Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

Co jste dělali 17.11.1989??? Co si pamatujete z doby před listopadem 1989???


Medvěd

Recommended Posts

Před listopadem za bolševika si vzpomínám, že v místním vesnickém konzumu byly mandarinky na rodinu po 1 kg, banány se dávaly jenom ženským co měly děcka a to v počtu kolik dětí, tolik banánů.

Já byl v 8 třídě a díky listopadu dostaly učitelé strach z posudků co už měly vypracované na jednotlivé žáky. Kotelna to spolkla, tudíž i já jsem se pak mohl přihlásit na maturitní obor.

Z pohledu dnešní doby lidi a vazby zůstaly, slovo komunista tam stále zní hrdě a hlásí se k dobré myšlence \"sociálně spravedlivému lidově demokratickému zřízení\"

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já byl v 7. třídě a stávkovat nám ve škole dovolili.

Tuzex si pamatuju - strejda byl na montáži v Iráku. Nejbližší Tuzex byl v Olomouci. Krom toho ještě byly prodejny Eso, ta byla i v Prostějově. Tam si pamatuju měli strašně dobré francouzské sýry v tubě.

Fronty na mandarinky, banány, pomeranče, atd. si pamatuju.

Když jsem dostal kolo - Favorita, tak tehdy dostali dvě kola na prodejnu tuším na půl roku a sehnal jsem ho jen díky známosti.

Naši tehdy na přelomu roku 88/89 koupili novou Škodu 125L, v pořadníku na ní čekali docela dlouho a do Mototechny přivezli dva kusy.

U benzínky byly 4 druhy paliva - Speciál, Super, Speciál-mix (pro motorky a dvoutakty) a Nafta.

Benzín byl za nějakých 8 Kčs (něco se mi plete, že Speciál byl kolem 6 či 7 korun), Marsky stály 5 Kčs...

jo to byly časy...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: Ferin007

Nevím, co si stěžujete?? Ste rozmazlený, žijete si jak prasata v žitě, hýčkáte si svý pežotky a eště ste nespokojený. :potlesk Jasně, všecko není podle našich předstaff, ale kdyby bylo, byla by to tady na tom světě děsná uda, nemyslíte?? Já bych teda neměnil za nic na světě!!! Při vzpomínce na komanče, 68, normalizaci atd. se mi pění krev v žilách, i když sem to většinou aktivně neprožil. A udělám fšecko proto, aby tady tahle zvrácená filozofie, založená na závisti, lhání a kradení, neměla už nikdy šanci. Hlavně neříkejte: Ale, myšlenka přece byla dobrá...!\" :bojim Kdyby byla, nikdy by nemohlo dojít k tomu, k čemu došlo. Není to žádná náhoda, stejně komanči skončili úplně fšude, kde se dostali ke korytům.

Jasně, Pablbek je pablb na entou, ale máte možnost ho příště nezvolit. Je to jen volba každýho z vás.

A k těm pnězům. Jasně, hlady se neumíralo. Ale stejně tak se ani nic neušetřilo, pokud člověk neměl v osobním spisu M: D, O: D (matka: dělnice, otec: dělník; mamka byla učitelka na střední a moc dobře vím, že tohle bylo hlavní kritérium přijímaček a ostatních hodnocení. Bylo to napsaný přes celou horní půlku přebalu A4). Koupení pračky byla životní událost.

PS: Ufff! To sem se to ale rozčílil! :mad: Snad sem vám to fórum nezavařil.

[upravil dne 17.11.06 Ferin007]

Nu jestli myslíš, že se má obyčejný človíček o moc líp, než tehdy tak se docela pleteš...

Samozřejmě že je víc zboží, víc možností atd., ale i tak většina obyčejných lidí žije od výplaty k výplatě. Když si chce něco dražšího pořídit, tak na splátky.

Myslíš, že já si Peugeotka koupil tak, že jsem šel, vysypal penízky a odjel? Sice jo, ale předtím jsem musel navštívit banku a vyžebrat si úvěr, protože z výplaty bych na něco takového našetřil tak za 10 let, jenže já ho potřeboval hned.

A to že předchozí doba byla na závisti, kradení a švejkování není chybou systému, ale lidmi. Proč bych se honil, když to můžu kamuflovat, ono se to nějak udělá a zaplaceno dostanu. Zkrátka češi vždycky byli a budou vyčuraní.

Než mě začnete škatulkovat, nejsem nijaký zastánce komunismu, ale osobně si myslím, že co se dělo po revoluci a děje teď... tak by taky potřebovala spousta lidí vypráskat bičem. Jak tu už někdo napsal, národ se chová jako stádo ovcí...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: Gotrek

Myslíš, že já si Peugeotka koupil tak, že jsem šel, vysypal penízky a odjel? Sice jo, ale předtím jsem musel navštívit banku a vyžebrat si úvěr, protože z výplaty bych na něco takového našetřil tak za 10 let, jenže já ho potřeboval hned.

A myslíš, že dřív nebylo potřeba na auto šetřit? Průměrná mzda byla v roce 1989 kolem 3000Kčs, Š120 stála cca 60000Kč.

To znamená, že za 20 výplat bylo auto (nebylo, protože je to hrubá mzda).

A dneska je průměrná kolem 20000. Tak si to vynásob 20 a máš 400000Kč. Za to auto koupíš taky.

