Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

Hodne velka technicka zajimavost


simas

Recommended Posts

Takže změna - skoro existovalo i u nás:

Vodní nádrž Orlík

Vodní nádrž Orlík je součástí Vltavské kaskády v jižních a středních Čechách. Byla vybudována v letech 1954–1961 a přehradila tok řeky Vltavy u Solenice na Příbramsku. Nese jméno zámku Orlík, který kdysi vystupoval na skále nad hlubokým údolím Vltavy a dnes se nachází jen pár metrů nad hladinou přehradního jezera.

Těleso Orlické přehrady je v řetězu vltavských přehrad největší, nejvyšší a nejmohutnější. Její 450 m dlouhá betonová tížní hráz dosahuje v koruně výšky 91 m a zadržuje jezero o ploše 2 732 ha, dlouhé na Vltavě 68 km, na Otavě 23 km a na Lužnici 7 km. Největší hloubka je 74 m. Objemem nadržené vody se nádrž Orlík řadí na první místo v České republice. Stálý objem nádrže, určený kótou 330,0 m, činí 280 mil. m³. Zásobní objem je 374,5 mil. m³, z toho využitelný zásobní objem po kótu 351,6 m představuje 85 mil. m³. Ochranný objem nad touto úrovní činí 62,1 mil m³ s maximální hladinou na úrovni 354,0 m nad mořem. Celkový maximální teoretický objem vody tak může dosáhnout 716,6 mil. m³.

Součástí Orlické přehrady je vodní elektrárna se čtyřmi Kaplanovými turbínami o celkovém instalovaném výkonu 4×94,5 MW, sloužící především k pokrytí špičkových odběrů elektřiny. Střední roční výroba elektrické energie představuje 398,1 GWh.

Po koruně hráze vede silnice spojující Milešov s oblastí Příbramska.

:oSoučástí stavby přehrady bylo i lodní zdvihadlo pro lodě o výtlaku do 300 t, to však nebylo dokončeno.:o

[upravil dne 7/9/2006 Trundik]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Super kolos i nápad.

Vzpomínám na své působení v Unexu, kde se dělalo taky hafol velkých a zajímavých věcí. Kromě obrovské těžební techniky, tak jsem se podílel na výrobě několika vzdymadlových vrat, tavící pece na hliník či kolové dempery do lomů.

Stejně mi nejde dohlavy, jak se můžou dělat betonové lodě které plavu...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: raspa

tak to je fakt paráda , že bych až to bude možné vyrazil na vílet obkouknout Orlík ?

Na Orlíku uvidíš tak maximálně to, co na petříně, koleje do kopce :roker I když třeba budeš mít štígro a nějakou tu loďku tam uvidíš

[upravil dne 7/9/06 Vertex]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: Trundik

Původně zaslal: Aluška

A nevíte, kde to přesně je?? Možná je to tam někde napsáno, ale já na to nějak nenarazila :myslim :myslim . Že bych se zajela kouknout na vlastní oči :mrk .

Že by u hráze?:myslim

No to by mě teda nenapadlo :D :D . Hnedle jsem o něco chytřejší :aut .

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...