Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

Nehoda mého švagra - čí je vina?


Ticcino

Nehoda mého švagra - čí je vina?  

  1. 1. Nehoda mého švagra - čí je vina?


  • Prosím přihlaste se nebo zaregistrujte, abyste mohl hlasovat v této anketě .

Recommended Posts

Rozhodně není vina na modrém autě ve 100%....pokud bude mít štěstí bude tam spoluvina, jinak rozhodnutí policie je správné. Pokud provádíte odbočovací manévr, jste povini si zkontrolovat, zda nejste předjížděni. Samozřejmě, že modré auto se dopustilo jednoho ne-li více porušení ustanovení o provozu na poz. komunikacích, ale které budou vyřešeny max. blokově či ve správním řízení, ale dopravní nehodu zavinil řidič červeného vozidla. Je to možná těžko pochopitelné, ale je to tak.

Dám ještě jeden příklad, který se zdá jasný, ale skutečnost je jinde. Jedete po silnici, která není nijak označena. Z pravé strany na tu vaší ústí další ulice, ale je jednosměrná z vaší strany, tudíž do ní můžete jet vy a pokud to tam znáte, tak vítě, že vám tam nic vyjet nemůže. V jejím protisměru ale vyjede auto a vjede vám do cesty. Kdo je viník? To co vyjelo, protože jelo v protisměru? Ne, vy, protože jste nedodrželi přednost zprava. On pouze dostane pokutu za zákaz vjezdu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: Hhonza

Pokud provádíte odbočovací manévr, jste povini si zkontrolovat, zda nejste předjížděni.

A co zákaz předjídění v křižovatce?

Navíc tyto odbočováky ve městě (aji mimo něj) mají zleva plnou čáru, z čehož plyne, že když je přede mnou auto tak mám na výběr a) bezpodmínečně čekat, popř. troubit b) můžu předjet když je to překážka (auto přede mnou zapnutý varovný) c) porušit zákon.

Já osobně v těchto křižovatkách se do zrcátka nedívám (krom těch, kde je koleje kvůli šalině) protože mám dost starostí čumět se co se děje přede mnou a taky protože by mě v životě nenapadlo že mě tam bude někdo předjíždět.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dám ještě jeden příklad, který se zdá jasný, ale skutečnost je jinde. Jedete po silnici, která není nijak označena. Z pravé strany na tu vaší ústí další ulice, ale je jednosměrná z vaší strany, tudíž do ní můžete jet vy a pokud to tam znáte, tak vítě, že vám tam nic vyjet nemůže. V jejím protisměru ale vyjede auto a vjede vám do cesty. Kdo je viník? To co vyjelo, protože jelo v protisměru? Ne, vy, protože jste nedodrželi přednost zprava. On pouze dostane pokutu za zákaz vjezdu.

Tohle je blbost, to je přesně ten formalistickej přístup fízlů a justice a nedávno se tu probíralo téma, kdy řidička vjela přes přednost do křižovatky a trefilo jí auto co jelo x krát rychleji než povoleno. Samozřejmě se to snažili hodit na ní, u Nyjvyššího soudu to vrátili s tím, že řidiči mají právo předpokládat, že ostatní dodržují pravidla (takže minimálně spoluvina rychlého auta) a tohle byl mnohem slabší příklad, ona pouze neodhadla rychlost a ty mluvíš o jasném překročení zákazu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: Rebik

Tohle je blbost, to je přesně ten formalistickej přístup fízlů a justice a nedávno se tu probíralo téma, kdy řidička vjela přes přednost do křižovatky a trefilo jí auto co jelo x krát rychleji než povoleno. Samozřejmě se to snažili hodit na ní, u Nyjvyššího soudu to vrátili s tím, že řidiči mají právo předpokládat, že ostatní dodržují pravidla (takže minimálně spoluvina rychlého auta) a tohle byl mnohem slabší příklad, ona pouze neodhadla rychlost a ty mluvíš o jasném překročení zákazu.

