Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

Porovnanie olejov


prco

Recommended Posts

Původně zaslal: Ferin007

Původně zaslal: berger

BTW: je mozne aby mi padla zaruka na auto, ked vymenu oleja a filtra urobil \"neautorizovany\" servis???

Proč by měla?? Záruka nepadá, ani když si necháš auto kompletně servisovat v neznačkovým servisu. A po obyčejné údržbě už teprv ne. Ale vysávat koberce, to je jediná výjimka, myslím můžeš jen u Peugeota. :D

Jasan, prodejci se cukaji, sec muzou, a radi by, aby sis u nich menil i ventilky, ale pravdou je, že podle platné legislativy po tobě nic takovýho chtít nemůžou. Abys přišel o záruku, museli by dokázat, že předmětnej servis porušil předepsaný postupy či dělal jiný nepravosti. Ale to by ses ty pak zas mohl hojit na tom servisu. Samozřejmě, pokud neplnili tvůj výslovnej požadavek.

....ale kolikrat je realita a legislativa neco jineho.....a nez s nekym soudit, to si ten olej jednou (v prubehu zaruky)necham v tom servisu za 3 klacky vymenit .....je to vec nazoru

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

....ale kolikrat je realita a legislativa neco jineho.....a nez s nekym soudit, to si ten olej jednou (v prubehu zaruky)necham v tom servisu za 3 klacky vymenit .....je to vec nazoru

no a uz si pri koreni veci - mna vymena 4l Valvolinu stala 1500. A dostal som aj loptu ;)

na(ne)stastie, zaruka mi pada za mesiac, takze mi je ich autorizovany servis u-ri-ti

[upravil dne 10.1.2007 berger]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: omegaalfa

Původně zaslal: Ferin007

Původně zaslal: berger

....ale kolikrat je realita a legislativa neco jineho.....a nez s nekym soudit, to si ten olej jednou (v prubehu zaruky)necham v tom servisu za 3 klacky vymenit .....je to vec nazoru

To je bohužel jasný, ale eště sem neslyšel, že by někdo vyžadoval, abych si měnil olej jen u něj. Stejně tak měnil gumy, tankoval palivo, umýval okna atd. Tím přece nijak nezasahuješ do auta.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: omegaalfa

Původně zaslal: Ferin007

Původně zaslal: berger

....ale kolikrat je realita a legislativa neco jineho.....a nez s nekym soudit, to si ten olej jednou (v prubehu zaruky)necham v tom servisu za 3 klacky vymenit .....je to vec nazoru

To je bohužel jasný, ale eště sem neslyšel, že by někdo vyžadoval, abych si měnil olej jen u něj. Stejně tak měnil gumy, tankoval palivo, umýval okna atd. Tím přece nijak nezasahuješ do auta.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: berger

....ale kolikrat je realita a legislativa neco jineho.....a nez s nekym soudit, to si ten olej jednou (v prubehu zaruky)necham v tom servisu za 3 klacky vymenit .....je to vec nazoru

no a uz si pri koreni veci - mna vymena 4l Valvolinu stala 1500. A dostal som aj loptu ;)

na(ne)stastie, zaruka mi pada za mesiac, takze mi je ich autorizovany servis u-ri-ti

[upravil dne 10.1.2007 berger]

no ja mam bohuzel v servisni knizce napsano ze musim dodrzovat pravidelne servisni intervaly v autorizovanem servisu jinak zaruka pada - nevim co tam mate vy.....ale nechci hajit servisy(to ani nahodou) - nechal jsem to menit jednou kvuli tomuhle - jinak si taky menim sam doma - je to nesrovnatelne levnejsi

....ale jinak uz vidim autorizovanej servis jak to treba meni neco v ramci zaruky na motoru kdyz mas servisni knizku vyplnenou od nejakyho joudy z horni dolni....alespon v Praze to tak nefunguje

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: berger

btw: kolko ta stala prehliadka (A-ckova) v autorizovanom servise? Ako dlho ti drzali auto a co vsetko ti menili?

stalo to 2940,- czk ( puvodne mi chteli jeste vnutit vymenu piloveho filtru, vzduchoveho filtru, kontrolu predni geometrie ap. - taky tak za 2500 - s tím jsem je poslal na ona mista) trvalo jim to cely dopoledne a bylo videt ze menili olej (i kdyz jestli tam dali 5w 40 nebo 10w 40 vi buh) dolili kapalinu do serva ( to jsem poznal podle toho ze půlka motoru byla od toho zasrana) - jinak s tim nic nedelali ---- udelaj jsem to jen abych mel zaruku a ted uz tam nejedu ( vetsinou si nauctuji i to co nedelali) - kdybych si to delal sam tak mi 5l oleje 5w40 vyjde na 1100,- a filtr na 120,-

