Jump to content
  • Aktuální cíle darů

Baterie

Jonáš Jiří

Recommended Posts

• 2 weeks later...
  • 10 months later...

Já nabíjím každý den v zimě, když popojíždím po městě s deseti starty a asi deseti kilometry, mám takovej pocit, že barerka se sama těmihle přískoky nenebije. Předtím jsem měl sharana a bylo to zoufalý, nová AGM baterka mi odešla po dvou letech. Rozvážení dětí, nákupy, malé město, velká zima:) Bydlel jsem v paneláku a vyřešil to nabíjení tak, že jsem si koupil druhou baterku, kterou jsem nabíjel doma. Pak jsem ji dal do kufru a přes měnič napětí jsem zvedl napětí asi na 14,5V voltů a přes diagnostickou zásuvku nabíjel přes noc v zimě. Fungovalo to skvěle. Ale to tahání baterky, když jsem nemašel místo u baráku na sdlišti, bylo fakt opruz... Ale od té doby jsem baterku neměnil.

Písalo sa to aj v iných vláknach. Olovený akumulátor má najdlhšiu životnosť, keď je naplno nabitý, t. j., na katóde len olovo a na anóde len oxid olovičitý. Žiaden síran olovnatý. Ak je napätie pod 12,6 V, už začína proces sulfatácie elektród, t. zn., že na elektródach síran olovnatý už zostáva trvalo a pri nabíjaní sa nemení na Pb a PbO2. Takto sa postupne znižuje kapacita batérie (Ah). V začiatočných štádiách sulfatácie je možné sa takéhoto síranu na elektródach čiastočne zbaviť tzv. pulzným nabíjaním - inteligentné nabíjačky túto možnosť majú. Čím nižšie napätie, pri ktorom batéria dlhšiu dobu stojí, tým je tento proces intenzívnejší a nevratnejší. Počas krátkych trás nabíjanie nestihne vyrovnať straty spôsobené štartovaním, predchádzajúcim státím, atď.

Keďže ja auto parkujem na sídlisku, bez možnosti pravidelného nabíjania a nejazdím často, tak počas parkovania udržujem cca 12,7 V na svorkách batérie pomocou pripojenej powerbanky, ktorá má nominálnych 20 Ah pri 3,7 V a vydrží udržiavať toto napätie cca 6 dní. Z odstaveného auta odoberá prúd z batérie samovybíjanie, spiaca elektronika auta a, v mojom prípade, aj nainštalovaná krabička (battery monitor), ktorá mi cez bluetooth ukazuje aktuálne napätie batérie. Keď som na chalupe, tak aspoň raz za rok nabijem batériu pulzným nabíjaním (v prípade mojej nabíjačky to trvá min. 24 h). Mám overené, že potom, počas dlhodobejšieho státia, je pokles napätia pomalší v porovnaní s predchádzajúcim stavom, teda kapacita batérie sa musela zvýšiť.

Edited by Akoc

@caraxx Těžko říct, nevíme, jak jsi zručný :aut  Ale obecně ta výměna nebývá nějak zákeřná ;) 

@martinecondrej A co by tam na té DIAG nastavoval? :) Pokud použije stejný typ baterie a dodrží postup výměny, tak není třeba nic nastavovat.

no to není můj výmysl, autu se musí přes diagnostiku říct, že má novou baterii, jinak bude špatně fungovat inteligentní dobíjení a dřív se zničí. Mám to už u 5008, tak pochybuju, že novější auto to bude mít jinak

před asi rokem jsem měnil na 5008 v autobateriích v Jinočanech a přesně věděli a diagnostikou nastavili. Nic složitého

Je to podobný jako s dobíjením nabíječkou, vyloženě se musí nabíjet na připojeném autě, aby to jednotka věděla

Edited by martinecondrej

Menil som, je trochu zlozitejsie ju vybrat lebo je utopena, a je nutne v predu povolit a posunut elektro rozvod blok, a ten sa da idealne vyšroubovat ak vyberies cely filter box,  ale ak si zručný da sa to za cca pol hodku az hodku. Inak nic som nemusel nastavovat na diag, aj na zahraničných fórach sa docitas ze nic nie potrebne kódovat. Inak je tam original ebf, ja som znenil na agm, tiez po prečítaní par fór.

