Přejít na obsah
  • Current Donation Goals

instalacia kompa Hertz dsk 165


Branislav

Recommended Posts

caute chlapci.dnes som kupil tie repra.ale jak som ich otvoril,tak som zistil,ze to nebude az take lahke ich namontovat,velmi sa do toho este nevyznam ,preto potrebujem poradit mam dost otazok,najlepsie by bolo cez ICQ:402 445 225.akurat som natiahol nove kable do dveri 1,5mm.kde jak co ulozit a zapojit?ktore vyhybky pouzit?su tam 4.diky moc cakam

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

co zkusit se podívat do návodu od výrobce ;) předpokládám že je součástí krabice.

matně si tak vzpomínám že tam jsou 4 vyhybky a předpokládal bych že se použijí všechy, čili kabel z rádia se rozvojí a před výškáčem bude jedna výhybka a před středobasem druhá (nutno ale ověřit!!!), jo a každá vyhybka je jiná takže neprohodit!!!

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • O 7 měsíců později...

Tak hlásím, že jsem do 307mi nakonec pořídil Hertzy Dsk (za rozumných 1590,-) snad nebudu litovat (v 206tce mám Helixe DB MkII, tak alespoň můžu porovnat)

Včera mi došly, tak sem jenom prozkoumal co všechno to obsahuje a jak to vypadá.

Středobasy mají slušný magnet a provedení je pěkné, kvalitní. Trochu překvapily pěnové závěsy membrány, ale snad to něco vydrží.

Vyhybky sou kapitola sama pro sebe - tmavé nerozebiratelné krabičky, které jsou napevno navařeny na vcelku tenké kablíky (tady je vidět, že repráčky jsou myšleny hlavně na rádio - tenké kablíky by nemusely při těch "výkonech" vadit).

Co je mi záhadou je připojení obou repráků k rádiu. Je zde počítáno s tím, že se přívodní kablík od rádia "rozdvojí" a na každý přívod se pověsí výhybka plus reprák - což je vpodstatě paralelní zapojení dvou čtyřohmových repráků (výsledný odpor sestavy středobas plus výškový tedy bude 2 slovy DVA OHMY). Není tak?

Když sem zapojoval helixy, tak sem něco takovýho neřešil, protože je tam pro oba repráky jedna vyhybka - ale princip bude podobný (vevnitř vyhybky stejnak bude cívka, kondík a oba repráky budou zapojeny paralelně).

Jde tedy o to, že rádio bude hrát do 2 ohmů místo doporučovaných 4ohm (tzn, pokud to zvládne, tak tam bude dávat větší výkon, ne? Není výkon rádia udáván pro hodnoty zátěže 4ohmy?)

Asi sem se do toho nějak zamotal a objevil sem "teplou vodu", ale všechno souvisí se vším - a udávaných 35W RMS u rádia teda bude platit pro 4ohm, kolik to tedy bude dávat do 2ohmové zátěže? No, a teď mě napadlo - výhybky samotné budou mít taky nějaký odpor, takže možná záhada vyřešena a vcelku zapojené to vefinále dá opravdu ty 4ohmy :D

Jinak - k testování. Helixy i Hertzy budou hrát zatím do neupravených dveří - to bude první srovnání. Najaro pak snad vytlumím obě auta a uvidí (teda spíš uslyší) se.:D:D

[upravil dne 9.1.08 tanagy]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: tanagy

Jde tedy o to, že rádio bude hrát do 2 ohmů místo doporučovaných 4ohm (tzn, pokud to zvládne, tak tam bude dávat větší výkon, ne? Není výkon rádia udáván pro hodnoty zátěže 4ohmy?)

Asi sem se do toho nějak zamotal a objevil sem "teplou vodu", ale všechno souvisí se vším - a udávaných 35W RMS u rádia teda bude platit pro 4ohm, kolik to tedy bude dávat do 2ohmové zátěže? No, a teď mě napadlo - výhybky samotné budou mít taky nějaký odpor, takže možná záhada vyřešena a vcelku zapojené to vefinále dá opravdu ty 4ohmy :D

[upravil dne 9.1.08 tanagy]

ne výsledek opravdu nebudou 2ohm to by rádio umřelo respektivě koncáky, jsou stavěné na 4ohm min.

nehledě k tomu výrobce udává 4 ohm ;) tedy výsledných, pravděpodobnější bude že každej má 8hm a ve výsledku ti dají t 4ohm

pokud je na rádiu 4x35W není to rms ale rms max, reálne rms bývá do 20W ustarších, nové rádia s mosfetama už mají o troch u víc a vyrobci už udávaj obě hodnoty;)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No tak jak to píšeš ty, tak to dává smysl.

Jenže prolízám dokumenty od Hertzů a tam je opravdu hromada parametrů ke každýmu repráčku (k výškovýmu i středobasu a vlastně k celé řadě zvlášť) - a tam píšou u každýho impedanci 4ohmy. Můžu tu tabulečku nafotit. ....