To, že se tehdy měli všichni líp je blbost, stejně jako to, že se mají všichni líp teď. Jenže teď máš tu možnost, můžeš si vybrat, co budeš (nebo nebudeš) dělat, zatímco dřív jsi byl přidělen. Stejně jako ti dříve bylo přiděleno právo vycestovat, vyměnit si Kčs za cizí měnu, studovat, absolvovat interrupci,....

Osobně jsem hodně rád za to, co tady teď je (i když jak píšeš jsou lidi, kteří by potřebovali vypráskat - to tehdy byli taky). Stejně jako jsem rád, že jsem ten komunismus zažil. To je ta nejlepší zkušenost. Díky ní vím, že ten hrůznej režim nikdy nebudu tolerovat.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: Kurt

A myslíš, že dřív nebylo potřeba na auto šetřit? Průměrná mzda byla v roce 1989 kolem 3000Kčs, Š120 stála cca 60000Kč.

To znamená, že za 20 výplat bylo auto (nebylo, protože je to hrubá mzda).

A dneska je průměrná kolem 20000. Tak si to vynásob 20 a máš 400000Kč. Za to auto koupíš taky.

To, že se tehdy měli všichni líp je blbost, stejně jako to, že se mají všichni líp teď. Jenže teď máš tu možnost, můžeš si vybrat, co budeš (nebo nebudeš) dělat, zatímco dřív jsi byl přidělen. Stejně jako ti dříve bylo přiděleno právo vycestovat, vyměnit si Kčs za cizí měnu, studovat, absolvovat interrupci,....

Osobně jsem hodně rád za to, co tady teď je (i když jak píšeš jsou lidi, kteří by potřebovali vypráskat - to tehdy byli taky). Stejně jako jsem rád, že jsem ten komunismus zažil. To je ta nejlepší zkušenost. Díky ní vím, že ten hrůznej režim nikdy nebudu tolerovat.

Jasně že vím, že bylo třeba na auto šetřit, vím co naše stálo pořízení té 125... já to napsal kvůli ferryho \"prasatům v žitě\".

Ohledně té dnešní průměrné mzdy - můžu si o ní nechat jen zdát a jsem rád, že mám práci a na místní poměry relativně slušně placenou.

O tom že by se měli lidi líp dřív či dnes nebudeme diskutovat. Někteří ano, většina ne

O větších možnostech jsem psal, takže k tomu se taky nebudu vyjadřovat.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 1989 mě bylo 21 a kdybych měl volbu- to co bylo se vším všudy a to co je ted´-tak volím nynějšek!!! Přestože mám výhrady a tak se snažím být uvědomělý volič. Ale měl jsem z té doby totalitní i hezké vzpomínky. Když jsme na chalupě kámošových rodičů chlastaly (bylo nám 19) a měly od nich půjčeny Leninovy saně a opilý jsme jezdili na MZ 150 závody lesem. Jeden si přitom rozsekl palici. A muselo se do nemocnice!! Tak mě jako řidiče při návratu vyhmátla VB v autě 7 lidí- hlučných a opilých -no a já taky nebyl čistý!! Po koktání a vysvětlování a nezbytné kontrole dokladů mě s nadávkama upozornili jestli někde bude hláška bytˇjen o vyvráceném patníku tak atˇse těším!! Nevím,, nevím jestli by si tohle dovolila dnešní policie když se bojí jeden druhého!! V tedy , kdyby chtěli, tak by si se mnou vytřeli všechny tělní dutiny a akorát bych mohl poděkovat. Nevadí mě silná policie,ale vytratila se lidskost mezi lidmi- víra v to še se člověk poučí.Můj děd narozen v 1. republice říkával- víš nezáleží na ...izmu . Vše končí na lidech!!Tím myslel pakárnu , kterou si děláme a s odstupem mu začínám dávat za pravdu. A ted si připadám starej po přečtení všech příspěvků a nezachrání to ani pohled na mo mladou ženu, která taky nechápe o čem mluvím protože \"tahala kačera po dvorku\":D:D:D:D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

17.11.1989 jsem by s bráchou a jeho ženou v Semaforu, tenkrát ještě v pasáži Alfa (dávali tuším \"Smutek bláznivejch panen\"). Když jsme vyšli kolem desátý večer ven a čekali ve Vodičkový na tramvaj, tak brácha, kterej nebylí v Praze ale ve vesnici na Moravě, povídá: \"co je tady těch policajtů?\" A já na to: \"Ale to jen mají študáci na Albertově nějakou povolenou demonstraci, tak je policajti hlídaj´, aby nešli na Václavák.\" No, a zrovna v tý chvíli je mydlili na Národní (nebo ňák v tý době, možná už byla demonstrace rozehnaná, to si tak přesně nepamatuju). A druhej den začaly velký demonstrace, a Občanský fórum, stávka, atd. Takže to je moje vzpomínka na 17. listopad. :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zdravim,

Hned na uvod chcem podotkut ze NIESOM zastancom predchadzajuceho rezumu! Ale mam na komunizmus trochu iny pohlad ako vacsina z Vas. Zobrete si to zasa z druhej strany, kazdy mal pracu, peniaze, kde byvat a podobne. Bol vacsi poriadok. Vsetko mal svoje + a - . Myslim si ze keby komunizmus pokracoval boli by sme napr. na takej technickej (a mozno aj zivotnej) urovni ako sme dnes tak mozno o 5 -10 rokov.

Tot vsjo

:papa

[upravil dne 24.11.06 Miro406]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...