Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

Autoškolské okénko, aneb na stará kolena je stále co se učit :)


Radek Hurvajz

Recommended Posts

@sitler ani to nemusí někdy stačit...

Ve Šternberku je pro neznalé celkem záludná tato křižovatka

https://mapy.cz/zakladni?vlastni-body&ut=Nový bod&uc=97JnxxVvhL&ud=17°17'48.053"E 49°43'52.978"N&x=17.2968516&y=49.7316835&z=18

 

Hlavní je ČSA přes most na kruháč. Kdo odbočuje před mostem doprava ( na Dvorskou ), tak musí jet pomalu a nadjet si úplně ke středu a jet pomalu. A tak stojím na Dvorské na stopce, zleva fabie - bliká doprava, najetý u středu, jede pomalu, tak se rozjíždím (ať to není zbytečně natěsno) , najednou jsme oba na brzdě. :o Dotyčný sice chtěl doprava, ale až za mostem ( na Hvězdné údolí). Dopadlo to dobře, omluvili jsme se navzájem :) normálně bych se nerozjel, ale prostě mě zmátl...

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mě třeba z pohledu vyhlášky kaká i to, jak bazírujou komisaři na oblikávání překážek - jeména těch zaparkovaných v druhý řadě (modrá) a nebo směrovkách při najíždění a sjíždění (zelená) z tram pásu... hodněkrát je to fakt o hubu, když jede někdo z boční uličky (červená) a vyloží si to jako že odbočujem.. např. tady na Korunní...

Z pohledu vyhlášky není blinkr při nehodě směrodatný..

 

Screenshot_20221202-074545_Mapycz.jpg

 

Edit:

jinak @Medvěd měl si spíš napsat - jsem rád, že to dělám správně podle vyhlášky.. 😅 aneb, že dodržuji zákon..

Upraveno uživatelem Weri 605
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 41 minutami, Weri 605 napsal:

Z pohledu vyhlášky není blinkr při nehodě směrodatný..

ano, nejen z pohledu vyhlášky, ale hlavně z pohledu právního, který je při řešení následků nehody rozhodující--pokud vjíždíš na hlavní, není až tak důležité, jestli ten na hlavní dal nebo nedal blinkr (je to z jeho strany jen přestupek), ale rozhodující je, že jsi mu tam vjel a NEDAL přednost :roker

jinými slovy--že jsi na tu hlavní vjel na základě toho, že ten jedoucí po hlavní měl (nebo neměl mít) blinkr, nikoho moc nezajímá, on dostane podíl viny třeba z 10%, ale ty, že jsi mu nedal přednost máš 90% vinu na nehodě , proto na hlavní vjíždět vždy jen tak, jak píše @sitler

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 10 hodinami, sitler napsal:

@Akoc ja teda pri najizdeni z vedlejsi neverim ani tem blinkrum. Vyslovene cekam, az to auto opravdu realne zpomali a zacne dany manevr. Uz jsem se mockrat potkal s na posledni chvili schozenym blinkrem nebo proste jen zapomenutym.

Ale i když puštěným blinkrům nevěříš, tak přece přiznáš, že Ti takový blikající kolega pomůže minimálně v přípravě a urychlení procesu vjetí a projetí křižovatky 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Radek Hurvajz changed the title to Autoškolské okénko, aneb na stará kolena je stále co se učit :)

To že "z pohledu vyhlášky není blinkr při nehodě směrodatný" je asi pravda, ale znamená to o dôvod menej, prečo správne používať blinker v križovatke, keď som na hlavnej ceste. Môžem síce dostať pokutu, ale v prípade nehody oprava auta nepôjde z môjho havarijného, či vlastného vrecka, ale z PZP toho z vedľajšej. On/ona bude predsa vinníkom. Aspoň tak som to ja pochopil.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

ano, pokud jedeš po hlavní v křižovatce a ta se zatáčí, podle vyhlášky musíš dát blinkr, ale i když ho nedáš a vjede ti tam někdo z vedlejší, bude na vině on, tobě dají vinu z 10% (nedal jsi blinkr), ale on dostane 90%, bo ti nedal přednost

při vyšetřování nehody se nehraje na galantnost--řeší se co kdo udělat měl a neudělal  😉

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ozzy - souhlas. Kamarád před mnoha a mnoha lety skoro přišel o noty za to, že nedal přednost autu jedoucímu po hlavní minimálně o 30 km/h přes limit. Vyjížděl z vedlejší na okružní čtyřpruhovou komunikaci a potřeboval jet vlevo - tudíž potřeboval přejet kolmo přes dva pruhy a za středovým pásem uhnout vlevo - bohužel pro kamaráda se křižovatka nachází několik desítek metrů pod horizontem. Kámoš se klasicky rozhlížel, počkal až projedou nějaký auta no a když se rozjel, tak se přes horizont přiřítil borec ve Favoritu ženoucí se na čtyřproudovce ve městě i podle následného vyjádření vyšetřovatele mezi 90 -110. Byla rána jak hrom - kámoš přišel o Žigula, Fávo taky po smrtí, ale naštěstí oba řidiči jen nějaký lehčí šrámy. No a pro policajty kámoš viník, letec ve Favoritu dostal 2000 za překročení rychlosti.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 7 minutami, Medvěd napsal:

