Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

Operační systém: Vista


Pegoo

Recommended Posts

Původně zaslal: Pata

Fakir: co mas proti linuxarum? :roker:roker:roker :D

Nic, taky jsem kdysi jedním býval. :D Pak jsem z toho vyrostl. :D Ikdyž na server je to pořád moje první volba.

Jen narážím na typické chování fanatických linuxářů v internetových diskuzích, kteří prskají na Vistu (a Windows obecně, samozřejmě), aniž by pořádně věděli, o čem mluví. :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: Fakir

Původně zaslal: permonik7

Vistu nejlip naladis tak, ze ji shodis a nainstalues treba XP:D

Ale noták... Přece nebudeme zatvrzele hanit to, čemu nerozumíme, jako to dělají třeba linuxáři (až na výjimky)... :)

Souhlasím s tebou Vistu jsem taky nechtěl a nakonec ji mám a začínám si zvykat.Docela musím říst ,že jsem nadšenej.Je to zas něco nového.Je to jako s autama prostě si zvykneš pokud se budeš snažit a né jenom zatracovat.Měl jsem nejdřív 205 ,306 a tedkon mám OctaviiI a manželka 106 a jezdím obouma.:D:D:D:D Tak proč né Vistu, položil jsem tu otázku a zatím mi nikdo neodpověděl.zná někdo odpověď na ten INDEX. DĚKUJI :D:D:D:D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jo a Linux jsem měl docela dlouho a taky to není špatné,ale nakonec jsem koupil pevnej PC a bylo tam XP, tak jsem zůstal u XP.Cca pred týdnem jsem koupil notebook a v tom je Vista,tak proč dávat něco jiného když je to tam.Mám rád změnu a rád prubnu něco nového.Stejně přijdou další a další nové věci.Tak proč ne Vistu.:papa:papa:papa:papa

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: Fakir

Můžu-li přidat svůj názor z pohledu člověka od IT :), tak já Vistu velmi vítám; podle mně jde o velmi povedený a schopný kus softwaru, stejně jako už zmiňované Office 2007. Samozřejmě, že má mouchy, jde o pořádný softwarový moloch a spoustě lidí bude na začátku dělat problémy si na ní zvyknout, stejně jako jsem měl problémy já. Nicméně, když si na ná zvyknete, zjistíte, že ty novoty tam opravdu nejsou pro srandu králíkům - například textové vyhledávání v nabídce Start je naprosto geniální věc. :D Vista je inovativní i za cenu počátečního nepohodlí méně flexibilních uživatelů (tím se nechci nikoho dotknout, narážím na postoj našeho národa k novotám obecně). S tím souvisí i zpětná kompatibilita, což je věčný problém. Microsoftu se ve Vistě podařilo odbourat zase pár dalších nesmyslů, které za sebou operační systémy neustále tahají ve jménu zpětné kompatibility. Zaplať pánbůh za tenhle krok, protože ač si to neradi připouštíme, občas se prostě musí udělat "drastičtější" změna, jinak budeme ještě v roce 2050 jezdit myší po stole. :roll Nároky na hardware - Vista je samozřejmě náročnější, než XPčka - což je znát obzvláště na grafickém prostředí Aero Glass. To je dle mého názoru velmi povedené a příjemně se v něm pracuje. Pokud se to ovšem někomu nelíbí, má možnost ho vypnout, na rozdíl od XPček. Ke vzhledům v XPčkách se pojí taková vtipná záležitost - konzervativnější uživatelé si totiž často přepínali na vzhled Windows 2000, aby jim ty "barevný omalovánky neužíraly výkon"... samozřejmě nevědíc, že vzhled "Klasické nastavení" je jen "skin", jako všechny ostatní, takže šlo pouze o placebo efekt. :D Dále si lidé ve Vistě často stěžují na obrovskou spotřebu paměti, kterou ve své neznalosti považují chybu (fámy kolující mezi "běžnými" uživateli jsou často velmi poučné :)). Ve Vistě existuje tzv. prefetch systém. Ten má jednoduchou filozofii - volná paměť = nevyužitá paměť = neefektivní. Má pravdu, volná paměť se fláká, dokud jí neobsadí části programů či dat, se kterými pracujeme. Ty se tam ale musí nějak nahrát a to samozřejmě stojí čas, vzhledem k faktu, že největší brzda dnešních PC jsou příliš dlouhé vyhledávací časy dnešních pevných disků. Prefetch systém sleduje, který software a jaká data používáte nejčastěji a při startu systému průběžně načítá tato data a programové komponenty do paměti. Pak sice nemáte volnou paměť, ale to zase tolik nevadí, vzhledem k tomu, že v ní už je načteno to, co podle statistického názoru OS hodláte spustit. Pokud se prefetch trefil a vy spustíte aplikaci, kterou už tam "přednačetl" (děsný slovo :D), výsledkem bude velmi rychlá odezva aplikace, jinými slovy, spustí se prakticky ihned, bez dlouhého načítání. A co v případě, že máme software, který pracuje s velkými objemy dat najednou (třeba Photoshop)? Systém se přizpůsobí - data, se kterými se pracuje, se přesunou klasickým způsobem do swapu, jako kdyby tam žádný prefetch nebyl - těch se to netýká. A to, co tam "přednačetl" (uf :D) prefetch, s tím se přece zatím nepracuje, tudíž to systém zcela bezpečně zahodí a okamžitě uvolní potřebné místo pro data. Tento systém má samozřejmě svá omezení, nicméně pokud na PC pracujeme každý den podle nějaké rutiny (většinou internet, mail, filmy, hudba, kancelářský balík, fotky, atd...), bude spouštění programů překvapivě svižné, obvykle i bez nutnosti sahat pro nějaké komponenty do swapu za běhu programu.

