Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

Chybějící chladící kapalina + sluneční clona


PetrK

Recommended Posts

Ahoj,

stala se mi nepříjmená věc - po cca 4 měsících provozu jsem zjistil, že mám málo chladící kapaliny. Včera jsem tam dolejval cca litr a něco.

Auto mám od známýho, na kterýho je celkem spoleh, takže nevím, jestli to někudy uteklo, nebo to tam chybělo od začátku. Přišel jsem na to náhodou - asi cca po 2 měsícíh provozu jsem si všimnul, že při dlouhodobější rychlejší jízdě (150-160) je po cca 15 minutách slušet takový ševelení. První co mě napadlo bylo to, že se někde něco vaří. Jenže ukazatel teploty byl ok a po okamžitým zpomalení a zastavení už nikde nic slyšet nebylo. Byl jsem z toho zmatenej. Ale vzhledem k tomu, že do D nejezdím často, a u nás se takhle jezdit nedá, zapomněl jsem na to. Ale jak se oteplilo, dělalo to i při cca 140ti.

Přiznám se, že jsem podezíral pneu - už jsou zralý na výměnu a hodlám s nima jen dojezdit sezónu (navíc jsou to nějaký noname xindly), ale až předevčírem mě napadlo se podívat na chl. kapalinu (uff, já vím, jsem trouba) - a dolil jsem cca litr a 1/4.

Mohlo se něco v motoru poškodit? Mám něco zkontrolovat?

Nevíte kolik je objem chladící kapaliny v autě? (v manuálu jsem to nikde nenašel)

A ještě drobnost - vždycky ráno když jedu do práce mi sluníčko svítí z levé strany. I když si sluneční clonu dám na boční okno, je tak krátká, že kus okna je "volný" - a tím mi sluníčko svítí do tváře. Neznáte někdo řešení (vysouvací clona?) - podotýkám že fólie nechci a přirazit sedačku na volant taky ne...

Dík

Petr

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tu chladící kapalinu si od teď kontroluj, uvidíš třeba to opravdu už mohlo chybět před tím, ale pokud se znovu ztratí je potřeba zjistit kudy. Preventivne prohledni hadice jestli neuniká někde kvuli špatně dotažené sponě nebo není lehce prasklá, bylo by to tam okolo takový poslintaný do běla. Taky omrkni chladič. K ty cloně ti moc neporadím, na předním bočním okenku by jsi spravně neměl mít nic co snižuje výhled, tak snad jedině sluneční brýle, ale ani ty proti bočnímu slunci mnoho nepomůžou

[upravil dne 30/8/07 Radek Hurvajz]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dík. A ten objem kapaliny nevíš?

K tomu bočnímu slunci - myslel jsem, jestli neexistuje "vysouvací" clona. že bych ji otočil na boční okénko a "vysunul" (třeba z vnitřku) její prodloužení, aby to zakrylo celej vršek bočního okénka.

Petr

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No tak takhle jsem málem (doufám že málem) odvařil motor u mýho "Pažouta", když mi vytekla kapalina pak jsem zjistil že mi blbě ukazuje kontrolka teploty chladící kapaliny a kontrolka STOP, která svítí jen když zařadim zpátečku. Zatím jsem nepřišel na to, kde je chyba v el.instalaci.

Do mýho "Pažouta" 306, 1905 ccm , 66kW se vleze cca 9 litrů chladídí kapaliny - ale pozor - při plnění se musí průběžně odvzdušňovat !!!

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

A ještě drobnost - vždycky ráno když jedu do práce mi sluníčko svítí z levé strany. I když si sluneční clonu dám na boční okno, je tak krátká, že kus okna je "volný" - a tím mi sluníčko svítí do tváře. Neznáte někdo řešení (vysouvací clona?) - podotýkám že fólie nechci a přirazit sedačku na volant taky ne...

Vysouvací clonu neznáme, ale známe sluneční brýle ;)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: myryn

No tak takhle jsem málem (doufám že málem) odvařil motor u mýho "Pažouta", když mi vytekla kapalina pak jsem zjistil že mi blbě ukazuje kontrolka teploty chladící kapaliny a kontrolka STOP, která svítí jen když zařadim zpátečku. Zatím jsem nepřišel na to, kde je chyba v el.instalaci.

Do mýho "Pažouta" 306, 1905 ccm , 66kW se vleze cca 9 litrů chladídí kapaliny - ale pozor - při plnění se musí průběžně odvzdušňovat !!!

Jaks poznal, že ukazuje "blbě"? U mě se chovala naprosto normálně - nejdřív byla dole a pak pomalu stoupala. Zastavila se až kousek pře 90tkou a tam zůstala...

Mám to odvzdušnit i když jsem dolejval ten poslední litr? :myslim

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: MirasCC

A ještě drobnost - vždycky ráno když jedu do práce mi sluníčko svítí z levé strany. I když si sluneční clonu dám na boční okno, je tak krátká, že kus okna je "volný" - a tím mi sluníčko svítí do tváře. Neznáte někdo řešení (vysouvací clona?) - podotýkám že fólie nechci a přirazit sedačku na volant taky ne...

Vysouvací clonu neznáme, ale známe sluneční brýle ;)

No, nevím, jestli pomůžou při bočním slunci, ale každopádně sluneční brýle nesnáším. Mám dioptrický s antireflexem a "ztmavováním" a ty nepomáhaj...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: PetrK

No, nevím, jestli pomůžou při bočním slunci, ale každopádně sluneční brýle nesnáším. Mám dioptrický s antireflexem a "ztmavováním" a ty nepomáhaj...

