Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

nabíjení gelové baterie


purkmistr

Recommended Posts

V domácích podmínkách dost blbě, je na to potřeba udělat zdroj s omezením. Já to kdysi použil na nějakou krátkodobou aplikaci, takže jsem si se zdrojem hlavu nelámal, prostě vzal jenom trafo s usměrňovačem a dobu odhadl - a jeden aku se mi podařilo lehce přebít. Sice pak na krátkodobé aplikace ještě chodil, ale měl zlomkovou kapacitu, a během dvou dnů se dokázal sám vybít... holt, jsou sice super, ale dají se velmi snadno zničit.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

zdroj s nastavitelnym napetim neni moc vhodny, napeti na baterce s nabijenim roste a tak to chce porad menit hodnotu... ja to resim v praci zdrojem s proudovym omezenim. nebo se da celkem snadno udelat zdroj proudu, pokud mas alespon zakladni znalosti elektroniky....

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mam specialní nabíječku s proudovou regulací automatickou nebo manuální(po přepnutí) při dobíjení aku lze nastavit max dobíjecí proud, který nabíjením aku postupně klesá a v závislosti na proudu stoupá i napětí. Vše se děje automaticky- při použití Pb aku lze nastavit téměř libovolný proud do 10A(dle kapacity aku) a ten se postupně snižuje až do nabití aku, pak nabíječka elektronicky vypne a do aku neteče nic, nebo vypnout automatiku a stálým proudem dobíjet aku avšak při kontrole stavu aku. Toto však neplatí o gelových aku. Mé prozatímní zkušenosti při automatickém režimu dobíjení lze použít i vyšší hladinu dobíjecího proudu, dochází však k jakoby přebíjení aku. Pokud byl gelový aku dobíjen pouze prodem do 2A s jeho postupným snižováním aku se podařilo zregenerovat a dále slouží.:papa

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak sem to nakonec zkusil a nabil upravenou nabíječkou na olověné aku. normálně jsem ji napojil ale mezi jeden konakt jsem vložil dvě propojené usměrňovací diody. po změření metexem napětí 13,2V a nabijecí proud 1A. Diody stáhly napětí na barterce 1,2V. teď se zdá že je nabita na 100%

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

to mi chceš říct že i motorka dobíjí impulsně? motorce je jedno jestli má gelovku nebo klasický akumulátor, takže dobíjí klasicky, jen přo nižším napětí a proudu. Přece při impulsním napětí odejdou dřív žárovky a nevím co udělá řídící jednotka.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Různé nabíječky se chovají různě. To co jsi tady dal je taky možné ale při Pb aku, neboť nabíjecí proud je pro gelovku příliš vysoký. Mě se to na automatiku chová impulsně i při Pb aku. Já jen omezuji max. nabíjecí proud. Ale s alternátorem máš pravdu, jemuje to jedno, jestli klasický aku nebo gelovka.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Z toho vytáhnout 8 A? Tomu moc nevěřím, ani kdyby to byl spínaný zdroj, tak max 3A.

Regulace proudu je pouze vnitřním odporem aku. Toto zařízení pokud je mi známo slouží pouze k udržování aku v nabitém stavu při delším nepoužívání. Neslouží k nabíjení, když tak dlouhodobému, z hlediska malého výstupního proudu. tyto nabíječky se kterými jsem se setkal měly výstupní proud do 1,5A dle provedení(spínaný zdroj 3A). Na udržování aku se hodí, jinak vyhozené peníze.:papa

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...