Jump to content
Sign in to follow this  
Ratko Horvat

Peugeot 307 2.0HDI crash - airbags

Recommended Posts

I had an accident while driving Peugeot 307 2.0HDI. I flew out of the road and hit an iron/concrete block which threw me in the air. Then the car rotated and crashed on the roof. 307 had 6 airbags, but they opened only on the passengers side. I would like to know, do airbags have to open (roof airbags) in case of roof crash? Im attaching one picture, if anyone can provide me usefull information, i can send a few more photos on e-mail.

thanks

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Ondra

no basnik nam tady chtel rict, ze havaroval s 307kou, otocil ji na strechu. 307 ma 6 airbagu, ale vylitly jenom ty u pasazeru (takze asi predni a spolujezdce)... A tak se chce zeptat, jestli hlavove airbagy (? nebo stropni?) by mely taky bouchnout, kdyz to otocis na strchu....

Pokud nekdo vi, ze posle fotky....

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Venca

Ratko piš radši po slovensky, jestli je to tak jak píše Ondra tak je to asi takto - každej boční airgag má svojí řídící jednotku, která je ale propojená na hlavní ŘJ. Hlavní ŘJ je naprogramovaná poze na čelní náraz a ty boční a hlavový na náraz na určitý místo, samozřejmě je vyhodnocována intenzita nárazu (určitý přetížení). Já bych řekl, že mu vylítly jenom pytle na pravý straně bez předního.Spolujezdcův přední sám bez řidičova nikdy nebouchne. Obráceně to jde pokud je pravý přední vak vypnut.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×