Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

Retro koutek, aneb vzpomínky nás dědků :D


ozzy56

Recommended Posts

Nejsme stejní

Já si třeba celej život chci psát útratu kolem auta (i několik excelových tabulek vzniklo) a když pak na mě začnou lézt ty hausnumera, tak to radši všechno smažu, páč - zaplatit se tzo stejně musí, tak proč se ještě stesovat :D 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To není o tom se stresovat ale mít přehled. Děda měl v každém autě notýsek a tam si psal po každém "zatažení" do garáže kde byl kdy to bylo a kolik km najel když při té cestě tankoval tak kolik litrů a kolik Kč to stálo. Mě to vydrželo jen dokud jsem jezdil na fichtloj myslím ten takhle detailní zápis ale tankování a náklady na servis vedu pořád ano jsou to cifry ze kterých se točí hlava ale když pak přemýšlíš kam jsi nacpal půlku ročního platu tak máš vodítko kam se podívat. 

  Jako nejsem až tak dědek jako ostatní ale už taky dost pamatuju takže i já pamatuju doby kdy na pumpách prodávali jen PHM případně nějaký olej na stojanu se speciálem měl pumpař rozděláno x flašek s M2T olejem a když dojel někdo s dvoutaktem tak mu naučeným grifem vrhnul do nádrže potřebnou dávku oleje a pak si dotyčný natankoval. Co si pamatuju tak většina pumpařů celou šichtu pobíhala po place v lacláčových montérkách v kapse na zadku nebo na laclu obrovskou kasírku v jedné přední kapse půl kýble drobných na vracení a v druhé kapse ten magnet kterým po natankování odblokovávali stojan pro dalšího zákazníka proto taky nosili  ty lacláče páč by je ta váha co tahali po kapsách z těch kalhot svlíkala a taky si pamatuju že tehdy si vzít lístek za tankování byl skoro smrtelný zločin. Taky bylo normální že na pumpě byla k dispozici konev když někomu došel benál nebo nafta poblíž pumpy tak došel pěšky tam si půjčil konev natankoval do konve a v ní si to donesl do auta maximálně chtěli zálohu na tu konev dneska když se ti tohle povede a dojdeš na tu pumpu tak si musíš koupit kanistr.

      A když se zamyslím nad cenama tak když jsem chodil ze ZŠ tak jsem se zastavil v sámošce koupil si 3 rohlíky a žlutou limču platil jsem pětikorunou a ještě mi vrátili a záloha na flašku byla korunu. Na návsi byla zastávka a obchod Jednoty, pekař jezdil hodně brzo a zboží skládal do takového boxu a my jsme jako kluci chodili " tetce" pomáhat to zboží z toho boxu přenést do obchodu každej den než odjížděl bus do školy. Protože rohlíky a chleba brala " tetka " akorát a pekař jezdil jen ráno tak kdo chtěl aby na něj zbylo tak ráno cestou na bus pověsil tašku s napsaným nákupem na kliku dveří a cestou z práce se zastavil a měl nákup nachystaný jen zaplatil a šel dom.  Taky bylo ale otevřeno Po-Pá od 8 do 12 a pak od 15 do 17  ve St jen dopoledne So+Ne zavřeno a taky se žilo.  A v " krámě " se řešilo všechno když někoho pošťáci nechytli doma tak mu dopis nebo balík nechali v krámě když předseda MNV něco potřeboval sdělit prostému lidu tak napsal na kus papíru své sdělení a dal to v krámě na zeď nebo naopak když prostý lid něco chtěl na MNV tak se to dalo vyřídit i v krámě. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

