Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

instalace muziky do 307


destiny

Recommended Posts

Šikula. Já byl mezi těma, co se přimlouvali - děkuju

Originální zvuky v 307mičce sou dost tragický, tak mě čeká překopání předních měničů zvuku (bohužel asi až najaro, protože vytápěná garáž není a venku je brzo tma a kosa). Zima je proto ideální čas na naštudování informací.

Čeho se teda přestavba bude týkat?

1. - vytlumení dveří.

Odstrojit tapec, polepit vnitřní dutinu dveří, nahodit reprák na rám dveří a celou dutinu dveří zatěsnit tlumičem s ALU fólií. Ve finál zpevnit jednotlivé části obložení (tapecu) buď tlumící deskou, nebo to poslepovat tavnou pistolí.

Tady je vše jasný, akorát nevím, kde nakoupit materiály na vytlumení - PORAĎTE.

2. - instalace nových komponentních reproduktorů

Pokud se chci držet cenové hladiny do 2 tisíc na sadu (2x středobas,2x výšky, výhabyk a kabeláž), tak tady moc možností není. A výtězně z toho vychází Helix DeepBlue 62.1, Hertz 165, popř SinusLive SL 160, Crunch GTS 6.5C atd. Výškový reproduktory (u helixu 25mm hedvábí!) pudou dát buď na kryty zpětných zrcátek, nebo do spodních rohů předního skla - to se ještě bude muset vyzkoušet - kde to bude líp znít, tam to zkončí.

Jakýstakýs návod na odstrojení předních dveří -Warning, je to taliánštině http://www.307club.it/portal/index.php?id=31,88,0,0,1,0

[upravil dne 21.11.07 tanagy]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak a přikládám malý přehled tlumících materiálů (zatím jen s ALU fólií na zalepení děr) :

- Tlumící materiály zpevněné ALU fólií (vhodné na zatěsnění děr v plechu dveří - oddělení prostoru před reprákem a za reprákem) :

Dynamat Extrem cena extrémní, kvalita asi nejlepší

SikaDamp 630, plát 80x20 za 250,- (1560 kč/m2)

Zealum ZNBS-VM1, plát 90x60 za 400,- (740 kč/m2)

Tecsound 2mm (3,5kg/m2), plát 50x25 za 82,- (625 kč/m2) nebo větší balení plát 2mx1m za 1000,- (500 kč/m2)

Tecsound 3mm (5kg/m2), plát 50x25 za 89,- (712 kč/m2) nebo rodinné balení plát 2mx1m za 1120,- (560 kč/m2)

Máte někdo zkušenosti s Tecsoundem nebo s Zealum?

O Tecsoundu sem se dočetl, že tlumí dobře, ale že se po čase zvykne odlepovat a trhat (ztrácí pevnost a lepící vrstva není dost kvalitní).

Zealum je prý bezproblémový - cenově je ve středu nabídky, tak bych ho zatím viděl jako Favorita.

U tecsoundu je sqvělá cena - v případě zájmu bych se s někým podělil o ty 2m2 (přecejenom 2mx1m je na zalepení děr ve předních dveřích asi až příliš. předpokládám, že na vylepení dutin dveří toto nebude nejvhodnější materiál, ne?)

[upravil dne 22.11.07 tanagy]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak sem konečně našel fotky odstrojených dveří (i se staženou originální tlumící vrstvou). A upřímně - je to dost špatné. Na místě, kde by měl reproduktor hrát do dutiny dveří je plech (na obrázku červeně).

Pokud chce člověk realizovat audio předních dveří tak, aby hrály do vytlumené dutiny dveří, tak musí vyříznout kus plechu dveří.

[upravil dne 27.11.07 tanagy]

post-0-14109597236178_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Další možností je zpevnit a polepit původní tapec a reprák přichytit na něj. Objedm zvuku by pak tvořila dutina mezi tapecem a vnitřním plechem dveří (ten musí být samozřejmě také polepen a zatěsněn).

Tuhle cestu volil Destiny, ale neslyšel jsem jak to hraje :nevim

Podle mě dutinu mezi tapecem a vnitřním plechem nemůžu nikdy "dokonale" zatěsnit - ale zase by to byla "jednodušší" realizace.

