Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

WIFI termostat ke kotli


VojtouNerCZ

Recommended Posts

Jasně pokud chceš takto topit. Obecně platí, že by měl být termostat (pokud už musí být, chápu třeba když je kotel kilometr daleko pro ovládání) v místnosti kde má být největší teplo. Ostatní teploty se regulují hlavicemi. dolů to jde, nahoru nikoliv.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

ja mam z ciny k elektrokotli tenhle https://www.aliexpress.com/item/32905181466.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27424c4d7ND0Tp wifi termostat za 30$ (BHT-002-GCLW) a spokojenost. Normalne topime drevem v kuchynskem sporaku s teplovodni vlozkou, ale kdyz jedeme nekam pryc na vice dni a barak nechame vychladnout, tak zapnu elektrokotel ( v mrazech nastavim treba jen udrzovat 15°C), muzu sledovat pres appku teplotu v baraku a pred navratem si pak vcas nastavim teplotu na 21, abysme neprijeli do zimy.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 22 hodinami, VojtouNerCZ napsal:

Mám kuchyň spojenou s chodbou. Tyto místnosti mají pouze 1 topení. No a protože děti prostě nechávají otevřené dveře, tak akorát chlad z chodby táhne do místností. Když teď dám termostat na chodbu a nastavím 21, ve všech místnostech bude 24 než kotel vypne. Proto ty hlavice, které to budou regulovat v místnostech na 22,pak vypnou  a bude topit jen chodba s kuchyní na 21. Takhle máme byt situovaný. Ještě je tam teda další ložnice, obývák a koupelna, ale tam vysavač nejezdí, tak na mapě nejsou místnosti uvedené. 

 

Ten plánek vypadá jak z moravskýcho karsu 😄 .

Jinak pokud dokážeš topit podle referenční místnosti (termostat), je to ideální. Zase aby ti zbytečně nespínal kotel, když bude na chodbě chladno. Každopádně systém bude asi bezdrátový a termostat můžeš kdykoliv přesunout jinam. Hlavice pak nemusíš mít ani napojené do systému, takže můžeš použít kapalinové, neboť neznám elektronickou, která by byla nehlučná... Což může může být i důvod spojení řídící termostat/kapalinová hlavice, ne každý vydejchá vrčící elektrické hlavice.

Upraveno uživatelem Pacho69
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Na táboře vaříme pro 90 lidí na dvou kamnech podobného typu. Nejen vaříme, ale i pečeme. A občas to je sranda.

Kam se až vlákno IT může dohrabat.

kamna.jpg

Upraveno uživatelem MotoMoto
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ona ta regulace není moc složité, ale systém centrálních termostatů je přežitek z dob kdy neexistovali termostatické hlavice. Na starých regulačních hlavicích se nestavoval pouze "výkon" daného tělesa. A bylo tedy potřeba regulovat teplotu a to šlo nejjednodušeji právě pokojovým termostatem  a ovládání zdroje tepla.

S nástupem regulace nikov "výkonu" ale teploty, pro topná tělesa, se vlastně přesunula teplota na ty jednotlivé místnosti a není tedy nutné regulovat teplotu na zdroji pomocí termostatu. Tedy kromě ekvitermní regulaci, která ušetří hodně peněz.

Ale ze zvyku a zaběhlým pravidlům požadují uživatelé a instalatéři osazení termostatu místo aby to řešili pružněji a optimálněji.

Ale už jsem to tu vysvětloval asi 3x.