Kamarád před mnoha a mnoha lety skoro přišel o noty za to, že nedal přednost autu jedoucímu po hlavní minimálně o 30 km/h přes limit. Vyjížděl z vedlejší na okružní čtyřpruhovou komunikaci a potřeboval jet vlevo - tudíž potřeboval přejet kolmo přes dva pruhy a za středovým pásem uhnout vlevo - bohužel pro kamaráda se křižovatka nachází několik desítek metrů pod horizontem. Kámoš se klasicky rozhlížel, počkal až projedou nějaký auta no a když se rozjel, tak se přes horizont přiřítil borec ve Favoritu ženoucí se na čtyřproudovce ve městě i podle následného vyjádření vyšetřovatele mezi 90 -110. Byla rána jak hrom - kámoš přišel o Žigula, Fávo taky po smrtí, ale naštěstí oba řidiči jen nějaký lehčí šrámy. No a pro policajty kámoš viník, letec ve Favoritu dostal 2000 za překročení rychlosti.

A pritom je jasné, že nehoda by sa nestala, keby sa dodržovala rýchlosť. Na niektorých križovatkách, to aby si mal vždy zo sebou závozníka, čo pôjde za horizont alebo zatáčku, aby ti hlásil, že sa neblíži nejaký pretekár. Vyzerá to tak, že tí, čo prví porušia zákon, ak to nakoniec vyústi do nehody, sú viac chránení pred postihom.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 15 hodinami, Dave_k napsal:

Pro kamioňáky taková křižovatka je pěkně na h...o, jelikož skoro vůbec nevidí jestli něco nejede zprava. 😕 

Nejenom pro kamiony, ale i pro většinu plechových N1 ( dodávky, různé "praktik" verze atd) . Většinou si najedeš, což je pro některé držvolanty těžký problém, ale na křižovatce od @Radek Hurvajz to vypadá, že právě zrovna kamiony tam místo na natočení zrovna nemají...

Ale jednou jsem na podobné Y křižovatce nedal přednost taky ( hlavní doleva, vedlejší vpravo). Přijíždím po vedlejší, na hlavní nikdo, podívám se přes rameno - několikrát - nic nevidím. Zrcadlo tam tehdy nebylo, dneska tam je. Za křižovatkou najednou zuřivé dálkové :o prostě jsem dotyčného neviděl přes zadní ( silný) sloupek krátké felicie....

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 16 minutami, PaKr napsal:

neviděl přes zadní ( silný) sloupek

A takhle při odbočování vlevo se mi celý auto schová za levý přední sloupek u 207, ale i vpravo třeba při najíždění na kruhák nebo při podobném úhlu :(  Ted už si na to davam bacha, ale když jsem ji měl krátce málem bylo pozdě

Upraveno uživatelem Radek Hurvajz
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

U nás zase bílý ....ky  😂 vloč-ky...

Takže rallye letní gumy tu snad nikdo nemá.. a sem ráda, že večer nestihnu zprávy, páč to zas bude překvapení, že je v zimě sníh...

Přesto víte co znamenaj tyhle značky...?

 

 

 

20221206_130104.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Doplním za Slovensko: Výstražná značka vľavo znamená nielen poľadovicu ale aj možný výskyt snehu. V strednej je zhoda. Pravá príkazová na Slovensku neexistuje. Auto musí mať zimné pneu, keď je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námraza. Žiadne konkrétne obdobie.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Když se vrátím k původnímu tématu tak jsem taky za: jedu rovně - neblikám, odbočuji po hlavní - blikám.

V Praze takhle naprosto nesnáším křižovatku v Krči, tam bych ty blikající pitomce nejradši fackoval! Proč? Protože když přijíždím po vedlejší, auta proti mě jsou na hlavní a když vidím jejich blinkr vlevo (dává ho tam víc jak polovina řidičů co tam tak potkávám) očekávám že fakt pojedou vlevo a proto zastavuji - mají přece přednost. Jenže se mi ještě nestalo že by někdo vlevo fakt odbočil, všichni tihle blikači vždy jeli rovně. Ani bych nespočítal kolikrát jsem tam dostal klakson od auta za sebou, jako že proč nejedu.. Z druhé strany je to vlastně perfektní místo na pojistnou událost, většina řidičů totiž z té vedlejší tenhle blinkr vlevo ignoruje, takže jestli někdo chce opravit auto nebo peníze z pojistky, mohu vřele doporučit :) 

1057284644_Snmekobrazovky2022-12-06151458.thumb.png.0d23e03e065a3bcdc62b08c058da51be.png176256876_Snmekobrazovky2022-12-06151528.thumb.png.70d1a58ddece4906c95e1f0e330895ce.png

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...