Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

mazat šrouby kol?


Majar

Recommended Posts

Já dříve občas namazal vazelínou obyčejnou a pak ty kola nešly skoro povolit, jak se tam asi ta vazelína zapekla. Ted mažu grafitovou vazelínou a v pohodě, kola jdou vždy povolit, ale nikdy se nestalo že by se šroub sám povolil. Takže doporučuju lehce máznout grafitovou vazelínou :super

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: igor.sk

Začína to tu ísť do vysokej odbornosti. Ale niekoho nepresvedčíš aj keby si mu dával Francúzku výchovu.

Francuzákom po hlave:aut

To bude asi tím že má každý jinou skušenost?!!!:D:D
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Trocha vysvětlení: mazat či nemazat. 3rouby ol se dotahují momentem a u něj se neudává zda li mazat nebo nee. Ale vždy kde je třeba dotáhnout šrouby nebo matice vyšším momentem je nutné namazat jinak hrozí velké tření v závitech a tím i poškození šroubu nebo matice a taktéž to platí v samotném sedle. Tak ,že vždy očistit jak šroum tak díru pro něj a namazat grafitem nebo něčím podobným.

Já ale mám svou metodu: šrouby kol lepím lepidlem na závity-jen jemnou vrstvu na 3-4 závity a ono se to rozmaže. je tady 100% jistota že se to samo nepovolí a ani nezarezne a vždy to jde povolit!!!!!!!!!!! http://www.406.nolimit.cz

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Od té doby co jsem strhl závit na předku na ibize mažu,i když se to nedoporučuje.Další co dělám po výměně kol je,že podle provozu po 25-100km ko dotáhnutí.Jinak jedna strana kol se otáčením při jízdě utahuje a druhá povoluje.Nevím jak civilní,ale vojenské tatry 148,813 a 815 měli právě skrze možné povolení kola na jedné pravý a na druhé levý závit.U Vétřiesek se občas stalo,že se šrouby povolily a kolo v horším případě uteklo,právě po neprovedené ko po montáži.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

pravidelně mažu nebo spíš šroubek namočim závitem v 10w40 oleji co mam v krabičce na promazavani ruznejch veci necham ho z něj stéct takže tam zustane taková malá vstvička utáhnu a taky pak vždycky povolim, utahuju tak že utáhnu co de, spustim auto na zem dotahnu, po vyjeti z garaze kontrola a pak podle nálady to stejně min. jednou mesicne testnu a drží... stačilo jednou co to dotahly pneuškou a to byl pak humus...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Když jsem pracoval v pneuservisu dotahovali se kola s citem pistolkou pak ještě momentovým klíčem (plecháče 100 Nm, hliníky 120 Nm) a na účtu bylo ještě dopsáno \"Po ujetí 50 km zkontrolovat dotažení kol\", ale podle mě to bylo spíš jen proto aby se šéf zbavil zodpovědnosti!?Problémy s demontáží byly po zimě především u majitelů Škodovek :P ...

Teď dělám s náklaďáčky (Tatra,Scania) a ještě jsem se nesetkal s levotočivým závitem :myslim , kola dotahujeme elmaxem, ale už se pár krát stalo že se kolo povolilo a vymlátilo dosadací plochu šroubu nebo šroub ustřihlo :( ...

Přilnavé mazivo Wurth HHS 2000 je super, ale spíš na řeťezy a kluby.Já osobně používám mazivo Shell Retinax a mohu vřele doporučit :super!

Podle mně by stačilo pouze očistit závit a nepoužívat plastové kryty kol...Vím že bez nich to nevypadá lákavě ale v létě zpúsobují horší chlazení brzd a v zimě zachycují sníh který v kombinaci se solí podporuje korozi a tím i \"zažírání\" šroubů... :papa

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

2 Linkisek

Do typu 138 včetně měly Tatry pravý a levý závit šroubů kol(matice bez podložky)

Od typu 148 jen pravý závit(matice s podložkama)

Jinak rada pro všechny-dotahujte kolové šrouby (matky) s CITEM--po ujetí několika km zkontrolujte dotažení a nebudete

mít problém s povolením.Většina lidí má strach,že jim uletí kolo,tak to dorve na byka a pak se diví.:roker

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: Linkisek

Když jsem pracoval v pneuservisu dotahovali se kola s citem pistolkou pak ještě momentovým klíčem (plecháče 100 Nm, hliníky 120 Nm) a na účtu bylo ještě dopsáno \"Po ujetí 50 km zkontrolovat dotažení kol\", ale podle mě to bylo spíš jen proto aby se šéf zbavil zodpovědnosti!?Problémy s demontáží byly po zimě především u majitelů Škodovek :P ...

Teď dělám s náklaďáčky (Tatra,Scania) a ještě jsem se nesetkal s levotočivým závitem :myslim , kola dotahujeme elmaxem, ale už se pár krát stalo že se kolo povolilo a vymlátilo dosadací plochu šroubu nebo šroub ustřihlo :( ...

Přilnavé mazivo Wurth HHS 2000 je super, ale spíš na řeťezy a kluby.Já osobně používám mazivo Shell Retinax a mohu vřele doporučit :super!

Podle mně by stačilo pouze očistit závit a nepoužívat plastové kryty kol...Vím že bez nich to nevypadá lákavě ale v létě zpúsobují horší chlazení brzd a v zimě zachycují sníh který v kombinaci se solí podporuje korozi a tím i \"zažírání\" šroubů... :papa

K těm plastovým krytům – taky jsem byl toho názoru (i z doslechu), že se za tím drží sníh a sůl a proto v zimně disky více trpí. Půlku jedné zimy jsem jezdil bez nich a kola buly celé i kolem šroubů celé zašvihané. Když jsem potom nasadil disky a na jaře je sundal tak pod nimi bylo kolo i šrouby čisté. Od té doby dávám na zimní plecháče disky a podle mně je spíš chrání.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • O 3 týdny později...
Původně zaslal: jirkafous

Když jsem dával zimní, tak jsem šrouby očistil a potřel práškovým grafitem. Prodávalo se to pod názvem Molyka. Dle tabulek to má mazací schopnosti od -180°C do + 420°C. U Š 120 jsem tím mazal závity u svíček. Je to dobré i přidávat do vazelíny.

Sorry že opravujem, Molyka nieje grafit ale molybdénsulfit. Aj tie hodnoty patria k tomu. Grafit neznesie vysoké teploty.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Šrouby na všech Pažoutech jsme namazali, vazelinkou nebo lojem. Myslím, že na tuku moc nezáleží, hlavně tam dát aspoň trochu maziva. Nikdy jsme neměli problém. Nechápu, proč by se to nemělo? Šroub drží jak přikovanej a po zimě jde krásně povolit. Jako že by se povolil samovolně? Nikdy jsem se s tím nesetkal. Zkuste nemazat šrouby navrhnout někomu, kdo je nemohl povolit vůbec nebo je při povolování ukroutil:papa... To je pak zábava:D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...