuje aj životnos? tlmičov.

Čo sa týka plnenia v prípade núdze je možné pneumatiky dofúknu? aj vzduchom, čím sa však plyn znehodnotí. Menšou nevýhodou je že plnenie pneumatík dusíkom stojí peniaze, i keď je to zanedbateľná čiastka. Musím však spomenú? že plynom plnené pneumatiky treba dofukova? po dvakrát dlhšej dobe ako pneumatiky plnené vzduchom. Netreba zabúda? ani na to, že vynaložené úsilie a prostriedky sa v krátkej dobe vrátia v podobe ušetrených financií, ktoré by sa museli vynaloži? na nové tlmiče a pneumatiky.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Výborná věc! Nejlepší způsob, jak zhodnotit flašku z Linde o 1000% :D

No vzhledem k tomu, že normální vzduch je tak ze tří čtvrtin dusík, tak taky vlastně plním pneu dusíkem...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Máme pneu plněné dusíkem - stálo to nějakých 60 Kč (přesně si to nepamatuju) a jezdím to kontrolovat jednou za tří měsíce - za tu kontrolu nic nechtějí i když to trochu dofoukne, tak mu vždycky vrazím dvacku na pivo. Pohoda.

No co se týká šetření tlumičů, tak to nevím - smrtelník to asi jen tak nepozná. No a s tím tichem taky nevím - diesel když si brumlá tak to ti může být jedno jestli pneu hučí o 1dB míň nebo víc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja jsem si nechal v Barumu naplnit kola jejich specialni smesi (asi tam bude ten dusik jeste s necim) a stoji to (aspon v zari stalo) 25,-Kc za jedno kolo (jakekoliv). Dofukovani kdykoliv potom v jakekoliv provozovne Barum je zdarma. Clovek, co me to plnil rikal, ze krome toho, ze to mene uchazi, tak se ta smes s teplem tolik neroztahuje, tudiz se tlak v pneu tolik nemeni, v zavislosti na teplote.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na tomto proincipu je to cele zalozeno. Slo o to, ze vduch (vcetne cca 63% N):D je celkem nestabilni a pri zmene teploty meni dost silne objem a tim se samozrejme meni tlak v pneu. Plneni \"cistym\" dusikem se tento jev eliminuje. Je potom jasne, ze pneu jsou temer po celou dobu zateze stejne nafouknute na pozadovany tlak a to je opravdu pro pneumatiky lepsi. Kdo se neboji trosku priplatit, tak do toho jdete, kdo neni narocny, myslim, ze to nijak nepozna. Doporucuji pro ty, kteří jezdi na delsi vzdalenosti a najedou nekolik tis km za mesic. V opracnem pripade to nema cenu. Pneu jsou delane na dva roky (aby si zachovali svoji smesnou kvalitu). Potom je jasne, ze kdyz mate ziomni a letni, tak byste je nestacili ani opotrebovat.:D Pokud je piouzivate dele, jako asi vetsina z nas, tak je plneni dusikem dle meho nazoru trochu zbytecne. Mozna jen pro ty tlumice....

Share this post


Link to post
Share on other sites

No já nevím, ale mě to doporučil člověk, který jezdí tak 80-90 000 km ročně.Nejdřív jsem to vyzkoušel na tátovo filcce(1.9 d) a po projetí jsem hned mazal do pneuservisu.Ze svý zkušenosti můžu potvrdit, že pneu jsou míň hlučný a auto v zatáčkách , zvláš? těch táhlých sedí o něco líp.A ta cena není zas tak hrozná.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×