ta evidence u auta je poděděná po tatovi, všechno si piš, ať máš přehled co jsi kdy vyměnil, opravil a kolik to stálo..., je opravdu zvláštní, jak to člověk furt dodržuje, i když je mu to vlastně na houno 🙂, jinak si ještě vzpomínám, že když jsem tankoval pionýra, tak žádný stojan s mícháním benzínu a oleje nebyl, a to jsem jezdil k velké pumpě u dolu Šalamoun (dávno neexistuje), byla tam červená konev, do ní mi pumpař cvrnknul tolik oleje, kolik jsem mu nahlásil litrů benzínu a pak u stojanu dotankoval benzín, na konvi bylo shora takové míchadlo, tím se asi minutu lomcovalo aby se benzín promíchal s olejem , až pak jsem to nalil do nádrže, samozřejmě stejně to dělali i wartburgáři, trabantisti , motorkáři--a že těch dvoutaktů tehdy jezdilo... 🙈😉

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

2019 - 2008 litrů N95, 1385 litrů D, cca 111 000 Kč = 32,7 Kč/l

2020 - 2128 litrů N95, 1398 litrů D, cca 99 000 Kč (jo, tady bylo dobře) = 28,1 Kč/l

2021 - 1797 litrů N95, 1100 litrů D, 100 000 Kč = 34,5 Kč/l

2022 - do 15/6/2022 - 993 litrů N95, 499 litrů D, 68 000 Kč = 45,6 Kč/l 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 15 hodinami, morepower napsal:

@Sawoy hele, nestály startky 4,00 Kčs? Myslim, že 4,40 stály až těsně před sametem. 4,50 pak stály Marsky. Marsky se otevíraly nahoře, kdežto startovačky zboku, jinak to člověk vysypal. :D 

Samozřejmě že byly startky za 4 ale v hospě byla 10% přirážka. Marsky za búra a v půlce '80 se objevily Zorky za trojku. Clea za 6, Sparty 8 a tvrdý 10, veškerý Ameriky 20. V Praze ve francouzský prodejně gauloisky a gitanesky obojí bez za 30, ale to ti urvalo pr..el. A když byla bída tak bezfiltrovky když už sis ke konci pálil prsty tak se z boku napichly na špendlík a ještě se cenťák dal dojet. A otevřít z boku se muselo umět ... kopyta to roztrhly, ale našinec uměl rozlepit spoj a okraje poskládat tak, že to fungovalo jako pružnej uzávěr a cigára se v kapse nevysypaly. BTW převčírem to bylo 15 měsíců co jsem po covidu ze dne na den po 40 letech přestal ...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ke kouření

Mnozí ví (nebo aspoň tuší), že můj táta byl (ač vrcholový sportovec) celoživotně velice silný kuřák - když byl klidný, kouřil pět krabiček STARTek denně. Ale dost často se vztekal, takže se pohyboval někde mezi pěti až šesti krabkami za den - prostě vidět ho bez cigára bylo takřka nemožné.

Když mi bylo někde kolem 15ti let, spolužáci kolem mě samozřejmě hulili taky - já ani brácha jsme ale v životě žváro v ruce nedrželi právě dík odstrašujícímu příkladu táty (táta kouřil i doma a když nás potřeboval "vychovávat", beze všeho vlítl s cigárem i do našeho pokoje.

Spolužáci v 15ti kouřili kubánské LIGEROSky a tvrdili, že to jsou fakt silný cigára pro "celé chlapy". No a páč stály stejně jako tátovy oblíbené STARTky, dostal ode mě k Vánocům kartón LIGEROSek. Nějakou dobu kouřil Stařeny, až někdy koncem února došlo na kartón LIGEROSek ode mě. Táta si zapálil, mocně potáhl - a propukl fakt silný kašel spojený s vykulenýma očima a spoustou dalších věcí - no mysleli jsme oba, že možná končí. Už si nepamatuju, zda z ten kartón dokouřil nebo ho vyhodil, ale určitě si ty cigára s černým tabákem dlouho pamatoval.