Ale už to asi chápu DSK 165 je brána jako sada (DT16 a DV165) a jako sada má napsáno celkově 4ohmy. Pak jsou tam údaje zvlášť pro DT16 (výškáč) a DV 165 (středobas) a u nich u každého zvlášť je psáno taky 4ohmy - asi pro případ, že by si někdo chtěl pověsit na rádio JEN středobas, nebo by experimentoval s kombinací např 2xTweeter plus 1xWoofer......atd.......vlastně pro libovolnou kombinaci repáků zapojenou na jednu větev (kanál) výstupního zesíku - ve výsledku však dávající dohromady 4ohmy (nebo jinou impedanci - podle toho, co zvládne zesík). tečka

S tím výkonem sem vycházel, z toho že u externího zesilovače se udává výkon do 4ohmů a výkon do 2ohmů (který je zhruba dvojnásobný oproti 4ohmovýmu). Tak mě napadlo, že rádio to může mít podobně. Je jasný, že když na koncáky lupnu nižší odpor, než výrobce popsal, tak je pošlu do kytek (popř. zkrat-nulový odpor je taky zdravá věc).

díky za reakci, nějak sem to v tu chvíli nechápal

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

numeros77 :

jo, jo ... díky za fotečky .... budou se hodit, až budu najaro tlumit dveře u 206tky.

To byla tvoje práce? Měl bych kdyžtak pár dotazů

Já mám taky nafocenej postup - viz moje stránky, ale dělám to sám a tak mám fotek málo (chtělo by to s sebou vždy přibalit fotodokumentaristu :o)))

Jinak Já do 206tky dával něco podbnýho, ale všechno Helix DeepBlue (kompa a ovály, subwoofer byl jinej, ale ten už sem prodal).

Má cenu dávat subwoofer do plata? Navíc takový, který je určen do ozvučnice? Jak to hraje?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: tanagy

Jenže prolízám dokumenty od Hertzů a tam je opravdu hromada parametrů ke každýmu repráčku (k výškovýmu i středobasu a vlastně k celé řadě zvlášť) - a tam píšou u každýho impedanci 4ohmy. Můžu tu tabulečku nafotit. ....

Ale už to asi chápu DSK 165 je brána jako sada (DT16 a DV165) a jako sada má napsáno celkově 4ohmy. Pak jsou tam údaje zvlášť pro DT16 (výškáč) a DV 165 (středobas) a u nich u každého zvlášť je psáno taky 4ohmy

stejné je to u u klasické výhybky, středobas i výškáč obvikle mají každej 4ohm ale vyhybka je tak dokonalá že z toho vyleze výsledných 4ohm co udává výrobce ;)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: tanagy

Má cenu dávat subwoofer do plata? Navíc takový, který je určen do ozvučnice? Jak to hraje?

ne, když už do plata tak at je free-air tedy určen pro tohle použití, ono docela slušně mění chování SW už jen taková změna boxu o nějakej ten litr;)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

tanagy:nie to som nerobil ja...chodim na to forum a viem ze su tam nejake montaze aut...akoze do takeho maleho auta ako je 206 netreba davat subwoofer...niekedy staci kupit dobre ovaly napr Sinus Live sl 240(perfektne basuju) a dobre predne kompa...popripade napojit na 4-kanal a to by malo stacit uplne..

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

mk405 : Jo, s tim subwooferem v platu je to dost divočina. Ale když sem přečetl text u těch fotek, tak sem to pochopil -> bylo to přání majitele a šlo o "image" - aby asi každý viděl, že má na to aby si dal do plata "ten obrovskej reprák, kterej zahraje neuvěřitelně bombasticky". Takžetak. Jinak mi to příjde jako dobře odvedená práce.

Jo, nevíš prosimtě, kde se dají sehnat dřevěný kroužky na podložení 16,5cm repráků (nechce se mi s tim vykružovat).

numeros77: Jo, na té stránce je popsaná i montáž 307sw, což mi taky pomůže - ještě jednou díky za odkaz - užitečné informace.

Jestli má cenu dávat subwoofer do 206tky? Má.

Kompa vpředu i ovály ti zahrajou jen určitý frekvenční spektrum. Nejnižší frekvence z nich nikdy nedostaneš. Nejde o to, aby ti subwoofer rezonoval vším v autě, aby ti masíroval záda a klepalo se ti zpětný zrcátko. Jde jen o to, aby se doplnilo frekvenční pásmo, který ostatní repráky nezahrajou. Takže stačí menší reprák (třeba 20cm) v menší uzavřené ozvučnici. Přesný, kvalitní bas.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: tanagy

mk405 : Jo, s tim subwooferem v platu je to dost divočina. Ale když sem přečetl text u těch fotek, tak sem to pochopil -> bylo to přání majitele a šlo o "image" - aby asi každý viděl, že má na to aby si dal do plata "ten obrovskej reprák, kterej zahraje neuvěřitelně bombasticky". Takžetak. Jinak mi to příjde jako dobře odvedená práce.

