Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

WIFI termostat ke kotli


VojtouNerCZ

Recommended Posts

před 4 hodinami, VojtouNerCZ napsal:

Já nemám důvod mít někde 23. To už je vedro

My topime na 20°C a od ledna budeme topit jen na 18°C 😁

Mě čeká vymyslet ovládání topení taky. A už jsem rozhodnutý pro řešení od Elektrobocku, jednotlivé bezdrátové hlavice a centrální WiFi jednotka.

Neumím si představit, že budu několikrát denně obíhat 14 radiátorů a točit na nich kohouty 🙄😳

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

MotoMoto: to ale musíš mít kotel, který umí topit podle ekvitermní křivky. 

Jinak pokud topí byt, tedy prostor obývaný běžným způsobem, pak stačí centrální termostat v referenční místnosti a podle toho se řídí kotel (je fuk jestli ekvitermní nebo ne). Na jednotlivých tělesech jsou pak jen termostaty (klidně pasivní = nehlučné), které zavírají, aby se prostor nepřetápěl. 

Já na chalupě topím různé prostory různě, kotel je primitivní (topí/netopí, regulace teploty otopné vody je potenciometr, kde nastaví, při jaké teplotě otopné vody se kotel vypne). Mám centrální jednotku, na které se nedá nic dělat, vše se nastavuje vzdáleně aplikací. Na radiátorech jsou termostaty, které se touto jednotko řídí tak, jak je nastavený program. Některé termostaty jen na základě teploty v místnosti otevírají ventil (když kotel topí, tak topí, když kotel netopí, tak netopí), některé jsou takzvaně prioritní, to znamená, že pokud teplota na nich klesne pod požadovanou, mají oprávnění požádat o zatopení kotle. Funguje mi to dobře, v případě výpadku internetu se to dá ovládat smskama. Akorát mám hlavice na radiátoru, na kterých si můžeš ručně přitopit, to by se asi nepřizpůsobivý tchán naučil, ale výrobce dělá termostat, které lze řídit jen vzdáleně, nemá možnost ovládat lokálně. Já ale používám ty řiditelné, navíc s možností externího čidla, protože umístění hlavice je takové, že snímač teploty je příliš ovlivněna žebrovým radiátorem, musím měřit v prostoru čidlem. Systém je PocketHome (Elektrobock). Bohužel už to není úplně za pár kaček.

Upraveno uživatelem Pacho69
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak ekvitermní křivka se týká pouze toho na kolik bude kotel natápět topnou vodu. V práci nemám venkovní čidlo a ani automatiku, ale na kotli nastavím teploty topné vody podle to jak venku mrzne. A pak už to ovládají opět hlavice. Bohužel to znamená natápět vodu na pevnou teplotu. Ale to ani termostat nezmění. A myslím, že to lze nastavit na každém kotli. Takže funkčnost termostatu mi je stále neznámá. Protože pokud nastavím na hlavici (i mechanické) nízkou teplotu, tak termostat bude sice spínat kotel jako divý, ale teplotu nezvedne. Ano řešením je (a snad se to tak má dělat), že v tém místnosti se hlavice nedávají a ovládá to termostat, ale pak mě neumožní dát vyšší teplotu v jiných místnostech než kolik je v té referenční.

 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 25 minutami, MotoMoto napsal:

Bohužel to znamená natápět vodu na pevnou teplotu. Ale to ani termostat nezmění

Pokud je to termostat a kotel, který má např. protokol opentherm ... tak lze s termostatem dělat spoustu věcí. Mám tento už poměrně dlouho https://www.elektrobock.cz/termostat-s-opentherm-komunikaci/p177 , zobrazuje i venkovní teplotu a teplotu v boileru, výkon kotle.. . A jde měnit i ta teplota.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak to už není termostat a klasický kotel, ale je to přesně to co píšu a co my máme třeba u kotle Buderus jako ovládací  regulaci. Jen do toho ještě asi montuje interní teplotu. Nevím jak bude natápět zda podle venkovní teploty a nebo podle vnitřní. Pokud podle vnitřní, tak potom vypne kotel a je to na houby protože jiné než místnost s termostatem (kam třeba v tu chvíli bude svítit sluníčko) nenatomím na požadovanou teplotu. Tkaže ano jako regulátor topné vody na základě vnější teploty v pohodě, ale to pak nemusí být v místnosti a je to ničem. Takže jsem stále přesvědčený, že termoregulační hlavice s programováním a ještě lépe s centrální správou je daleko lepší řešení.