před 5 hodinami, martinecondrej napsal:

no to není můj výmysl, autu se musí přes diagnostiku říct, že má novou baterii, jinak bude špatně fungovat inteligentní dobíjení a dřív se zničí. Mám to už u 5008, tak pochybuju, že novější auto to bude mít jinak

před asi rokem jsem měnil na 5008 v autobateriích v Jinočanech a přesně věděli a diagnostikou nastavili. Nic složitého

Je to podobný jako s dobíjením nabíječkou, vyloženě se musí nabíjet na připojeném autě, aby to jednotka věděla

A určitě tam měli i online originální PSA diag, kterou to nastavili, že? :) 
V DIAG se dají parametry baterie nastavit, aby všechny jednotky věděly, jakou baterii auto má. Ale kvůli výměně ks za ks se nic nastavovat nemusí. Ale hádat se s tebou nebudu ;) 
P.S. A to s tím dobíjením a jednotkou je taky hloupost - když baterii vyndáš z auta (potom co usne) a nabiješ jí, tak jí tam pak můžeš zase normálně vrátit a po pár minutách si jí jednotky zase osahají a BECB ví vše co k životu potřebuje ;) 

Ale já nic netvrdím o originál diagnostice

https://www.auto.cz/vymena-autobaterie-byvala-to-banalita-jak-je-to-ale-ted-142317

Tady docela hezky popsáno,  ale ať si každý podle své hlavy. Za mě je to maličkost nechat to raději nastavit přes dia někde kde to umí. Baterka není za pár korun

Edited by martinecondrej

No právě :) Moc by mě zajímalo, co tam tou UNI diag "nastavil" :aut

Ano, v článku je to popsané zcela jasně, proč se to "musí" u koncernu nastavit: "Tento předepsaný sled diagnostických úkonů zabere 30 časových jednotek, tedy 0,3 hodiny. Pokud v Autostylu za hodinu práce na octavii počítají 930 Kč bez DPH, pak těch 18 minut stojí i s daní 340 Kč. O tuto částku je tedy výměna akumulátoru dražší, než bývala.

Tak názor je jedna věc. Tady jde spíš o to, co by tam ten technik měl nastavovat. Tam zkrátka není co, pokud se v tom někdo předtím nehrabal a tu konfiguraci akumulátoru nepřekopal. I z toho článku vyplívá, že se to dělat vůbec nemusí. Ten postup v DIAG je tam jen kvůli administrativě, aby se po připojení DIAG načetlo info o baterii (výrobce, šarže apod.). Z technického pohledu je to tomu autu úplně jedno, jestli tam je stará, nebo nová baterie, pokud je to baterie správného (stejného) typu. Její stav si ty jednotky načtou sami. Mnohem důležitější je dodržet správný postup při odpojování-připoování. A ten má Peugeot popsaný v návodu. V článku tím postupem provází diagnostika. Jiný rozdíl tam nevidím :nevim 

za jednoho ze zdejších odborníků na peugeoty považuji ChouLu, tak třeba si všimne a napíše. Za výměnu baterky v 5008 i s kodováním, jak tomu říkají jsem dal 550,-. Kdybych musel řešit servisní úkon za 550,- tak bude něco hodně špatně a budu raději jezdit busem.

Ve všech starých autech co mám, si baterky měním sám. V novějších mi to přijde riskantní právě kvůli ekolumpárně inteligentní dobíjení, kdy se baterka běžnou jízdou dlouho nedobíjí vůbec, pak dostane krátkodobý záhul. I startování při stopstartu nejede přes startér, ale jinak (u travelleru a klonů) asi řemenem přes altík to nevím jistě, ale je to velmi dobře slyšet. Jsem přesvedčený, že ten systém je dost složitý a citlivý na chyby, takže nebudu dobrodruh co experimentuje ( pořád se bavím o travelleru) i kdyby výměna měla stát 2000,-.

Jo a jdu píchnout auto na nabíječku 🙂

Edited by martinecondrej