Závěrem tohoto pamfletu :) jedno doporučení. Na hardware, starší, než architektura Core (tzn. Pentia a jednojádrová AMD) Vistu NEinstalujte. Je to zbytečné, pojede to pomalu. To je hardware z éry XPček a tudíž by na něj měly přijít nanejvýš XPčka. Vista by byla zklamáním. Naopak architekturu Core 2, nejlépe dvou a vícejádrovou s alespoň 2 GB paměti neinstalujte nic jiného, než Vistu. XPčka jsou sedm let starý operační systém, který, s trochou nadsázky, nebude mít tušení, co s takovým hardwarem dělat. Umí sice ještě dvoujádrové procesory, ale jde o tupý symetrický multiprocesing, který navíc nejde využít bez softwaru, který ho přímo podporuje (vícevláknové aplikace - obvykle třeba kompresní software a software pro práci s videem a zvukem). Vista ovšem na dvou a více jádrovém procesoru doslova lítá jako blesk - reakce prostředí je okamžitá, okna naskakují a mizí bez jakýchkoliv několikasekundových prodlev, které jsme znali z XPček a starších systémů a díky tomu je práce ve Vistě velmi rychlá a pohodlná. Přinejmenším já si teda chrochtal, když jsem to testoval. :)

A ještě jedna rada - pokud kupujete počítač s více, než 3 GB paměti, potřebujete 64bit verzi OS. 32bitová neumí alokovat víc, než právě 3 GB.

Fuj, to jsem se rozepsal... ale snad to někomu pomůže... :)

můžeš mi poradit?notebook HP dv6690 T7250 / GV263EA / 2GB / 250GB / DVD±RW / 15, 4" a Vista home Premium mam index 3,1 snižuje mi to grafika windows aero 3,1 .prosím :D:super:myslim:myslim:myslim

[upravil dne 10.12.2007 Pegoo]

[upravil dne 10.12.2007 Pegoo]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: Fakir

Původně zaslal: Pegoo

můžeš mi poradit?notebook HP dv6690 T7250 / GV263EA / 2GB / 250GB / DVD±RW / 15, 4" a Vista home Premium mam index 3,1 snižuje mi to grafika windows aero 3,1 .prosím :D:super:myslim:myslim:myslim

A v čem je problém?

Žadnej není jen mě zajímá čím a jak to lze zvětšit a věci kolem.:myslim A zda to je určeno daným zařízení Pc od výrobce.

[upravil dne 10.12.2007 Pegoo]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Našel jsem článeček

Paměť ve Windows XP / Vista: 32 bitů versus 64 bitů

Windows Vista jsou dostupné ve dvou základních (a velice odlišných) variantách. Jedna z nich jsou klasické Windows Vista, tedy 32-bitový operační systém, občas označovaný i jako Vista x86, a druhá z nich je plně 64-bitový systém, označovaný jako Windows Vista x64.

Pro spuštění Vista x64 potřebujete nejenom procesor s podporou pro 64-bitové instrukce (Intel Pentium D, Celeron D, Core 2 Duo, Athlon 64, Athlon X2), ale i chipset, který 64-bitů podporuje (v případě Intelu to jsou zaručeně chipsety 975X a P965, možná sem patří i starší) a základní desku s možností realokace systémových prostředků nad rozmezí hlavní paměti.

32 bitů (x86)

Desítky let stará architektura PC (x86) umí přímo adresovat maximálně 4096MB RAM (tedy 232). Toto omezení se netýká Windows, je to hardwarové omezení, s nímž musí počítat jak Windows XP, tak Windows Vista, Linux (32-bitový kernel) či OS X na Intelu.