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak ono opravdu záleží na mnoha okolnostech, no :) Nicméně mně tohle řešení stačí. Když mi bude zimu, bafnu telefon a přitopím, když vedro, prostě to vypnu. Nebo otočím hlavicí. Máme byt 4+1, takže zas tak velké množství radiátorl nemáme. Navíc kvůli dětem jsou stejně non stop otevřený dveře, takže se to tak nějak protopí postupem času samo xD O chytré hlavici jsem uvažoval, ale jelikož jsme v nájmu, tak jsem tolik investovat nechtěl. Pravda je, že v Číně jsem našel sety za cenu okolo 2k, které by pokryly 2 takové byty, na příští zimu třeba zkusím.

 

Upraveno uživatelem VojtouNerCZ
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jak jsem psal o stránku dřív. Termostat patří do místnosti kde má být nejtepleji a samozřejmě tam nesmí být na radiátoru termohlavice (radiátor otevřen naplno). O teplotu v místnosti se stará termostat. Nebo do chladný (chodba apod.) a tam se stará jen o to kdy zatopit. Nebo použít, jak bylo psáno, ekviterm s venkovním čidlem a radiátory ovládat hlavicema.

My v bytě používáme ty jednoduchý programovatelný hlavice bez dálkovýho ovládání a spokojenost. Od jejich instalace jsem zaznamenal i slušnou úsporu na topení.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@MotoMoto hlavní výhoda je v tom, že ten kotel nejede zap/vyp ,ale u elektriky ovládá výkonové stupně, nebo u plynu modulaci. Tudíž udržuje výkon kotle podle aktuální potřeby. Vidím to u elektriky, začne na nejnižší výkon, postupně přidává a ubírá podle teploty vody a jak se pomalu blíží k nastavené teplotě místnosti, tak ubírá výkon, až do vypnutí kotle, nebo jej udržuje na nejnižším výkonu, který kotel umí a který udrží požadovanou teplotu v místnosti. Pro podlahovku to bylo nejméně komplikované řešení. Ekviterm nepoužívám. Venkovní teplota je jen pro informaci.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Promiň, ale plynové kotle, ty běžné to neumí. Tam fakt jede on/off. Ty lepší ano, ale ty většinou už svoji automatiku mají. Aspoň co já znám. 

Ale přiznám se, že si nedovedu představit, jak může kotel topit jinak než podle venkovní teploty. Přeci modelová situace, v místnosti 15 st. venku také 15 st. A uvnitř chvi teplotu 21 st. 

Kotel podle vnitřní teploty se rozjede naplno tedy třeba na 70 st. a topí dokud uvnitř není těch 21 st. a  poto bude voda chladnout. Pokud by byla nastavena ekvitermní regulace v závislosti na typu domu a izolaci domu, tak kotel bude natápět vodu jen třeba na 50 st. což je podstatně ekonomičtější.

  

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Např. starý dobrý Dakon DUA plus to umí, ale se správným termostatem. Známému tenhle kotel zapojil topenář klasicky - na ON/OFF , po letech si to kolega sám přepojil na modulační provoz a je spokojený.

https://www.dakon.cz/wp-content/uploads/2014/06/DUA-PLUS-navod-k-instalaci.pdf

před 2 hodinami, MotoMoto napsal:

Kotel podle vnitřní teploty se rozjede naplno tedy třeba na 70 st. a topí dokud uvnitř není těch 21 st. a  poto bude voda chladnout

Kotle s modulací - regulací výkonu fungují trochu jinak. Viz. odkaz kapitola 2.3.6 .

před 2 hodinami, MotoMoto napsal:

Pokud by byla nastavena ekvitermní regulace v závislosti na typu domu a izolaci domu, tak kotel bude natápět vodu jen třeba na 50 st. což je podstatně ekonomičtější.

Jasně ekviterm je dobrá věc, pokud se dobře nastaví křivka. Pokud je k tomu ještě kotel s modulací ...

