Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

mazat šrouby kol?


Majar

Recommended Posts

Původně zaslal: sarkomi

Původně zaslal: Medvěd

Nemažu, a snažím se nepíchat, takže gumy mi mění pouze v pneuservisech (když jsem několikrát píchnul, vždycky jsem kolo bez problému sundal - daleko horší než povolit samotné kolo je práce se sundáním rezervy uložené pod autem, tam už se mi párkrát stalo, že držák rezervy pod medvědí silou kapituloval a já pak sháněl nový)

Ale u 406 v pohodě ne?? máš rezervu pod deklem:super

U 406 samozřejmě v pohodě, ale u Ducata, 309 i 405ky je rezerva vzadu dole a fakt je k tomu přístup jako k penězům - právě u 309ky ten držák ve finále nevydržel a tak se guma cca 14 dní vozila v kufru

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Osobne bych nemazal.Pracuji jako vyvojovy technik pro sroubovaci procesy.

Pokud namazete dojde sice ke zvyseni axialni sily na hlavu sroubu,tím že je treni v zavite je az o 40 proc nizsi.

Dana energie se nespotrebuje na teplo resp.treni.

Ma to jednu nevyhodu zbytky oleje zustanou v zavitech a povolovaci moment klesne cca o 30 az 60 procent.

Tato hodnota je zavisla na druhu oleje.

Pro šroubovaci procesy v serii se pouziva ridky olej ,ktery snizi treni pri montazi (zvyseni ax.sily na hlavu sroubu)ale nema az tak velky vliv pri povoleni(vyschnuti...).

Osobne srouby nemazu protoze moment pro poveleni je mnohem vyssi.

Odzkouseno laboratorne na 50ks sroubu.

Maximalne pouzijte neco ridkeho proti zareznuti.Orig. srouby by vsak mely byt chraneny proti reznuti specialni povrchovou upravou.

Doufam ze to pomuze

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pavel73: No jo, ale když ten závit je narezlej, tak zase moment stoupne (velké tření, přes které se to moc neutáhne).

Vazelín bych nepoužíval, protože na tu se lepí bordel.

Já to stříknu malinko Konkorem101, ale fakt malinko, dobře pak jde příp. dolu.

Hlavně BACHA NA JEDNU VĚC: Když Vám to mazivo vletí na kotouč, nemusíte pak dobře zabrzdit!

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

[Pokud namazete dojde sice ke zvyseni axialni sily na hlavu sroubu,tím že je treni v zavite je az o 40 proc nizsi.

Dana energie se nespotrebuje na teplo resp.treni.

Ma to jednu nevyhodu zbytky oleje zustanou v zavitech a povolovaci moment klesne cca o 30 az 60 procent.

Tato hodnota je zavisla na druhu oleje.

Pro šroubovaci procesy v serii se pouziva ridky olej ,ktery snizi treni pri montazi (zvyseni ax.sily na hlavu sroubu)ale nema az tak velky vliv pri povoleni(vyschnuti...).

Uf. uf opět příliš vědecky - tož mám ten šroub máznout nebo jóó ??? :myslim

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jeden lajckej dotaz :aut Nejsou náhodu ty závity na kolech samosvorný? Páááč sami od sebe by se povolit neměly, ne?!Aspoň něco takovýho si teda pamatuju ze školy:myslim

Ale je klidně možný, že jsem tenkrát spal a něco se mi zdálo :mad::D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud jsou zavity narezlý tak je ocistit jednoduse kartacem.

Konkor je vhodny popr. Molykote 607 ale ten asi normalne nesezenete.Proste ridky olej bez grafit. castic.

Povolovaci moment je slozen z axialni sily pusobici pod hlavou sroubu ,treni v zavitu popr. pruzne slozky na ktery je sroub predepnut v axialni ose(ma souvislost s ax. silou pod hlavou sroubu)

Dosedaci cast sroubu je kuzel prave z duvodu zvyseni povolovaciho momentu(zvyseni treci plochy-resp.zakousnuti sroubu)

Osobne vzdy srouby ocistim kartacem a pouziju je suche.

Pokud jsou narezle prestriknu konkorem.

Zasadne nedoorucuju pri utahovani klic nastavovat trubkou a podobne.Delka klice na utazeni je spocitana na dany sroub a prumerneho svalovce.

Mimochodem zkuste strhnout namazany zavit grafitovou vazelinou nebo A0 a suchy zavit.

Nemusi byt zrovna na vasem kole staci na jakem koliv sroubovem spoji.:)

No a ted poradte nekdo mne s tim svetlem co mi nesviti viz tema v Rootu :myslim

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: MJSytic

Jeden lajckej dotaz :aut Nejsou náhodu ty závity na kolech samosvorný?

Samosvorný šrouby? To jsem neslyšel. Samosvorný je třeba Morse kužel při upínání nástrojů do obráběcích strojů.

Šouby utahuju normálním klíčem z rezervy přiměřenou silou, čili cca 30-40kg, což při délce klíče 30 cm může dát nějakých 90-120Nm.

Když jsem měl kola dotahovaná matkami (předešlé auto moje i tátovo), vždy jsem závity matlal grafitovou vazelínou. Kvůli korozi. Nikdy se nestalo, že by se kolo povolilo. Taky je to nesmysl. To je skoro jakobyste chtěli roztočit šnekovým kolem šnek na šnekové převodovce.

Tuto zimu jsem šrouby nemazal, neboť jsem neměl vazelínu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Cca 15 rokov dozadu, keď som z osobáku vysekával šrob, zahrizol sa, nemazal som. Keď som skákal po klúči a vymieňal koleso na liaze, kto to pozná a robil na stavbách, tak nikto nemá pneuservis po ruke ani v kastlíku a ani vzduchovú pištol, tak vie o čom hovorím - stále som nemazal - a keď mi už kamarád hovoril "čisťi tie šróby a premázni ich, nebudeš mať problémy nikde" po čase som poslúchol. Problémy prestaly. Robím to 13 rokov a už ma nikto asi nepresvečí o opaku. Možno už sú iné materiály na šróboch a dierach a možno stačí keď niekto nebude môcť povoliť ten jeden jediný šrób a ......:papa

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...