Taky si pamatuju, jak tátovy došly cigára na závodech v cizině a on si koupil v automatu nějaké tamní kuřivo. Co čert nechtěl, ty cigára byly s filtrem a táta, jak byl podvědomě zvyklý cítit tabák na jazyku, tak si cigáro nejdřív dal do pusy správně, ale jak necítil ten tabák, tak to otočil a zapálil si filtr. Následně že všech cigaret filtry odtrhal, páč ten zážitek prý taky byl výživný 

Upraveno uživatelem Medvěd
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

jako bývalý kuřák vím, že někdo dal 5 krabek cigaret denně,  mně by to urvalo plíce 🤔, já jsem nemohl ani Sparty, bo už byly na mě silné a to susedka byla v trafice, takže nebyl problém ani tvrdé..., ale tu dvacku Klejek za den jsem dal..., když jsem začínal, tak krabička vydržela čtyři neděle, resp. čtyři diskotéky, to bylo ještě super 🙈😂 , Ligerosky byly hrozně silné, to vůbec eee

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Už se asi také můžu řadit mezi dědky se svými 59 lety a dvěma měsíci. :myslim:D

Tak také přidám něco vzpomínek. Měl jsem pionýra Mustang a za padesát korun byla plná nádrž. Kouřil jsem až od 17let a začínal s "měkkými" Spartami za 8 Kč, po té jsem kouřil "tvrdé", které jsem kupoval (po 10ti Kč) celé kartóny "pod pultem" od spolužačky, (kde její mamka prodávala ve stánku PNS na náměstí v Rýmařově) a vozil jsem je do Prahy (kde jsem se učil na elektrikáře) a prodával je za 12 Kč 😂, po té jsem kouřil Petry za 8 Kč. Zkusil jsem si i balit cigarety, ale to mě nebavilo, ale pak jsem objevil v Jindřišské ulici u Václaváku prodejnu Paris-Praha, kde měli silné ale výborné cigarety Gitanes bez filtru. Už si přesně nepamatuji kolik stály, ale tuším že kolem 20ti Kč a v krabičce jich bylo myslím 18 ks, protože byly tlustější. Na vojně jsem kouřil Startky za 4 Kč. Kouřil jsem od 17 -24 let, takže už 35 let nekouřím a jsem rád, když vidím ty ceny. :super Pivo stálo v hospodě u nás 2,80 Kč a smažák s hranolkama 8 Kč. Takže už také něco pamatuji. :roll :D :papa

Upraveno uživatelem Pepito
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já začínal kouřit kolem 16ti let BTéčkama a potom jsem přešel na Sparty nebo Clea. Na vojně na Slovensku slovenské Sparty a když došly peníze tak Detvy. V průběhu let to byly Sparty nebo Clea a po převratu jsem začal s Marlborama a s těmi jsem v padesáti zaplaťpámbu skončil, takže už nekouřím téměř 17 let.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 11 hodinami, machulda napsal:

5-6 krabiček denně? 😲 To snad ani nejde.....

 

Po revoluci si táta se společníky založil vydavatelství dobrodružných knih, edici nazval Knihy táborového ohně. No a sám jsem byl svědkem příhody, kdy za ním -coby vystavovatelem na Knižním veletrhu v Praze - přišel pořadatel s tím, že v objektu je zákaz kouření a jestli o tom táta ví. Táta se na jej podíval a ukázal mu logo s tím, že vydává Knihy táborového ohně a tak na stánku prostě musí stoupat dým. A prošlo mu to. 😀 Kdyby to ale neprošlo, byl by to celkem velkej problém, páč táta na stánku býval sám a knihy mu, když si potřeboval třeba odskočit na WC, hlídali ze sousedního stánku. Kdyby ještě chodil vykuřovat ven, tak by ten stánek na veletrhu vůbec nemusel mít. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Chvilku před revolucí u nás na dolním náměstí (Mělník) začal týpek se starou (týpek mastnej vlas a stará v bílý polyesterový zástěře) prodávat hranolky s tatarkou do kelímku. Za bůra :D, s dvojitou tatarkou za šest. Napichovalo se to špejlí a bývalo to mnohem lepší než šedivej špenát z jídelny :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...