Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

Jak na krtka?


Dundee

Recommended Posts

Určitě má většina z vás (vlastníků zahrádek a zahrad) osobní zkušenost s tímto malým zvířátkem.

Potřeboval bych se ho zbavit, páč mám díky tý malý černý slepý bestii celkem dokonale podtunelovanou zahradu plnou hnusnejch kopečků (a Monika rozrytou skalku):grr:grr:grr Dneska jsem zjistil, že mi ten slepej zmetek leze i do kompostéru:grr

Je nějakej zaručenej způsob, jak toho parchanta dostat ze zahrady?

Neraďte mi ty solární kraviny na krtky, to zaručeně nefunguje (vyzkoušeno;)). Taky jsem zkoušel takový ty "kleště" do země, ale nějakym způsobem se jim dokázal efektivně vyhnout:(

Mám trochu nevýhodu v tom, že z jedný strany zahrady mám sousedovo barák (po celý dýlce), zezadu stodolu (taky celá dýlka) a na druhý straně za plotem pole. Vepředu je samozřejmě barák a vjezd (beton plus dlažba).

Díky za všechny funkční tipy;)

[upravil dne 20/2/2008 Dundee]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Krtek je těžký soupeř.

Nejprve je třeba stanovit, jak s ním NEbojovat:

Zahradník přišel o život při honu na krtka. Dvaašedesátiletý důchodce z Jesenicka si vymyslel experiment, k němuž potřeboval vidle a elektrický proud. Když několikrát píchl do země, ale nic se nedělo a hraboši nevylézali z děr, zkoumal zkoušečkou, zda je ve vidlích elektřina. Krátce na to zasažen proudem zemřel.

A potom zahájit protiútok:

Jako chalupář s větší zahradou jsem pečlivě sledoval, zda se někde na netu neobjeví "zaručený" recept na ochranu zahrady před krtkem. V průběhu minulých 3 let jsem vyzkoušel snad všechno, co bylo doporučováno: syrečky, psí lejno, elektronický plašič, dýmovnice, kuličky atd., atd.. Efekt byl, pokud vůbec byl, pouze dočasný. Před 3 týdny jsem byl upozorněn, že v OBI je k dostání past (dvojice drátěných pružinových pastí) pod názvem Farilia, č. výrobku 325 431, Německo (Kč 89,-/sada). Zakoupil jsem v prodejně v Plzni 2 sady a použil. Jeden týden krtek pasti obhrabával a zahrnoval. Následně, to už byly dráty na povrchu lehce zkorodované, se mi podařilo ulovit hryzce. V průběhu minulého týdne se chytil 1 krtek, o minulém víkendu 2 a včera další !!

Jak postupuji: S pastí zacházím v gumových rukavicích, které předem zamažu zeminou. Lopatkou odkryji cca 20 cm chodby, vyčistím od napadané země a uložím proti sobě pasti. Celé přikryji podlahovou dlaždicí 30x30 cm, aby v chodbě nebylo světlo. Dlaždice je vhodná i pro snadné nalezení místa s pastí, zvláště u větší zahrady. Pasti kontroluji dopoledne a odpoledne - buď mám úlovek, nebo je past zahrnutá zeminou, nebo je natažená a prázdná. V případě zahrnutí (znamená, že chodba je používána) chodbu vyčistím a pasti vrátím, v případě žádné aktivity následující den změním místo uložení.

Byl jsem sám velmi překvapen, jak je řešení problému s krtinci prosté.

P.S. Výslovně zdůrazňuji, že nejsem reklamní agent žádného obchodního řetězce, ale obyčejný chalupář, kterému se po každém příjezdu na chalupu při pohledu na trávník pěnil adrenalin.

Doporučuji pročíst tu diskuzi celou (je to na dlouho)

http://www.zahrada.cz/forum/skudci/krtek-a-je-to-07858/?stranka=

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

:D tak dunde, mam dedu odbornika :) vsude po zahrade mame vetrniky, pac to krtkovi nedela dobre, zarazeny trubky do zeme, pac to dela ramus a to krtkovi nedela dobre :D, dalsi ramusitko sou flasky v zemi... do der mu strkame vlasy, pac mu to smrdi a asi tisic dalsich supermetod od Premka Podlahy :D jednou babicka delala neco na skalce a mela pocit, ze slysi hlasy, rikala si ze ji hrabe....a ono ne, deda zahrabal do zeme radio aby ho to rusilo :D takze asi tak, stejne ho nakonec vzdycky omylem chyti a odnese v kyblu k sousedovi nebo, kdyz je soused hodnej i nekam dal :D

mimochodem, vis jak to na nasi super male zahradce vypada, kdyz je tam tolik vychytavek proti krtkovi, rozlamany cedecka kuli ptakum, aby nesli na rybiz, na chate povesenej sutr, aby tam nelezla kuna a tak? :) uz se tesim az budu duchodce :D:D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

U nás se krtek chytal do sklenice. Najdeš nějakou dost využívanou noru a na její trase zakopeš sklenici a překryješ drnem. No a milej krtek jak šmejdí tak do sklenice spadne a už nevyleze. Co s ním potom je už na Tobě. ;)

Nebo prý zabírá zatlouct kus roxoru (železná kulatina) do země a udělat z PET flašky větrnej mlýnek a nasadit na ten roxor a jak fouká vítr tak flaška přes ten roxor prý vyluzuje do země vibrace který ta potvůrka nemá ráda. Ale jestli to zaručeně funguje nevím. :myslim

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

buml: Někdy se s ní stav, třeba Ritu naučí, co má dělat;):D

Dave_k: Kdyby tohle fungovalo, musel by fungovat i ten solární šmejd (stejnej princip).

Asi zkusim vzít kus trubky (viz diskuze z Kurtova odkazu) a vysadíme afrikány:roll

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ahoj. Další tip je také se sklem:) Vezmeš skleněnou láhev od limči nebo píva a zakopeš jí do krtince tak, aby hrdlo koukalo ze země cca tři cm. Funguje to tak, že kolem hrdla proudí vzduch ( vzpomeň si na svá mladá léta, kdy jsi dělal parník ) a ten dělá zvuk, který člověk neslyší, ale krtek se raději stěhuje. Pochopitelně jsou láhve prázdné:D

Jinak je to docela vyzkoušené:papa

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...