Každopádně bych touto cestou rád poděkoval soudruhům z febrique Peugeot za vynikající řešení zvuku u 307mičky - fakt masakr :bojim

[upravil dne 27.11.07 tanagy]

post-0-14109597236923_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: tanagy

Tak a přikládám malý přehled tlumících materiálů (zatím jen s ALU fólií na zalepení děr) :

- Tlumící materiály zpevněné ALU fólií (vhodné na zatěsnění děr v plechu dveří - oddělení prostoru před reprákem a za reprákem) :

Dynamat Extrem cena extrémní, kvalita asi nejlepší

SikaDamp 630, plát 80x20 za 250,- (1560 kč/m2)

Zealum ZNBS-VM1, plát 90x60 za 400,- (740 kč/m2)

Tecsound 2mm (3,5kg/m2), plát 50x25 za 82,- (625 kč/m2) nebo větší balení plát 2mx1m za 1000,- (500 kč/m2)

Tecsound 3mm (5kg/m2), plát 50x25 za 89,- (712 kč/m2) nebo rodinné balení plát 2mx1m za 1120,- (560 kč/m2)

Máte někdo zkušenosti s Tecsoundem nebo s Zealum?

O Tecsoundu sem se dočetl, že tlumí dobře, ale že se po čase zvykne odlepovat a trhat (ztrácí pevnost a lepící vrstva není dost kvalitní).

Zealum je prý bezproblémový - cenově je ve středu nabídky, tak bych ho zatím viděl jako Favorita.

U tecsoundu je sqvělá cena - v případě zájmu bych se s někým podělil o ty 2m2 (přecejenom 2mx1m je na zalepení děr ve předních dveřích asi až příliš. předpokládám, že na vylepení dutin dveří toto nebude nejvhodnější materiál, ne?)

[upravil dne 22.11.07 tanagy]

tescound je to samé jako tapájomat a ten má sposta lidí v aute vzhledem k ceně, já taky;)

dává se jak na vnitřní tak i na vnější plech.

ten s alu je pevnější a líp se sním pracuje, nelepí se na něj bordel,já mám jen tento.

v zásadě se doporučuje co nejlépe podklad odmastit na tom pravděpodobně nejvíce záleží jestli bude držet. někdo totiž tvrdí že mu drží někdo zase že ne, mě jo:roker je potřeba to hodně namačkat a případné bubliny propíhcnout, já se navíc snažil horní okraj dostat až pod lem plechu aby za něj nezatekla voda (dveře jsou za deště jak okap).

přes díry se doporučuje dát plech.

dneska by jako kandidáta č.1 viděl Brax pastu;)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

tapec asi nikdy nezpevníš a neutěsníš natolik aby jsi zněj udělal ozvučnici.

a to černý jsou asfaltové pásy (bitumitové desky) je to asi lepší než tescound ale musí se to nahřívat horkovzduškou a lepit s popálenejma pazourama, já s tím mám jen čtverec přímo za reprem a přes něj tappájomat

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No, tapaja je vůbec srandovní záležitost.

Ono to vypadá, že žádnej tappajomat oficialně neexistuje, a že si to tak pojmenoval člověk, který to sem ze Španěl začal dovážet a bral si na tom svoji marži (Původně se to používalo při tlumení vibrací a zvuku v průmyslových aplikacích - kotle, stroje, atd....) Tappaja dostal nápad to použít v autoHIFI a vcelku se zadařilo. Dnešní Tecsound je zase o kus dál.

Brax pasta je taky možnost, ale je vcelku problém s aplikací (buď stěrkou, nebo spíš rukou). Na dutiny dveří je to fajn, ale nedosáhneš všude a všechny dveře se nedají uplně odstrojit. Cenově to bude někde mezi tecsoundem a Dynamitem :D

Spíš sem přemýšlel, že bych dutiny vystříkal ochranným sprejem proti korozi - stříká se to na dutiny a podběhy (udělá to takovou medovitou vrstvu, která časem částečně vytvrdne ) Bylo by to řešení i pro těžkodosažitelná místa. S trvanlivostí to bude dobré, akustické/tlumící vlastnosti tam taky nějaké budou, ale problém bude se smradem a zdravotní závadností.

Tapec - je to vidět z obrázků. Umístit reprák do dutiny dveří je opravdu dost práce (řezání plechu, uchycení repráku). Pokud pořádně zpevním tapec (vylepení spár), celý obalím tlumící hmotou, utěsním přechod mezi tapecem a plechem dveří (dá se tam těsnění - hnědé okraje tapecu na fotce), vylepím/vystříkám dutiny dveří, polepím díry ve dveřích tak by to snad mělo být OK.

