Jump to content
Sign in to follow this  
Jirkap

Uměli byste dát první pomoc?

Recommended Posts

Opakování je matka moudrosti a nikdy nevíte, kdy to budete potřebovat.

Stačí když si zapamatujete jen několik základních bodů a můžete díky nim zachránit život.

Uvolněte dýchací cesty

Představte si, že jste se stali svědkem nehody. Víte, co udělat jako první? Věděli byste, v jakém pořadí provádět jednotlivé úkony? Poté, co zavoláte záchrannou službu, stačí si zapamatovat jedinou poučku: ACB (air - circulation - blood). V tomto pořadí je poskytovaná pomoc nejúčinnější; nejprve postiženému uvolníme dýchací cesty, pak zajistíme oběh a nakonec zastavujeme krvácení.

Možná vám soucit velí podložit zraněnému hlavu, aby se mu lépe leželo. Tím mu však uzavřete dýchací cesty a pokud mu něčím při první pomoci můžete ublížit, je to právě tento krok. Když postižený nedýchá, zapomeňte na lovení jazyka v ústech a podobné nesmyslné úkony, dýchací cesty mu uvolníte jednoduchým záklonem hlavy. Při něm se oddálí kořen jazyka od zadní stěny nosohltanu a dýchací cesty se uvolní.

Pokud postižený samostatně dýchá, uložte ho do stabilizované polohy. Patříte do skupiny lidí, která si jen matně uvědomuje, co to je? I v tomto ohledu došlo k zjednodušení. Stoupněte si k němu ze strany a pokrčte jeho vzdálenější nohu v koleni. Ruku, která je vám blíž, ohněte v lokti (jakoby do svícnu) a upažte ji. Přetočte ho na bok a druhou ruku mu zasuňte pod tvář zakloněné hlavy. Těmito čtyřmi jednoduchými kroky mu zajistíte volné dýchací cesty a zabráníte tomu, aby vdechl případné zvratky.

Srdeční masáž a umělé dýchání

Stejně tak vám stačí zapamatovat si dvě čísla k tomu, abyste mohli provést správnou srdeční masáž dospělého. 30 a 2. Po třiceti stlačení hrudníku následují dvě vdechnutí. Složité počítání frekvence srdeční masáže už je také minulostí, jednoduchou pomůckou při srdeční masáži je písnička: "Rolničky, rolničky," která vám udá správný rytmus, v němž je potřeba srdeční masáž provádět.

Při masáži stlačujte zraněnému prsní kost v úrovni bradavek tak dlouho, dokud ho nepředáte zdravotníkům. Pravděpodobně netřeba připomínat, že srdeční masáž se provádí na tvrdé položce a vleže.

Při umělém dýchání stlačte nos a dvakrát do postiženého vdechněte. Při vdechu kontrolujte, zda se zvedá hrudník, což svědčí o proniknutí vzduchu na správné místo. Výdech je spontánní, takže rozhodně není potřeba žádné mačkání hrudníku a podobné úkony.

Pokud z nějakého důvodu nechcete zraněnému poskytnout umělé dýchání (například máte-li strach z infekce), je přípustné provést jen srdeční masáž.

Krvácení a šok

Jestliže máte tendenci jakékoli větší krvácení řešit zaškrcovadlem, potlačte ji v sobě. Zaškrcovadlo používají i záchranáři až na posledním místě, první na řadu by u velkého zevního krvácení měl přijít tlakový obvaz, a teprve pokud se vám jej nepodaří zastavit, použijte zaškrcovadlo. U něj je však velmi podstatné zapsat si čas, kdy jste jej použili, aby nedošlo k odumření končetin.

Při velkém krvácení dejte zraněného do protišokové polohy. Tělo se totiž samozřejmě snaží udržet přísun krve do životně důležitých orgánů a ty, které jsou pro přežití méně důležité, přestává prokrvovat. Šok proto také snadno poznáte tak, že když postiženému zmáčknete nehet, růžová barva se do něj vrátí až po několika sekundách. Položte postiženého na záda a zvedněte mu nohy přibližně třicet centimetrů nad podlahu, tím se krev z velkých cév dostane do centralizovaného oběhu.

Zdroj Idnes.cz,

http://zdravi.idnes.cz/umeli-byste-dat-prvni-pomoc-dfw-/zdravi.asp?c=A070402_152807_zdravi_bad

[upravil dne 2.4.2007 Jirkap]

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nechci se nějak chvástat, ale první pomoc bych asi nějak zvládnul.