Jo, nevíš prosimtě, kde se dají sehnat dřevěný kroužky na podložení 16,5cm repráků (nechce se mi s tim vykružovat).

numeros77: Jo, na té stránce je popsaná i montáž 307sw, což mi taky pomůže - ještě jednou díky za odkaz - užitečné informace.

Jestli má cenu dávat subwoofer do 206tky? Má.

Kompa vpředu i ovály ti zahrajou jen určitý frekvenční spektrum. Nejnižší frekvence z nich nikdy nedostaneš. Nejde o to, aby ti subwoofer rezonoval vším v autě, aby ti masíroval záda a klepalo se ti zpětný zrcátko. Jde jen o to, aby se doplnilo frekvenční pásmo, který ostatní repráky nezahrajou. Takže stačí menší reprák (třeba 20cm) v menší uzavřené ozvučnici. Přesný, kvalitní bas.

podložky mají normálně eshop s autohifi, ale vzhledem k cenám si je většína lidí udělá, klidně i ocaskou;)

pokud bych dělal já reprák takhle udělal bych alespon ozvučni zespoda toho plata, pak by majitel teprv koukal:aut

ty 20 SW za moc nestojej, osobně bych dal 10" a pohledal nějakou do malé uzavřené ozvučnice jsou i na 15 litrů. A ve 206 bych se toho nebál a udělal do boku;)

prostě 206 stačí i slabej, já jsem nedávno prodal svuj SW W10 kámošovi do 306 a hraje mu to víc než mě, hold nevíhoda sedanu:nevim

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Už sem nějaký podložky našel - ale myslim že to bylo 300 za pár, což je teda masakr (pravda, že měly krásně opracovaný hrany a zpracování na jedničku - vcelku zbytečnost, když to ve finále nebude vidět). Sem doufal v cenu do 100 korun českých. Tak holt opráším přímočarou pilku, no.

Jinak já už mám subwoofer vyhlídnutej - ad diskuze vše od Helixu. Byl to Helix Dark Blue 10s (takže 25cm reprák, 200W rms, 89db citlivost, bedna 31x36x33cm - pro mě ideální, cena cca 2500,-) - takže až budou penízky ...

Zajímavej nápad je udělat ozvučnici pod plato - přemýšlel sem nad tim, že takhle udělám ovály. Jenže by to ve finále bylo tak těžký, že by to plynový vzpěry dveří nezvedly .... a další věc. Jak by se chovalo zvukový vlnění v takové zkosené bedně - muselo by se to kvalitně vytlumit,a le i tak by tam mohl nějakej problém být (přecejenom trojuhelnýkových ozvučnic moc neni, že?).

[upravil dne 10.1.08 tanagy]

post-0-14109598482302_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

nejvíce ozvučnic je se skosenou zádní stěnou, tvar nemá na nic vliv, mužeš mít třeba kouli :o ideálně musí mít ale SW kolem sebe prostor aby mohle stlačovat vzduch, tedy aby neomezolo proudění vzduchu pod membránou.

tlumení, někdo (lidé i výrobci) tlumí někdo ne, nejlepší vyzkoušet a pak se rozhodnout zaleží jak na SW tak na ozvučnici tak posluchači.

ozvučnice musí být hlavně dostatečně tuhá a nerezonovat, ale to nezachrání ani tlumení, navíc u BR se tlumí možné pazvuky a u uzavřené se tím nahrazuje a jakoby zvětší box.

Helix například své orig. boxy netlumí ani BR ani uzavřené :roker

plato s rprem vyrobené z MDF tedy větší tloušky se nezvedá naopak se nepevno kotví aby se epohybovalo, jinak v případě nedohy seká hlavy :o:bojim:bojim:bojim tak bacha nato !!! jezdí tu spousta sebevrahů :aut

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

TAk a zapojeno. odstřihl sem originální repráky (středobas ve dveřích a výškách v palubce pod čelním sklem) a na původní kabeláž středobasů sem napoji dvě výhybky a repráčky - žádnej problém v tom nebyl.

Akorát sem se zasekl u polarity původních kablíků. Nepodařilo se mi zjistit, který je (+) a který (-).

reproorigo.jpg

Nakonec sem dal (+) z konektoru "1" a (-) z pozice "2" na původním repráku (proměřit kablíky přes ISO jsem nemohl, protože zatím nemám plechy na vytažení rádia).

Hrajou docela dobře, výšky jsou trochu "plechovější, umělejší", basy velice pěkné, středy normální. Vyšky jsou trochu pichlavější, ostřejší než by měly být. Takže spokojenost. V druhým autě máme Helixy, tak sem se pokusil o krátké porovnání -

P1070326_r.jpg

P1070324_r.jpg

[upravil dne 12.1.08 tanagy]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...