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dej tam 5W-40, jestli ti to nezrůjnuje. Jednak je předepsaná, alespoň v orig. francouzké dokumentaci, a jednak má větší teplotní rezervu.Tady záleží na tom, jak jezdíš nebo, jak po dnešní zkoušce ohněm, budeš jezdit.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Z olejmi je to asi tak že musíš použiť špecifikáciu predpísanú výrobcom motora (ACEA, API) a dodržať dĺžku výmeny, všetko ostatné sú len subjektívne názory. Neexistuje žiadny test ktorý by ti povedal, že tento , alebo onen olej je lepší. Je pravda, že oleje sa od seba líšia, ale to sú pre laika zanedbateľné veci. Napríklad Castrol obsahuje prísady, ktoré zlepšujú prilnavosť olejového filmu na motor, avšak spolu s malou tepelnou odolnosťou oleja spôsobujú usadzovanie karbónu v motore. Dosť zásadný je intervel výmeny. Určite by som v aute nenechával olej dlhšie ako 12 mesiacov. Okrem toho, že sa časom mení viskozita, mení sa podstatne pomer kyslých a zásaditých látok v oleji. Častými studenými štartami a krátkymi jazdami prudko stúpa pomer kyslých látok (TAN) a keď prekročí množsto zásaditých látok ( TBN) ohrozuje motor. Niekedy tento stav nastáva už po 4000 km.

Pri oleji 5W40 prudko klesá pri 4000km viskozita. Z tohoto pohľadu je lepší 5W30 kde vyskozita mierne stúpa aj pri 15000 km.

Na záver : je jedno aký olej do auta dáš. Ak spĺňa predpísanú špecifikáciu a budeš ho pravideľne meniť spolu s filtrom vymeníš skôr auto za novšie ako by si musel robiť generálku kvôli oleju. Inak Castrol medzi olejmi je niečo ako microsoft medzi softvérmi ( velká reklama a cena, ale nič lepšie oproti konkurencii)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No,no Imro, pokud je radou míněno, že by viskozita mohla \"mazat\" a že její klesnutí je ovlivněno ujetými km, jak popisuješ, pak by mi opravdu zajímal původ této teorie.Jinak nezbývá než s tebou souhlasit, že rozhodující je dodržení specifikace doporučené výrobcem, interval výměny/ kvalitní filtr, řádné vypuštění starého oleje, čistota/ a pak už kapsa majitele.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To toro

viskozita klesá dôsledkom obsahu paliva v oleji, čo nebýva až v tak veľkej miere, ale hlavne strihovou stabilitou modifikátorov viskozity ( sú to polyméry, ktoré sa počas prevádzky trhajú a tým sa stáva olej menej viskózny.)

Pri oleji 5W30 viskozita naopak časom stúpa, pretože je to zväčša long life olej určený do lahkobežných motorov a nárast spôsobuje termická a oxidačná degradácia oleja a tým stúpa aj podiel korozívnych prvkov voleji.

Ale ako som povedal, ak nejazdíš rallye stačí strážiť špecifikáciu, interval výmeny skrátiť ak jazdíš mnoho krátkych jázd studeným motorom aj o 30% a olej si môžeš vyberať podľa toho ako sa ti páči obal.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Proč by u 5W-40 měla vizkozita klesat příměsí paliva a střihová stabilita modifikatorů viskozity jí měla ovlivňovat jinak než u 5W-30, a to v zásadě. Pokud porovnáváme oleje stejné výkonnostní třídy a různého viskozního stupně, pak degradace oleje v motoru je hodně a moc podobná.Oleje 5W-30 nejsou ani zdaleka v ě t š i n o u long life, ale je to dobrej obchodní trik.Běda druhým majetelům aut při poctivosti a preciznosti toho prvního u nafťáků, tím spíše. Jinak zase někde s tebou souhlasím, ale byla by to dobrá diskuze k pivu... Pěknej večer!

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Znám ten odkaz i hlouběji podstatu technických záměrů výrobců olejů a výrobců motorů.Když jsem chtěl pro Zaza zjednodušit rozhodování, tak proto jsem mu jen doporučil to, co výše uvádím.Další se mělo týkat už jen \" diskuze\" s Imrem a někdy zavádějícího termínu long life olejů x lehkoběžných olejů, které jsou právě s označeními xW-30, a které méně zdatným uživatelům - motoristům pěkně motají hlavy.Pro Zaza to motání hlavy nebylo určeno.

[upravil dne 12.1.07 toro]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To toro:

Keď si dobre prečítaš moje príspevky pre zaza, tak som mu tam odpovedal konkrétne na jeho požiadavku. S tými olejmi je to asi takto: všetky sú dobré, len kto dá najväčší rabat, tak ten je najlepší. Práve včera som bol kupovať Vynn´s, a tam mi chceli nanútiť Castrol za nehorázne ceny. :o

Takže kažždý nech si vyberie olej podľa chuti, ceny a odpovedajúcej špecifikácie.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...