Jump to content

Peugeot Sport slaví 40 let inovací a úspěchů


Béďa
 Share

Recommended Posts

Peugeot Sport slaví 40 let inovací a úspěchů

 

Divize Peugeot Sport oslavuje 40. narozeniny. Tovární tým Peugeot Sport, který vznikl v říjnu 1981, původně pojmenovaný Peugeot Talbot Sport, se již čtyři desetiletí úspěšně účastní vrcholných šampionátů a soutěží po celém světě. Během této doby se francouzská značka stala průkopníkem v různých disciplínách motoristického sportu, zejména pak v rallye. Mnohé z vozů z dílen Peugeot Sport se staly ikonami a dostaly se do rukou těch nejlepších jezdců.

Značka Peugeot již od svého vítězství v historicky prvním měřeném závodě na světě, silničním závodě Paříž–Bordeaux–Paříž v roce 1895, vždy považovala motoristický sport za činitele urychlujícího pokrok. Dnes s nejnovějším vozem Peugeot 9X8 a s programem Hypercar ve vytrvalostním mistrovství světa FIA (FIA WEC) vstupuje do pátého desetiletí svého působení na světové scéně s cílem přidat další vítěznou kapitolu.

Některá čísla sice mohou být jen symbolická, ale fakta a činy jsou skutečné. Peugeot Sport má od svého založení v říjnu 1981 na svém kontě mnohem více výrazných úspěchů než počet svíček na jeho narozeninovém dortu, což svědčí o trvalé kvalitě a správnosti sportovní strategie značky Peugeot. „Motorsport znamená pro automobilové odvětví výjimečnou technologickou laboratoř pro urychlení výzkumu a pokroku,“ připomíná generální ředitelka společnosti Peugeot Linda Jackson. „Pro naši značku hraje zásadní roli při představování našich modelů a našich plánů pro mobilitu zítřka. Čtyřicet let působení divize Peugeot Sport v motoristickém sportu znamená úspěch, hrdost, ale je především základem našich dnešních, a zejména budoucích skvělých výsledků.“

Tým Peugeot Sport, který založil Jean Todt a který se původně jmenoval Peugeot Talbot Sport, dal vznik řadě ikonických vozů, jako byly například nezapomenutelné modely Peugeot 205 T16, 405 T16, 206 WRC, 306 Maxi a 905 nebo novější Peugeot 908, 208 T16 Pikes Peak, 2008 DKR, 3008 DKR, 208 WRX a nyní revoluční Peugeot 9X8, který je připraven hrát klíčovou roli v plánu elektrifikace značky Peugeot a zároveň ztělesňuje úzké propojení mezi sportovním a designérským týmem značky.

Při ohlédnutí za uplynulými desetiletími se mnohým vybaví velkolepé vozy Peugeot Sport na cestě za tituly a triumfy v mistrovství světa FIA v rallye nebo v nedávné době v mistrovství světa v rallycrossu, úspěchy na slavné Rallye Dakar v různých obdobích, vítězství v závodě 24 hodin Le Mans nebo v mezinárodním závodě do vrchu Pikes Peak „Race to the Clouds“, stejně jako v závodech na francouzských okruzích, nebo pódiová umístění v F1 jako výrobce motorů. A seznam není zdaleka úplný. Mezi hlavní úspěchy Peugeot Sport v motoristickém sportu od roku 1981 patří:

·          5 titulů mistra světa v rallye v poháru konstruktérů (1985, 1986, 2000, 2001, 2002);

·           4 tituly mistra světa v rallye v poháru pilotů (Timo Salonen, Juha Kankkunen a dvakrát Marcus Grönholm);

·          3 tituly v poháru pilotů a konstruktérů v Intercontinental Rally Challenge (2007, 2008, 2009);

·          dlouhý seznam titulů v národních rallye;

·          3 vítězství v závodě 24 hodin Le Mans, v roce 1992 s týmem Yannick Dalmas / Derek Warwick / Mark Blundell, v roce 1993 s týmem Christophe Bouchut/ Eric Helary / Geoff Brabham a v roce 2009 s trojicí Marc Gene/ David Brabham / Alex Wurz;

·          3 vítězství v závodech Pikes Peak Hill Climb v letech 1988 (Ari Vatanen), 1989 (Robby Unser) a 2013 (Sebastien Loeb);

·          tituly v šampionátu Supertouring, včetně vítězství v jednom z nejprestižnějších v Německu s vozem 406 (Laurent Aïello);

·          7 vítězství na Dakaru (1987 Ari Vatanen, 1988 Juha Kankkunen, 1989 a 1990 Ari Vatanen, 2016 a 2017 Stéphan Peterhansel a 2018 Carlos Sainz);

·          1 titul mistra světa v rallycrossu v roce 2015.

Talentovaní jezdci, kteří řídili tyto vozy – z nichž mnohé zanechaly nesmazatelnou stopu ve svých obdobích a disciplínách – se mohli spolehnout na pečlivé, svědomité, bojovné a inovativní členy týmu Peugeot Sport. K sestavení a realizaci těchto programů v rallye, ve vytrvalostních rallye i na okruzích po celém světě jsou zapotřebí i manažeři, kteří se vždy hrdě hlásili k hodnotám Peugeot. Na seznamu úspěšných lídrů týmu Peugeot Sport figurují například Jean Todt, Corrado Provera, Jean-Pierre Nicolas nebo Bruno Famin. Jejich plán byl vždy stejný: iniciovat, inovovat, shromažďovat nápady, posouvat vpřed…a to vše pro vítězství.

Vzhledem k tomu, že motoristický sport je pevně zakořeněn v DNA značky, byly všechny programy týmu Peugeot Sport zaměřeny na podporu konkrétní vize nebo technologické strategie francouzské automobilky v různých oblastech, jako jsou bezpečnost, výkon, spotřeba, asistenční systémy, nové formy energie apod.

Elektrifikace, kterou dnes ztělesňuje program Hypercar s vozem Peugeot 9X8 v šampionátu FIA WEC a v závodě 24 hodin Le Mans, symbolizuje pro Peugeot výzvy budoucí mobility a zároveň přispívá k výzkumu, neboť piloti testují nové myšlenky ve prospěch řidičů sériových vozů.

Letos v říjnu slaví Peugeot Sport 40. výročí, což je významné datum, které je sice důležitým mezníkem, ale zároveň jen krokem na dlouhé cestě za dalšími dobrodružstvími a objevy.

PSA0321-40ans_v5.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...