Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

Zapojení světel


renm

Recommended Posts

Kdo poradí? - http://www.forum205club.ic.cz/forum/viewtopic.php?t=1107

jedná se mi o zapojení světel - čtyřoka

teď do origo světla vedou tři dráty + dva do obrysu(ty vynecháme)

jeden z těch tří drátů bude kostra a ty zbylé dva jsou proud - 1 tlumené a druhý dálkové? Když tohle celé předělám do toho kulatého (velkého - tlumené světlo) tak mi to bude fungovat naprosto stejně jak kdyby tam bylo origo hranaté že jo? Jen potřebuju dotáhnout další proud do těch dálkových, čili napíchnout se na drát který zapíná dálkové?...

Prostě je to podle mě stejný jak zapojit přídavné dálkové světla nebo ne?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

¨Na vývod z dálkových světel udělej relé,stálý proud použij přes pojistku od baterky,proud od dálkových světel použij jako spínací proud a spínaný proud napoj na tlumené světla,i při světelné houkačce budou svítit všechny čtyři světla,mám to tak na 306ce a funguje to dobře.:super

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: renm

jeden z těch tří drátů bude kostra a ty zbylé dva jsou proud - 1 tlumené a druhý dálkové? Když tohle celé předělám do toho kulatého (velkého - tlumené světlo) tak mi to bude fungovat naprosto stejně jak kdyby tam bylo origo hranaté že jo? Jen potřebuju dotáhnout další proud do těch dálkových, čili napíchnout se na drát který zapíná dálkové?...

Prostě je to podle mě stejný jak zapojit přídavné dálkové světla nebo ne?

Ne. Když máš čtyři oka, tak máš zvlášť lampu pro potkávačky (svítí furt) a zvlášť lampu dálkových. V obou jsou jednovláknové žárovky, takže si najdeš v původním konektoru, který drát napájí potkávačky a přes žárovku ho připojíš na kostru (třetí drát v konektoru). Napájení dálkových pak přes žárovku opět na kostru (třetí drát). Tohle zapojení má ale tu nevýhodu, že spínáč v páčce je přepínací, tudíž ti při přepnutí na dálkové světla vypne potkávačky. Aby se toto nedělo, je nutné ošetřit napájení potkávaček při svítících dálkových světlech jiným způsobem, a to nejlépe tím, který popsal olda v příspěvku výše. :)

[upravil dne 19/12/07 Fakir]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Při rozsvícení dálkových původní zapojení zhasne potkávačky. Aby k tomu nedošlo, je tu relé zapojené tak, že ho rozsvícení dálkových sepne a relé pustí šťávu do potkávaček. Ve výsledku by měly potkávačky svítit pořád a dálkové lampy se k nim při přepnutí páčky pouze přidají. :papa

post-0-14109597400245_thumb.png

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: Fakir

Při rozsvícení dálkových původní zapojení zhasne potkávačky. Aby k tomu nedošlo, je tu relé zapojené tak, že ho rozsvícení dálkových sepne a relé pustí šťávu do potkávaček. Ve výsledku by měly potkávačky svítit pořád a dálkové lampy se k nim při přepnutí páčky pouze přidají. :papa

tak tohle zapojení mi taky nějak nedává smysl.....

Tohle je myslím správné řešení.......

[upravil dne 21.12.2007 klumir]

post-0-14109597400941_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud děláš přestavbu z H4 na samostatné potkávačky a dálkový, naskytne se ti problém, že ti nebudou svítit potkávačky při přepnutí na dálkový. Proč je jasný - v továrním zapojení je přepínač v páčce světel přepínací - buď potkávací, nebo dálkové vlákno. Obě dohromady svítit nemůžou, protože by se žárovka neuchladila.

Proto nemůžeš jen tak bez úprav zapojení připojit obě lampy místo vláken H4ky. Resp. můžeš, ale přijdeš o hlavní výhodu samostatných lamp, a to, že ti i při zapnutých dálkových svítí před auto a nemáš kolem sebe tmu. :) Což je samozřejmě blbost to tak provozovat, to už si člověk může rovnou nechat H4ky. :)

V okamžiku přepnutí páčky na dálková světla tedy přestane jít proud do žárovky v potkávacím světle - a my potřebujeme zajistit, aby tam šel. Takže z napájení žárovky v dálkovém světle odbočím drát, který bude spínat relé. Přes spínací kontakty tohoto relé přivedu napětí z baterie (ideálně přes pojistku) k potkávacím světlům. Teď při rozsvícení dálkových sice páčka vypne napájení potkávacích světel, ale relé, které se sepne s dálkovými na ně napájení opět přivede. Pokud vypnu dálkový, relé přeruší dodávku proudu, který je opět dodáván přes ovládací páčku světel - potkávačky svítí pořád.

To je v podstatě slovy popsané výše uvedené schéma, jednodušeji už to vysvětlit neumím. :D

Pokud mám zapnutá světla a zablikám dálkovýma (světelná houkačka), zablikají pouze dálkové, nicméně vlastnost tohoto zapojení je ta, že pokud mám vypnutá světla a zablikám dálkovýma, zablikají všechny čtyři. :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: klumir

Původně zaslal: Fakir

Při rozsvícení dálkových původní zapojení zhasne potkávačky. Aby k tomu nedošlo, je tu relé zapojené tak, že ho rozsvícení dálkových sepne a relé pustí šťávu do potkávaček. Ve výsledku by měly potkávačky svítit pořád a dálkové lampy se k nim při přepnutí páčky pouze přidají. :papa

tak tohle zapojení mi taky nějak nedává smysl.....

Tohle je myslím správné řešení.......

Myslel jsem,že řešíte zapojení přídavných dálkačů tak,aby vzniklý odběr nezatěžoval stávajicí el. soustavu.

Jesli je to jinak,tak prosím považujte můj příspěvek za bezpředmětný.... :papa

[upravil dne 21.12.2007 klumir]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: klumir

Myslel jsem,že řešíte zapojení přídavných dálkačů tak,aby vzniklý odběr nezatěžoval stávajicí el. soustavu.

Jesli je to jinak,tak prosím považujte můj příspěvek za bezpředmětný.... :papa

To právě ne, řešíme přestavbu světla 1x H4 na samostatnou lampu pro dálkový a pro tlumený, např. 2x H1. Pokud bychom řešili přídavné dálkové, tak je tvoje zapojení samozřejmě v pořádku. :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: Fakir

Tak s H4 v potkávačkách jsem trochu nepočítal. :myslim Ale proti gustu... Pokud tam jsou opravdu H4, tak je to jako přídavné dálkové, jak píše klumir. Akorát pak mi uniká smysl čtyř lamp, ale to je jedno. :)

no jak píšeš budou jako přídavné dálkové, v tom je ten smysl jak píšeš.. Jinak tam ještě H4 nejsou teprve to dávám dohromady, můžu tam dát obyč R2 nebo H4...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...