Jinak nejlepší regulace je u toho sporáku na dřevo. Tam buď přiložím nebo ne, a buď otevřu přivod vzduchu a nebo ho přivřu. To zvládne každý.😁

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No o tom ekvitermu třeba ta firma která u našich instalovala TČ tak ty tvrdí že ano ekviterm je řešení ale pro "mladý" barák a řekněme technicky zdatnějšího uživatele a druhá věc je že podle nich je potřeba při použití ekvitermu složitější nastavení toho TČ už z fabriky což jsou peníze navíc v pořizovací ceně a další je že je potřeba to nastavení ladit na několikrát a pokud to nezvládne uživatel sám a musí na to jet servisák tak jsou to zas peníze navíc, proto používají ten termostat v jedné místnosti do ostatních doporučují obyč. termohlavice  já jsem je chtěl u našich namontovat ale tatík řekl že to stačí na klasické kohouty že když tak to obejde a zreguluje takhle no samozřejmě že je to všude otevřené na plno ale tak to je jejich boj. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No přijde mi to, že o tom lidé z té firmy moc nevěděli a nebo neuměli. Ekvitermní regulace má jen pár nastavení a se stářím baráku to nemá až tak společného. Jde o to nastavit zhruba otopnou plochu, index tepelné izolace domu a prostředí kde dům stojí. Potom vytvoří automaticky křivku která říká, že při dané venkovní teplotě se má ohřát voda na takovou teplotu. Ještě jsem zapoměl že se uvádí čím se uvnitř předává teplo (podlaha, radiátory, zvuch a podobně). A pak už se s tím nemusí nic dělat. Maximálně kdyby teplota topné vody nestačila a bylo v domě studeno, tak se dá jednoduše uživatelsky posunout plošně ta křivka nahoru, případně dolů.

Upraveno uživatelem MotoMoto
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 8. 12. 2021 at 11:22, MotoMoto napsal:

Ona ta regulace není moc složité, ale systém centrálních termostatů je přežitek z dob kdy neexistovali termostatické hlavice. Na starých regulačních hlavicích se nestavoval pouze "výkon" daného tělesa. A bylo tedy potřeba regulovat teplotu a to šlo nejjednodušeji právě pokojovým termostatem  a ovládání zdroje tepla.

S nástupem regulace nikov "výkonu" ale teploty, pro topná tělesa, se vlastně přesunula teplota na ty jednotlivé místnosti a není tedy nutné regulovat teplotu na zdroji pomocí termostatu. Tedy kromě ekvitermní regulaci, která ušetří hodně peněz.

Ale ze zvyku a zaběhlým pravidlům požadují uživatelé a instalatéři osazení termostatu místo aby to řešili pružněji a optimálněji.

Ale už jsem to tu vysvětloval asi 3x.

Jinak nejlepší regulace je u toho sporáku na dřevo. Tam buď přiložím nebo ne, a buď otevřu přivod vzduchu a nebo ho přivřu. To zvládne každý.😁

Myslím si, že nemáš úplně pravdu, dnešní termostaty se sice řídí teplotou, ale zatím jsem nepotkal žádný, který by byl nehlučný, takže mě, když ráno v šest začnou na chalupě řádit (aby v osm bylo teplo), tak mne skoro vždycky vzbudí. Takže pokud dokážeš režim domu nastavit tak, že ti stačí jen kapalinové hlavice na radiátorech a centrální termostat ti prostě dokáže vcelku optimálně spínat kotel, tak je to jednodušší a lepší než co jiného. Elektronické hlavice jsou násobně dražší, prošpikované softem, u kterýho se výrobce rozhodne, že ho přestane podporovat nebo ho upraví tak, že bys ho nejraději vyhodil z okna. Ono jednoduché řešení má stále svoje kouzlo. Když pak vyladíš vytápění, nepotřebuješ víc, než jeden termostat. Aktivní termostaty naopak mohou topit zbytečně proto, jak jsou nastavené, znám to i od sebe, ale nedokážu to s nimi udělat jinak, protože tak sofistikovaný ten systém zase není. Prostě elektronické termostaty taky nejsou žádnou výhrou a znám lidi, kteří je nechtějí kvůli hluku v místnostech, kde se spí, vůbec.