Jenom ty rolničky si může zpívat každej trošku v jiným tempu :D

[upravil dne 2/4/07 Vertex]

Share this post


Link to post
Share on other sites

Takhle se teoretizuje snadno, v praxi to bývá horší. Mám zkušenost s člověkem, kterej chodil do ČČK a při nehodě nevěděl, co dělat- naštěstí nic vážnýho. Základy první pomoci znám, ovšem si nejsem jistej, jestli bych je v první chvíli zvládnul na 100%. Vím, že k tomu může dojít kdykoliv a při každý jízdě s tím víceméně počítám (hlavně když vidim ty zvířata za volantama některejch aut)...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uměl ale doufám že to nebudu muset někomu dokazovat, ikdyž dnes je nehod jak mraků.Jistě mne to nemine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jo tak něco bych vymyslel,jako dobrovolnej hasič máme zdravotní školení každých 6 měsíců... Ale asi moc bych se k tomu nehrnul....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jsem "Dobrovolná zdravotní sestra ČČK" :D Opravdu, nekecám - i s praxí v nemocnici. Ale dělal jsem si to kvůli dětským táborům, kde jsou na denním pořádku menší i větší úrazy. Ale dopravní nehoda je něco jiného...

Share this post


Link to post
Share on other sites

no, to co bylo vypsano bych zvladla....ale jak moc uspesne bych si vedla dal si uz tak uplne jista nejsem....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Když vedle mě srazil nějakej chytrák 2 holky tak sem z toho neměl rozum. Naštěstí za mnou jel někdo velice zkušenej, kdo hned přiběhl s dekama a lékarničkou tak sem aspoň uhnul s autem na chodník aby mohlo přijet sanitka. Od policajtů sem pak dostal zprda proč stojím na chodníku :myslim

Share this post


Link to post
Share on other sites

:super Chválím příspěvek toto je dobré znát i o půlnoci .

Pokud by někdo, z nás starších, měl zamotanou hlavu z nových pravidel, tak vězte, že to jde i po staru to znamená 5:1. Dokonce si myslím , že je to přirozenější, ale chce to většinou aspoň 2 zachránce pokud jste na to sami, tak klidně 30:2, prostě vždycky je lepší něco dělat , než jen koukat .

Přátelé a HLAVNĚ NEZTRÁCET HLAVU ;)

[upravil dne 4/4/07 žažo]

Share this post


Link to post
Share on other sites

No po mé praxi v nemocnici bych se k ničemu nehrnul, tak nás to i učili, jen to základní, takže maximálně přiložit obvaz. Dávali nám celkem odstašující příklady, jací jsou lidé doopravdy. Měly jsme tam případ, kdy kolemjedoucí řidič pomohl pánovi z auta, protože začínalo hořet. Problém byl v tom, že pán zůstal po nehodě ochrnutý od pasu dolů a řidič, co ho vytáhnul dostal 2 roky natvrdo za ublížení na zdraví z nedbalosti, takže opravdu jen ten obvaz:(

A ono popravdě, kdo by uměl pomoc člověku, z něhož koukají kosti, je celý polámaný a leje to z něj jako blázen???? Myslím, že nejrozumnější v tomhle případě je zavolat RZS, protože co si budeme nalhávat, na našich silnicích jsou to případy v 99% pro zdatné chirurgi:myslim

[upravil dne 4.4.07 Supersonic]

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja vlastnim prukaz vyhlasky 50 pragraf sest a na kazdym prezkouseni se to bere, na vsech skolach co sem byl se delal prvni pomoc takze skoleni mam dost ale jestli bych dokazal ucine pomoct to nevim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zdravotní sme v autoškole proletěli nebo prospali, zato mám ADRko tak když se někde něco rozlije, můžu se činit :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ac nerad, byl jsem nucen jednou zkouset sve schopnosti na D1. Nikdo jinej nezastavil, kazdej jen zpomalil, par lidi si to fotilo (auto na strese, spolujezdec na vic soucastek, ridic jen strasne od krve (ale prezil :super )) je to zajimavej pocit, zvlast pro cloveka kterej moc nemusi videt krev (ja). Ale zase ten pocit hrdosti kdyz prijela sanitka a doktor mi rekl ze nebyt me, tak ten clovek neprezil..... I tak doufam ze Vas nekde nepotkam v situaci, ze vam budu muset pomahat timto stylem ;-) Hlavne opatrne a s rozvahou, magoru je na silnicich uz tak dost ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×