Chce to něco sportovněji tvarovanýcho, aby kopírovaly tvar obličeje - pak pomáhají i proti bočnímu slunci. Ale s dioptriema je potíž, ještě za časů kdy sem je taktéž potřeboval sem neměl sluneční brejle vůbec. Teď sem po operaci, dioptrie nemám, takže si na sluneční brejle zase pomalu zvykám a občas je to výborná vychytávka. Právě proti slunci nacházejícímu se nízko nad obzorem, či svítícímu ze špatnýho úhlu je to nejspolehlivější ochrana. Sehnat pořádný sluneční a k tomu dioptrický brejle je velká potíž. Nikdy sem to neměl příležitost vyzkoušet, ale docela dobrý reference mám na firmu R2 (http://www.r2.cz). Dělají kousky s diptrickou vložkou - v podstatě jediná varianta, jak mít podobně tvarovaný sluneční brejle s diptriema (aspoň co já vím)

Jinak nic ve smyslu výsuvný clony sem nikde neviděl. Ale co by šikovný český ručičky nezvládly, ne? ;) Je otázka jak by to vypadalo. Možná by na provedení byla jednodušší konstrukce výklopná, než výsuvná.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: MirasCC

Původně zaslal: PetrK

No, nevím, jestli pomůžou při bočním slunci, ale každopádně sluneční brýle nesnáším. Mám dioptrický s antireflexem a "ztmavováním" a ty nepomáhaj...

Chce to něco sportovněji tvarovanýcho, aby kopírovaly tvar obličeje - pak pomáhají i proti bočnímu slunci. Ale s dioptriema je potíž, ještě za časů kdy sem je taktéž potřeboval sem neměl sluneční brejle vůbec. Teď sem po operaci, dioptrie nemám, takže si na sluneční brejle zase pomalu zvykám a občas je to výborná vychytávka. Právě proti slunci nacházejícímu se nízko nad obzorem, či svítícímu ze špatnýho úhlu je to nejspolehlivější ochrana. Sehnat pořádný sluneční a k tomu dioptrický brejle je velká potíž. Nikdy sem to neměl příležitost vyzkoušet, ale docela dobrý reference mám na firmu R2 (http://www.r2.cz). Dělají kousky s diptrickou vložkou - v podstatě jediná varianta, jak mít podobně tvarovaný sluneční brejle s diptriema (aspoň co já vím)

Jinak nic ve smyslu výsuvný clony sem nikde neviděl. Ale co by šikovný český ručičky nezvládly, ne? ;) Je otázka jak by to vypadalo. Možná by na provedení byla jednodušší konstrukce výklopná, než výsuvná.

Hmm, asi si budu muset něco sbastlit sám. Já nesnáším i brejle jako takový - i na vojně jsem si je bral jen na střelby (a to jen proto že bez nich se mnou nechtěl nikdo jít :D ). Mám necelý 1,5 dioptrie, takže normálně to jde bez nich, ale na řízení si je radši beru...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: Blizzard

ta sluneční clona jde u zrcátka vyháknout a otočit o 90stupňů rovnoběžně s dveřma ;) .. to je pro případ že by to slunce pražilo z boku

Však on to tak dělá, jen mu to nezakryje okénko v celé šířce a sluníčko nakukuje kam nemá:D K tomu množství kapaliny, koukni se do tohoto tematu, najdeš tam odkaz na manual na nový model 406, stahni si ho pokud ho ještě nemáš, mám dojem že tam množství provozních kapalin je uvedeno -

[upravil dne 30/8/07 Radek Hurvajz]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Že ukazuje blbě jsem poznal z toho, že mi ukazoval furt stejně - cca 80 stupnů i když jsem motor pomalu zavařil - je ale možný, že to čidlo už nemělo z čeho snínat hodnotu teploty vody - když už tam žádná nebyla a ani se mi nerozsvítila kontrolka STOP - ta snad zase bere hodnoty z čidla na motoru. Mám holt tu elektriku dajaků dojebanů.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: Radek Hurvajz

Původně zaslal: Blizzard

ta sluneční clona jde u zrcátka vyháknout a otočit o 90stupňů rovnoběžně s dveřma ;) .. to je pro případ že by to slunce pražilo z boku

Však on to tak dělá, jen mu to nezakryje okénko v celé šířce a sluníčko nakukuje kam nemá:D K tomu množství kapaliny, koukni se do tohoto tematu, najdeš tam odkaz na manual na nový model 406, stahni si ho pokud ho ještě nemáš, mám dojem že tam množství provozních kapalin je uvedeno -

[upravil dne 30/8/07 Radek Hurvajz]

Přesně tak. Ta mezera má asi 10 cm a přesně tou mi 80% ranní cesty do práce praží slunce do hlavy. No nic, zatím to tak nechám - blíží se zima a slunce bude pomálu.

Ten manuál mám - jak malej, tak i velkej. Nikde jsem to tam nenašel - ale možná jsem se překouknul. Na konci (v technickejch datech) jsou jen objemy oleje v motoru a převodovce, výměna chladící k. se řeší od str. 34. a nic konkrétního - jen kecy o lití schválených věcí a neotvírání hned po jízdě...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...