Jo Marku, aspoň vidíš, jak to policajti řeší. ;)

Koresponduje to s tím, co jsem psal ve svém prvním příspěvku v tomhle tématu - jistý podíl viny mají oba. Jenže PČR to řeší právě takhle formalisticky a pro ně je viník jasnej.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: Kurt

Původně zaslal: Rebik

Tohle je blbost, to je přesně ten formalistickej přístup fízlů a justice a nedávno se tu probíralo téma, kdy řidička vjela přes přednost do křižovatky a trefilo jí auto co jelo x krát rychleji než povoleno. Samozřejmě se to snažili hodit na ní, u Nyjvyššího soudu to vrátili s tím, že řidiči mají právo předpokládat, že ostatní dodržují pravidla (takže minimálně spoluvina rychlého auta) a tohle byl mnohem slabší příklad, ona pouze neodhadla rychlost a ty mluvíš o jasném překročení zákazu.

Jo Marku, aspoň vidíš, jak to policajti řeší. ;)

Koresponduje to s tím, co jsem psal ve svém prvním příspěvku v tomhle tématu - jistý podíl viny mají oba. Jenže PČR to řeší právě takhle formalisticky a pro ně je viník jasnej.

No jasné, já jsem jenom u této ankety při sugestivní otázce nepřodpokládal obvyklého viníka, proto jsem tipnul červené a vymyslel nějaký důvod, jinak tom stejně nemáme info pro reálné zhodnocení....

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: Hhonza

Rozhodně není vina na modrém autě ve 100%....pokud bude mít štěstí bude tam spoluvina, jinak rozhodnutí policie je správné. Pokud provádíte odbočovací manévr, jste povini si zkontrolovat, zda nejste předjížděni. Samozřejmě, že modré auto se dopustilo jednoho ne-li více porušení ustanovení o provozu na poz. komunikacích, ale které budou vyřešeny max. blokově či ve správním řízení, ale dopravní nehodu zavinil řidič červeného vozidla. Je to možná těžko pochopitelné, ale je to tak.

Dám ještě jeden příklad, který se zdá jasný, ale skutečnost je jinde. Jedete po silnici, která není nijak označena. Z pravé strany na tu vaší ústí další ulice, ale je jednosměrná z vaší strany, tudíž do ní můžete jet vy a pokud to tam znáte, tak vítě, že vám tam nic vyjet nemůže. V jejím protisměru ale vyjede auto a vjede vám do cesty. Kdo je viník? To co vyjelo, protože jelo v protisměru? Ne, vy, protože jste nedodrželi přednost zprava. On pouze dostane pokutu za zákaz vjezdu.

Ano, ano a ještě jednou ANO. Přesně tohle je důvod, proč já, stejně jako můj starší bratr zde v Clubu Garfield, POLICII ĆR NESNÁŠÍME COBY VYSOCE NEPROFESIONÁLNÍ ORGANIZACI. A dopravní policie je zvlášť výživná esence všech neřestí naší policie jako takové.

Hhonzo, máš samozřejmě pravdu v tom, že řidička červeného má na triku to, že "Pokud provádíte odbočovací manévr, jste povini si zkontrolovat, zda nejste předjížděni", jak to píšeš. A řidič modrého to, že "modré auto se dopustilo jednoho ne-li více porušení ustanovení o provozu na poz. komunikacích", když tě cituji.

A teď právě nastává ona věc, o kterou jde - kdo zavinil nehodu.. Nepředpokládám, že vy policajti máte jakékoli základy právního vzdělání alespoň na úrovni obchodní akademie, a tudiž pojmy jako "kauzalita", "příčina", "následek", "spravedlivě požadovat", "úmysl" atd. ti nic, stejně jako tvým kolegům, nic neříkají. Proto kvůli tobě shrnu takto stručně:

Máš pravdu v tom, že červené i modré mají každý na triku porušení čehosi. Ale řešíme-li v kauzálním řetězci, koho označit za viníka NEHODY, vidím to jednoznačně jako modré auto (samozřejmě vycházím-li z toho, že se vše odehrálo jak zde popsáno). Obhajobu bych postavil na faktu, že po řidičce červeného nebylo možno spravedlivě požadovat, aby dodržela svou zákonnou povinnost při odbočování, protože nemohla předpokládat, že modrý poruší hned několik svých zákonných povinností najednou, a nadto provedl manévr tak prudce, že nestačila zareagovat. Je to úplně stejná logika jako při onom nedávném řešení nedání přednosti v jízdě, jak tu někdo přede mnou zmínil. Tak, a teď se do mě pusť, těším se ;)

[upravil dne 6/1/08 Marcusan]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

jednoznacne vinik je modry.