V žádném systému navíc není celých 4096MB RAM k dispozici a plně k použití, i když je máte instalované. Důvodem je fakt, že grafické karty, zvukové karty, řadiče pevných disků a další IO si vyžádají pro sebe, pro přímou adresaci, stovky MB paměti, která je poté mapována pro tato zařízení, a není fyzicky dostupná jako RAM pro operační systém.

Na svém počítači s Core 2 Duo, Intel P965 chipsetem, NVIDIA 8800GTX-768MB grafickou kartou, a instalovanými 4096MB RAM jsem tak měl k dispozici pouhých 3006MB ve Windows XP. Stejné množství bych měl k dispozici ve Vista (x86) i v libovolném jiném OS (popřípadě nižší množství, rozhodně ne vyšší).

Celkem 1090MB RAM si v mém případě totiž z RAM mapují jiné zdroje (zejména 8800GTX-768 grafická karta) a činí ji nepřístupnou.

Novější chipsety umožňují tuto IO oblast realokovat nad 4GB, nicméně, protože 32-bitový OS neumí adresovat více než 4GB RAM, nic tím nezískáte. Realokaci můžete na 32 bitech úspěšně použít jen pokud máte třeba 2GB RAM, poté operační systém používá prvních 2048MB RAM, a grafickou kartu a další namapuje na 2049MB+.

Adresace více než 4GB RAM je nicméně možná skrze PAE, což je jakýsi "hack", umožňující adresovat paměť 36-bitově i na 32 bitovém procesoru (tedy teoreticky až 64GB RAM, 236). Pro podporu PAE ovšem musí být speciálně zkompilované a napsané programy, běžné programy ji nejsou schopny použít.

Windows XP mají v kernelu podporu pro PAE (proprietární rozšíření navržené Intelem). Standardní omezení Windows XP na jeden proces je 2GB, které je možné rozšířit na 3GB pomocí přepínače /PAE /3G v boot.ini. Na většinu her či databází na desktopu by vám 3GB měly stačit.

Jak jsem ale říkal, PAE je hack, a nikoliv systémové řešení. PAE navíc mírně zpomaluje přístup do paměti, protože se do ní přistupuje přes tabulky po jednotlivých segmentech.

Sumace: pokud si koupíte 4GB RAM, a budete mít moderní chipset, použijete z nich v libovolném 32-bitovém operačním systému maximálně 3.0 - 3.5 GB (dle připojených periférií s přímým mapováním paměti). Můžete si teoreticky pomoci s PAE až na 64GB, ale většina aplikací PAE nepodporuje.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Našel jsem článeček

Jsou Windows Vista propadák nebo hit?

Microsoftu se daří lépe než kdy jindy, za první kvartál roku 2007 vykázal zisk téměř 5 miliard USD s obratem 14.4 miliard USD, zatímco předchozí kvartál to byl "jen" obrat 12.5 miliard USD se ziskem 2.6 miliardy USD. Za tímto vynikajícím finančním výsledkem stojí samozřejmě úspěch Windows Vista a Microsoft Office 2007, dvou klíčových produktů.

Ćástečně úspěchu Microsoftu možná napomohl i Apple, který měl za Q1/2007 tržby ve výši 5.3 miliard USD se ziskem 0.8 miliardy USD. Lidé si kupují, masírováni klamavou reklamou, počítače Apple (zejména Mac Book Pro), ale následně mažou zaostalý OS X, a kupují si a instalují na něj Windows Vista, protože se jedná o jinak zcela běžná (předražená) PC v bílém obalu.

Mám rád firmy, které fungují a vykazují zisk.

Windows Vista - operační systém bez konkurence

Pubescentům se tato věta nebude líbit, ale fakt je, že Windows Vista jsou operačním systémem bez konkurence. Jejich dokonalá stabilita, funkčnost, správa a nastavitelnost (podívejte se na nové parádní Event Logy), přepsané jádro i velice povedené integrované aplikace (přes přehrávání audia, videa, DVD, fotogalerii až po kvalitní emailový klient a správu kontaktů), jej řadí daleko před Apple OS X z roku 2000 či různé Linuxové distribuce.

Mám posledních pár let Microsoft více a více rád, to co programuje patří totiž ke špičce. Kdysi jsem používal Solaris a Linux na desktopu, ale Vista konkurenci opravdu utekla.