Upraveno uživatelem Agrafik
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 3. 12. 2021 at 16:30, MotoMoto napsal:

Tak ekvitermní křivka se týká pouze toho na kolik bude kotel natápět topnou vodu. V práci nemám venkovní čidlo a ani automatiku, ale na kotli nastavím teploty topné vody podle to jak venku mrzne. A pak už to ovládají opět hlavice. Bohužel to znamená natápět vodu na pevnou teplotu. Ale to ani termostat nezmění. A myslím, že to lze nastavit na každém kotli. Takže funkčnost termostatu mi je stále neznámá. Protože pokud nastavím na hlavici (i mechanické) nízkou teplotu, tak termostat bude sice spínat kotel jako divý, ale teplotu nezvedne. Ano řešením je (a snad se to tak má dělat), že v tém místnosti se hlavice nedávají a ovládá to termostat, ale pak mě neumožní dát vyšší teplotu v jiných místnostech než kolik je v té referenční.

 

 

Ono to není úplně jednoduché, záleží na způsobu, jakým vytápíš dům a hodně záleží i na tom, čím vytápíš. Jinak topíš do podlahovky, jinak do deskových radiátorů, jinak do žebrových, pak jestli je okruh samotížný nebo má oběhové čerpadlo, případně zda je kotel kondenzační nebo atmosférický.

Já mm úplně primitivní kotel z roku 1996. Servisák, co mi ho udržuje říká, že vypadá jak nový a spaluje líp, než leckterý nový. nedá se s ním dělat celkem nic moc. Topí/netopí, teplota se nastavuje mechanickým termostatem. Radiátorů v domě je 7, 5 je žebrových, dva jsou deskové. Pro žebrové potřebuju topit alespoň 55-60st, deskové by mohly mít třeba 40st, ale pro teplou vodu, která bohužel nemá separátní okruh (ono je to jedno, když to kotel neumí) potřebuju mít otopnou vodu 70-80 st (když chci mít TUV na 65 st.).  Bez termostatických hlavic se tedy neobejdu, protože ba se mi díky vysoké teplotě otopně vody některé místnosti prostě přetápěly a někde by byla zima. Termostaty zajistí, že tam nebude víc než má. Kdybych tam trvale bydlel, asi bych dokázal celý systém regulovat na referenční místnost, ale takhle to prostě nejde. Tak kdybys potřeboval vědět, na co jsou termostatické hlavice, tak nemá každý kotel s ekvitermní regulací a ani možnost na něm regulovat teplotu vody, protože na 160km vzdáleným mechanickým termostatem tak snadno neotočím. Navíc je to docela opruz, celý systém jsem předělal tak, abych nemusel nikam chodit, ničím točit, nic nikde hlídat. No a výměna kotle znamená i předělat komín a zajistit odtok kondenzátu, zatím se do toho nehrnu, když kotel jinak funguje naprosto bezproblémově. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud to bylo na mě (asi ano) tak já moc dobře vím na co jsou dobré termostatické hlavice. Naopak nevím na co je dobrý pokojový termostat a dle mě je stále zbytečný a systém s hlavicemi dokáže regulovat daleko lépe. Prostě vím, že dvě regulace se tlučou vzájemně.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nasadili jste mi brouka do hlavy xD Příští rok všude dám ty hlavice z Číny, jen do kuchyně s chodbou ne, a tam plácnu termostat, který nastavím a zablokuju klávesy :) Na hlavicích bude teplota nastavená, než se vytopí chodba, topení se samo zavře. Jen ideálně najít něco kompatibilního a xiaomi home, ať nemusím mít 20 aplikaci. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

A proč termostat do chodby? To mi přijde jako (promiň) hloupost. Přeci nebudeš topit v chodbě na 21 st.? A když tam nastaviš třeba 18 st. tak ti kotel vypne a k čemu ti je v obýváku na hlavici nastaveno 22 st. když kotel nebude už dávno topit?

Upraveno uživatelem MotoMoto
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mám kuchyň spojenou s chodbou. Tyto místnosti mají pouze 1 topení. No a protože děti prostě nechávají otevřené dveře, tak akorát chlad z chodby táhne do místností. Když teď dám termostat na chodbu a nastavím 21, ve všech místnostech bude 24 než kotel vypne. Proto ty hlavice, které to budou regulovat v místnostech na 22,pak vypnou  a bude topit jen chodba s kuchyní na 21. Takhle máme byt situovaný. Ještě je tam teda další ložnice, obývák a koupelna, ale tam vysavač nejezdí, tak na mapě nejsou místnosti uvedené. 

Screenshot_20211206-101433~3.png

Upraveno uživatelem VojtouNerCZ
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...