cerveny pokial svieti blinkrom, modry ho nema co predbiehat po lavej strane. ma pravo ho obehut po strane pravej. A to aj vtedy, ak cerveny stoji dlhsie na krizovatke. Pokial nerozsvieti vsetky blinkre, nema preco ho objehat po lavej. po lavej strane moze objehat prekazku cestnej premavky, co ale cerveny nebol. mozno v usudku modreho, ale to nehra rolu.

keby to bolo tak, ze si vsetci budu objehat po lavej a je len na mne, ako situaciu zvladnem vdaka kukaniu do zrkadla,

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jo :-) No, Kurte, víš, když brácha i já jsme zvyklí nevyjadřovat se buď vůbec, nebo - když už dáme svůj názor do placu - tak důkladně a promyšleně. Líp než naplácat 20x jednovětý polosmysl a pak to brát zpátky.

Vím, že s tím mají někteří o hodně mladší lidé než brácha+já problémy (tím teď rozhodně nemyslím tebe). Ovšem bráchovi a mně se zase nelíbí styl těchto zmíněných lidí, jejichž myšlení označujeme za "klipovité". Chtějí slyšet místo vět hesla, v hovoru neudrží myšlenku déle než 10 sekund, jsou líní psát do písemného projevu i interpunkci a velká písmena a zamyslet se nad nějakým problémem ne že by neuměli, ale jsou líní a proto to zásadně nedělají... Takovíto lidé jsou idelální cíl pro ovládání, reklamou počínaje a politikou konče.

Fuj, to je ale hezky česky řečeno OFF TOPIC! A můžeme zpátky k nehodě Ticcinovy švagrové.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Musím říct, že styl psaní Tvůj i Tvého bratra je pro mě balzámem na duši - uznávám, že to z toho mého pošťouchnutí nebylo znát - právě z důvodů, které jsi popsal. Stále více lidí se vyjadřuje jednou větou, někteří jen jedním slovem a ti nejpokročilejší se již dostali na úroveň lovců mamutů - vyjadřují se pouze neverbálně, k čemuž jim slouží "smajly" a přitom doufají, že každý rozumí tomu, co tím chtěli vyjádřit (a nebo nedoufají a je jim to jedno).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

K tomu, co psal brácha Marcusan, bych jen ještě doplnil jednu věcičku pro podporu řidiče červeného auta, kterou on zapomněl:

Řidič červeného auta spáchal přestupek NEÚMYSLNĚ, zatímco řidič modrého spáchal oněch několik svých přestupků ÚMYSLNĚ. K tomu by měl ten, kdo soudí, rovněž přihlédnout.

A co na to Hhonza, co na to Jan Tleskač...?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: bubakkaja

Kdyby nebyla krizovatka oznacena tak je jasne vina cerveneho protoze se mel podivat jestli ho nekdo nechce predjet jednou se mi to s kamaradem stalo ale takhle je to svinstvo.Zalezi jak se to cele stalo.

Blbost. Nechápu proč by se měl dívat jesli ho někdo předjíždí. Přece je vedle něho plná čára a jedinej průh protisměr tak proboha PROČ by tam někdo předjížděl?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: Fusion

Původně zaslal: Hhonza

Pokud provádíte odbočovací manévr, jste povini si zkontrolovat, zda nejste předjížděni.

A co zákaz předjídění v křižovatce?

Navíc tyto odbočováky ve městě (aji mimo něj) mají zleva plnou čáru, z čehož plyne, že když je přede mnou auto tak mám na výběr a) bezpodmínečně čekat, popř. troubit b) můžu předjet když je to překážka (auto přede mnou zapnutý varovný) c) porušit zákon.

Já osobně v těchto křižovatkách se do zrcátka nedívám (krom těch, kde je koleje kvůli šalině) protože mám dost starostí čumět se co se děje přede mnou a taky protože by mě v životě nenapadlo že mě tam bude někdo předjíždět.

U modrého vozidla došlo k hrubému porušení §17 z.č.361/2000Sb. A co §§30 a 31 z.č.361/2000Sb.??? Pokud nebyl ani u jednoho alkohol či technická závada, tak je jedno, za jak dlouho červené vozidlo odbočilo!! Tady není důležitý čas!! Řidička plně splňuje §4 odst.1 z.č.361/2000Sb. . Takže by mě docela zajímala výpověď řidiče z modrého vozidla.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...