S Vista Ultimate x64 CZ si nemohu stěžovat na jedinou věc. Množství inovací oproti Windows XP je obdivuhodné, nejedná se jen o jinak přemalované XP (to šlo částečně říci v případě upgrade z Windows 2000 na Windows XP), jedná se o zcela koncepčně odlišný systém. Technologie jako ReadyBoost a SuperFetch opravdu fungují a v praxi znamenají vyšší produktivitu, Outlook 2007 či Photoshop CS3 startují během jednotek sekund, přístup na disk je díky kvalitní cache a správě paměti okamžitý, nativně jsou podporovány quadcore procesory, a spouštění a používání 32-bitových aplikací na 64-bitovém kernelu je zcela transparentní.

Profesionálové přecházejí na Windows Vista x64, protože produktivita práce s tímto systémem je prostě (nej)vyšší, zatímco některé zaostalé anti-Vista děti pořvávají a snaží se vypadat "zajímavě", v mylném domnění, že prezentace vlastní omezenosti a pár anglických vulgárních slov je zajímavými učiní.

Pokud si chcete koupit v tomto roce jediný kus software, proveďte upgrade na Windows Vista, budete opravdu spokojeni. Instaloval jsem Vista u řady známých, někteří z nich předtím měli Apple OS X, a všichni si Vista jen a pouze chválí, či jsou dokonce nadšení. Na nový počítač už ani nic jiného nepatří, Windows XP nejsou špatné, ale Vista je prostě mnohem lepší.

Windows Vista jsou navíc levné, OEM verze Vista Home Premium se dá pořídit za cca 2.000 Kč, což je podstatně méně než vás bude stát instalace, implementace a řešení problémů Linuxu či OS X s jen pár dostupnými aplikacemi.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: Fakir

Původně zaslal: permonik7

Vistu nejlip naladis tak, ze ji shodis a nainstalues treba XP:D

Ale noták... Přece nebudeme zatvrzele hanit to, čemu nerozumíme, jako to dělají třeba linuxáři (až na výjimky)... :)

1. Nejsem linuxar...zatim;)

2. Jen muj nazor na Vistu...koneckoncu je naprosto stejny, jako na XP kdyz je predstavili...

3. Nevim proc jsem mela ten pocit, ale s Vistou je system podstatne pomalejsi

Na obranu MS musim uznat, ze se chlapci snazi a docela makaji na driverech. Ty, ktere nebyly v dobe, kdy jsem downgradovala na XP, mi chybela polovina driveru prave pro XP..ted uz mi nechybi zadny;)

Je to jen a jen o zvyku

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

to pegoo: no, těžko srovnávat visty a mac os x, já bych na macka widle prostě nedal. a co se týká "inteligentních" aplikací, tak celý visty POUZE a jedině kopírují systém od apple. až směšně do detailu. u mac os mám pocit, že se jedná o systém v pravém slova smyslu, naproti tomu windows připomínají soubor pokusů, který buď vyjdou nebo ne. k ceně - visty se dají opravdu pořídit relativně levně, zvlášť na evropském trhu

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: buml

Původně zaslal: Pata

Fakir: co mas proti linuxarum? :roker:roker:roker :D

Tak koukam, ze sem chvili nekoukam a uz nas chtej snad i bit:D ze Fakir?:(:(:(

Původně zaslal: Fakir

Původně zaslal: Pata

Fakir: co mas proti linuxarum? :roker:roker:roker :D

Nic, taky jsem kdysi jedním býval. :D Pak jsem z toho vyrostl. :D Ikdyž na server je to pořád moje první volba.

Jen narážím na typické chování fanatických linuxářů v internetových diskuzích, kteří prskají na Vistu (a Windows obecně, samozřejmě), aniž by pořádně věděli, o čem mluví. :)

:)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • O 4 týdny později...

Mám Vista Home Premium

Potřebuji radu co stím při chatu se mi zasekne net a musím zavřít ctrl,alt a delete a hodí hlášku:

Popis

Problém způsobil, že tento program přestal spolupracovat se systémem Windows.

Podpis problému

Název události problému: AppHangB1

Název aplikace: iexplore.exe

Verze aplikace: 7.0.6000.16575

Časové razítko aplikace: 470c3339

Signatura selhání procesu: 7b00

Typ selhání procesu: 18956

Verze operačního systému: 6.0.6000.2.0.0.768.3

ID národního prostředí: 1029

Další podpis selhání procesu 1: c1c3d27d97f117bc39ec9e4d9f75d027

Další podpis selhání procesu 2: 568d

Další podpis selhání procesu 3: bc160b9589c5833966fc58dd8ffa5a29

Další podpis selhání procesu 4: 914e

Další podpis selhání procesu 5: 2b586866a7edc24e4929831ab2e5cf05

Další podpis selhání procesu 6: d87c

Další podpis selhání procesu 7: 570bfb2d375123a6996e06f2a4d15be0

Další informace o tomto problému

ID sady: 145376673

Dík za radu

[upravil dne 4.1.2008 Pegoo]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...