A ekvitermní regulace a její návrh je docela věda, stačí blbost a celý systém si "dělá co chce". Viděl jsem pár vtipně poblázněných ekvitermních kotlů 😄 Ale jinak já bych ekviterm chtěl.  Akorát v mém případě je to novej komín, vyřešit odvod kondenzátu a předělat ohřev TUV z kotle, vyměnit žebrové radiátory za deskové, jsem na sto, stopade jako nic. 

Upraveno uživatelem Pacho69
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

S tou hlučností souhlasím. Také mě to občas štve. A naprosto chápu, že v místnostech kde se 24 hodin topí na stejnou teplotu je to regulování pomocí termoregulačních klasických hlavic bez problémů. Ale proč mám topit v ložnici celý den, když ráno v 8 odejdu a přijdu tam v 10 večer. Ano mohu to ráno stáhnout a večr zase přidat, ale to bych létal  od místnosti do místnosti. Takže nastavím nějaký program na denní útlum a je to. Navíc když je možné ovládat na dálku hlavici z mobilu tak si přitopím, když už mě to dole nebaví a chci si jít číst dřiv.

Ale občas si hlavice cvakne i v nci a přijemné to není.

Ale tohle všechno nic nepotvrzuje či nevyvracuje moje tvrzení, že nějaký pokojový termostat je naprosto zbytečný.

Třeba dokonce Buderus má také pokojový termostat, ale jeho funkčnost je jen posunutí topné křivky smerem nahoru nebo dolů, přepnutí denního a nočního režimu. Ale neovládá to, že při dosažení teploty v místnosti se kotel vypne.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Předpokládám, že když budu mít všude elektronické hlavice, tak do ložnice si mohu dát jednu kapalinovou. A jestli to bude cvakat někde jinde mi může být fuk. A pouze tou jednou si dle libovůle můžu otočit kam chci a kdy chci...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No já doma v bytě vyházel z pokojíčků a ložnice elektronické termostaty, když jdu spát, natočím kapalinový na pozici dle zvyku, to samé udělají děti v pokojíčku, ráno, když vstanu, tak hlavici vypnu. Je to o zvyku a mám ticho. V obýváku a v kuchyni netopím, díky, umístění bytu, průchodu stoupaček, provozu v kuchyni a oken na jihozápad mi 99% dní stačí poměrné teplo z okolí, teplota neklesne pod 23.

Tak i ekvitermní regulace vychází z teplot - referenční v interiéru a venkovní (fakt bizardní příhoda se stlala kamarádovi - u baráku pohřbili psa, na dušičky mu chodili dět na hrobeček zapalovat svíčku, nikoho nenapadlo, že kousek nad svíčkou je venkovní čidlo. Ta svíčka ovlivnila venkovní teplotu asi o 6 stupňů, přišli na to až druhá rok, co se jim kolem dušiček zbláznilo topení 🤣). Tak pokud nemám ekvitermní, potřebuji čidlo, termostat, který bude řídit topení kotle. Ani dnes není většina kotlů vybavena ekvitermnim řízením či možností vše řídit z "apky". Rozhodně to není standard, u levných kotlů vůbec.

minimaxa: No záleží i na rozvodu, já mám ocelový, skoro 300 litrů vody a bohužel slyším všechny hlavice na stoupačce 😄 Mě necvakaj, mě "bzučí/vrčí" 😄  

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Před hodinou, Pacho69 napsal:

Tak pokud nemám ekvitermní, potřebuji čidlo, termostat, který bude řídit topení kotle

Pokud vím tak výkonovou regulaci umí každý kotel, to znamená, že na něm mohu nastavit když ne přimo teplotu tak nějaké číslo, které říká na jakou teplotu bude topit než vypne hořík.

Jediné co hovoří pro pokojový termostat je skutečnost, že systémy s oběhovým čerpadlem potřebují mít vždy alespoň část okruhu otevřenou a tedy když se do nějaké místnosti dá termostat a necha těleso naplno otevřené, tak to může takto spolňovat.

Já to mám vyřešené tím, že v jedné koupeně se topí stále, takže tam je žebřík ,který je naplno otevřený. Bez termostatu.

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...