Teď k reprákům.

Samozřejmě kompa. Požadavky - budou hrát jen na rádio (4x50W max, MOSFET), poslouchám rock, cena kolem 2000,-

Výběr se zůžil na

Helix Dark Blue 62 (cena kolem 2200,-). To je klasika, jedny už mám v 206tce (sice Deep Blue - v čem je vlastně rozdíl mezi DeepBlue a DarkBlue? a v netlumených dveřích), ale hrajou slušně. Hlavní devízou -> poctivé zpracování, poctivá výhybka a 25mm hedvábná výška.

PowerBass S-6C (cena kolem 2200,-). Neznám je, ale vypadají kvalitně zpracované. Parametrama srovnatelný s Helixama (o něco menší freq rozsah, menší citlivost). ale RMS 70W -> možná by na to bylo rádio slabé a chtělo by to živit zesíkem.

Hertzy DSK sem vyloučil a cokoli s 1cm umělohmotnou výškou taky :D

Jo, a samozřejmě to nejsou fotky z mě instalace, ale je to převzatý z ShowYourSound

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jo, tu variantu s umístěním repro přímo na plech dveří jsem taky před několia lety provedl, viz. foto1, foto2, foto3. Jen bych řekl, že to vlastně nebylo úplně to pravé, co jsem od toho čekal. Hlavní problém je, že 307 má ty repráky umístěné příliš nízko a a v předu dveří, což pro šíření zvuku k vašim uším není nejlepší místo. Navíc ty "dírky" v mřížkách pro repro v tapecírunku dveří jsou dost malinké. A touto montáží nikdy nedosáhnete toho, aby mezi tapecírunkem a tím reproduktorem nevznikla větší či menší vzduchová mezera a reproduktor tak bude hrát i mezi tapecírunk a vlastní dveře, což není moc příznivé. Prostě z toho zvuku jsem nebyl až tak moc nadšen, obvzlášť při menším zesílení. Ale při hlasitém poslechu tuc tuc hudby to bala paráda. Každopádně jsem už z toho trochu "vyrostl" a mé hudební nároky se změnily, tak jsem letos přešel na jinší reproduktory s umístěním přímo na tom tapecírunku. Zhodnotil bych to tak, že u P307 jsou nešťastně navržené pozice pro umístění reproduktorů, tak od toho nikdy nemůžete čekat opravdu kvalitní výsledek :(:bojim:grr

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

milda: No, máš to udělaný pěkně a zodpovědně (teda na těch fotkách). Píšeš, žes letos přešel na jiné umístění repráku - přímo na tapec (myslíš tím to, žes je přichytil tak, jak byly přichycený ty originální?)

To, že jsou repráky nevhodně umístěný je jasná věc, ale šlo by s tím něco dělat. Podložka pod reprákem by šla seříznout tak, aby reprák směřoval trochu vzhůru, tím pádem by "vyzařoval" trochu výš a možná by to středním tónum pomohlo. Těžko říct jestli by to mělo velký význam, protože pro šíření nižších tónů není až tak důležité nasměřování repráku (viz třeba subwoofer). Jenže repráky ve dveřích jsou středobasy a právě těm středům by to mohlo pomoct.

Ad mřížka před reprákama. Pokud by ten plast s mřížkou šel "vyloupnout" (celý tapec je vlastně stavebnice, jeden díl je nacvaknutý na druhém), tak by šel celý nahradit nejakou vhodnější mřížkou - třeba tahokovem příslušné barvy a tvaru mřížování (dělá se s tím dobře, natvarování by neměl být problém).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: tanagy

milda: No, máš to udělaný pěkně a zodpovědně (teda na těch fotkách). Píšeš, žes letos přešel na jiné umístění repráku - přímo na tapec (myslíš tím to, žes je přichytil tak, jak byly přichycený ty originální?)

To, že jsou repráky nevhodně umístěný je jasná věc, ale šlo by s tím něco dělat. Podložka pod reprákem by šla seříznout tak, aby reprák směřoval trochu vzhůru, tím pádem by "vyzařoval" trochu výš a možná by to středním tónum pomohlo. Těžko říct jestli by to mělo velký význam, protože pro šíření nižších tónů není až tak důležité nasměřování repráku (viz třeba subwoofer). Jenže repráky ve dveřích jsou středobasy a právě těm středům by to mohlo pomoct.

Ad mřížka před reprákama. Pokud by ten plast s mřížkou šel "vyloupnout" (celý tapec je vlastně stavebnice, jeden díl je nacvaknutý na druhém), tak by šel celý nahradit nejakou vhodnější mřížkou - třeba tahokovem příslušné barvy a tvaru mřížování (dělá se s tím dobře, natvarování by neměl být problém).

Ano, teď je mám zas přišroubované tak, jak byly původně ty originály.

Jinak tu mřížku nevyloupneš, ta je v kuse s tím okolním dílem. Sice by se dala velice snadno vyříznout, že by to ani nebylo poznat, ale co potom? Aby to taky nějak vypadalo. A kdybys tam měl potom jinší mřížku, tak už by to mohlo mít cenu, trošku ten reprák vytočit. Takhle je to ale bezpředmětné, protože ta origo mřížka má nějakou tloušťku a ty dírky v ní jsou jako by vyvrtány rovno. Musel bys je taky převrtat šikmo, což je blbost. Jo a navíc je to opradvu tak blbě v rohu těch dveří, že tam ani není moc prostor na vhodné natáčení.

Ideální by bylo použít 3-pásmové kompa, dole ve dveřích basák, výšky dle libosti, jen kam s těmi středy. Taky jsem se nad tím zamýšlel, i něco vymýšlel, ale vzdal kvůli financím. Vhodné 3pásmovky, kde je středový repro menšího průměru, aby mi někam pasoval, tak byly na můj vkus příliš drahé. Nebo rozvrtat palubní desku asi TAKTO.

Jinak jsem ještě kdysi na webu narazil na TYTO doorboardy na 307, ale moc mě nezaujalo to umístění středů.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No, abych to zasebe shrnul. Je možné dělat spoustu věcí, jen si myslím že je vždy potřeba zvážit vhodnost investice peněz a času. Myslím si, že 307 za tuto investici v případě natáčení repro, výměny mřížky a dalšího sraní asi není ideální vůz. Tak jak jsem to měl udělané já, byla pro mne maximální únosná míra investice peněz a času do tohoto vozu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jojo - nejsem žádnej HiFi maniak. Teprve se učím poslouchat rozdíly.

Ale třeba vytlumení dveří je věc, která pomůže nejen poslechu hudby, ale celkové zvukové pohodě v autě - takže do toho pudu (najaro).

Další věc, co určitě udělám bude výměna původních předních repráků za komponenty (nejspíš od Helixu). Už tyhle dvě změny (vytlumení a jiný repráky) snad budou na zvuku dost znát. Pokud to bude i tak dost slabý (což nepředpokládám), tak to budu řešit dál - takže tak. Auto kvůli tomu měnit nebudu a předělávat tapec (nové doorboardy) taky nebudu - to už je na mě moc.

O trojpásmových komponentech sem zatim neuvažoval - ale asi by se dalo. Basy do původní pozice, výšky libovolně a středy píchnout na tapec a nasměrovat na hlavu (třeba Hertz Mille 500R bratru za 16 tisíc há há :roll.)

Prostě za rozumný peníze a při mých možnostech mi stejnak nezbude nic jinýho než vytlumit tapec a reprák prdnout na původní místo (do tapecu).

díky všem za názory

Ještě prosím hoďte typy a zkušenosti s tlumícíma materiálama a vymluvte mi ty PowerBassy S-6C :myslim Pak už nebudu otravovat

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • O 1 měsíc později...

dobra vec super same vzacne info tiež sa na jar chystam niečo porobit s tými originla repro a tiež neako extra nemam chut do toho extremne investovat ked vidim skutočnu odhalenu problematiku 307 ale asi každe auto ma neaky problem.. noo minimalne tiež urobim dve zakladne veci.. vymena repro vytlmenie dveri a určite chcem dat do palubovky kde mam vyrobne výškače nechcem ich davat na zrkadlo aj v 405 som ich mal v palubovke a hralo to dost uspokojivo takže do dveri stredobass do palubouky skovat vyšky asi aj zadne dvere stredobas zadne višky ako zvolil Destiny pekná prácička a do kufru subíík ale tiež neaky maly a výkonny lebo ten kufor je aj tak menši a tiež potrebujem občas niečo previest tak mam dilemu ale subwofer tam chcem tie hlboke frekvencie by mi chybali aj ked nemusia vytlačať okna ale nech su počuť... :cool:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...