Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

Ferryho dvoutakt Vari - nezahálí ani v zimě


Ferry

Recommended Posts

Rozsiril jsem svou radu veteranu a poridil dvoutaktniho pracanta Vari. Prozatim s listovou sekackou, do budoucna asi rozsirim o nejaky rotavator nebo alespon plecku a radlici na brambory :)

Motor je Jikov typ 1427, vyroba 3/1989. Celkove je stroj velmi pekne zachovalej, bylo o nej, zda se, dobre starano. Karburator bez vuli, startuje taky pekne. Male mouchy tam jsou - prolina palivovy kohout, takze ten zkusim pretesnit spolu s novyma palivovyma hadickama a na volnobeh krapet houpou otacky. Vzhledem k tomu, ze tam byla jeste svicka se starym oznacenim PAL super N7, zkusim nejdriv vymenit tu, vycistit karbec a pokud by nepomohlo, pak gufera na klice a asi rovnou hlavu a valec dolu a udelat dekarbonizaci spalovaku

IMG-20210811-WA0002.jpeg

IMG-20210811-WA0004.jpeg

Upraveno uživatelem Ferry
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@MJSytic Podivam se :) A nebo prinejhorsim vam tam zasazim brambory ;) 

@Radek Hurvajz Jj, ten stav na fotkach v inzeratu me hned zaujal a jeste ten den jsem pro ni frcel do C.Krumlova :) V rodine mame jeste jednu, tusim rok 87, na te uz jsem delal komplet GO s vybrusem, novym pistem a krouzkama, a ta ted beha krasne, ale vizualne je to uz chudinka 😛

Jj, na brambory by byly urcite foukany sipaky. Ona je potreba i jina prevodovka, motor se pak podle potreby prehazuje.

Upraveno uživatelem Ferry
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Kohout prolina snad i novej... zatim jsem poradne nevidel, ze by aspon trochu neprolinal :D:D . Super je k tomu rotacni sekacka na travu :D , diky motoru to melo takovou silu, ze to krasne postupne rovnalo teren postupnym urezavanim tam, kde byly nerovnosti :D

Jinak super stroj no. U rodicu k tomu mame listovou sekacku, obracak na seno, druhou prevodovku s velkejma foukanejma sipakama, nejakej pluh, zavazi, a u znamych na pujceni dalsi prevodovku s rotavatorem :D . A jinak 2 motory, tenhle a pak novejsi s plastovou nadrzi :D 

Fuj, jak na to koukam, uz me z toho zase bolej ruce, neb to pripomina manualni praci :D . A ta vune dvoutaktu, kdyz ma dobrej olej... :D 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@Havlicek.Lukas Jj, kapnul jsi na to, nebylo to v CK ale v CB - Zeme zivitelka :) Privezl jsem domu i meloun :D

O vyfuk jsem se spalil jako malej parkrat taky, delalo to pekny puchejre do ctverecku :D

Jo vune spravne spaleneho 2T mixu je omamna :) kam se hrabou dnesni 4T zahradni sekacky, to je kolikrat smrad na bliti :D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Co znám lidi který provozovali nebo provozují Varinu tak maj na předloktí více nebo méně vypálenou mřížku od toho krytu vejfuku když se přehazoval motor ze  " silničního " modu na pracovní . Ale taky jsem se s ní něco málo nadělal jednou jsem se s ní i přejel. Protože ano mělo to takovou tu trhačku když by jsi za tím zakopnul tak aby se to zastavilo ale to bylo první co se " zaaretovalo " aby to nezlobilo takže jsem se obracel na souvrati s pluhem a zakopnul v brázdě no a lehnul jsem a mašina couvala dál tak mě přejela nohu. Naštěstí to bylo v měkký zoraný půdě takže to zas tak moc nebolelo ale vzorek z kola jsem měl na hnátě znát asi měsíc. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

JJ  tenkrát si ji pořídil děda s babčou protože už nestačili na obdělávání zahrádky, já teda nejsem žádnej pěstitel ale výš jak dřívejc se musel člověk umět postavit ke každé práci když něco chtěl mýt. Takže když ji pořídili tak jsem ji dostal na starost jako strojník a asi 8 roků jsem s tím oral, sázel brambory a pak vyorával brambory radlici na vyorávání jsem docela měl vlastní konstrukce i výroby. Ale pak zemřel děda a dva roky na to i babča a ani nevím kam se ta Varina poděla. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Znam znam, s tou Vari, na ktery jsem uz delal ten vybrus, jsem jezdil uz jako malej ( no ono to odpovida - 87.rok mi bylo 6) na sekani travy kolem silnic, aby bylo u babicky co dat ovcim a kozam. To bylo kilometru pangejtu :) Ze sekani a hrabani travy mam dodnes trauma, misto hrani si na pisku pekne hrábě na travu a cely dopo pohrabovat cerstvou posekanou a po O obracet seno 😛

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

ty jo, trhacku ta nase snad nikdy nemela. Akorat se sam vracel plyn do volnobehu. COz ale vyresily natazeny mekky gripy z kola, ktery mely lem a o ten se to dalo zaaretovat. No, a kdyz se to na plnej rozebehlo a uteklo ti to, tak byl trochu problem :D

// hrabe nesnasim dodnes. jak ja byl obcas nadseny, ze jsem pri nahrabovani nebo kupeni nebo svazeni vyfasoval vyjmecne vidle :D 

Upraveno uživatelem sitler
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dneska prisly tesnenicka palivoveho kohoutu a karbecu, koupil jsem novou svicku a palivove hadicky, privaril uklepany plech ofuku valce pod benzinovou nadrzi, poskladal uz skoro za tmy vse zpet a nastartoval. Krasne si to prede :) A ta vune.. 😋

https://youtu.be/vTkPD-2UFqI

 

Upraveno uživatelem Ferry
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • O 2 týdny později...

Vcera jsem se rozhodl precijenom vymenit gufera na klice. Kdyz jsem v tydnu sekal na slunci a motor se zahral vic, zacal nejdriv houpat otackama a pak i chcipat a nechtel pak naskocit, nez zas trochu vychladnul. Usoudil jsem, ze to nejspis bere falesnej vzduch. Rozborka sla v pohode, jelikoz uz jsem to jednou delal a mel i potrebne stahovaky na magneto a unasec spojky. Na rotoru alternatoru jsem objevil prekvepeni v podobe ustrelenych mosaznych sroubku, ktere drzi polove nastavce z plechu a kus ustipnuteho magnetu. Vse se valelo rozmelcovane dole pod deskou kladivka a civek a polovy nastavec drzel na magnetu posunuty jen magnetickou silou. Nouzove jsem ho zpatky na misto prilepil epoxidem a vzhledem k cene rotoru 1300kc jsem se rozhodl objednat a soupnout tam bezkontaktni VAPE za trojku a bude vystarano :)

Jinak teda i s touhle nouzovou opravou magneta jsem za dnesek posekal cca 5500m² nasi zahrady, slo to krasne a rychle. I s ruznym obsekavanim stromku mi to trvalo ani ne pet hodin a Vari sezrala jen asi 4l mixu. Delat to jako predtim bubnovkou, tak to sekam tri dny a benzinu padne mozna dvojnasobek 😛

Co me ted jeste laka, sehnat i Vari vozejk a travu vozit na nem. Tady ve vedlejsi vsi chodim uz asi 6 let kolem jedny Vari za plotem pod kulnickou, s vozejkem, kterej stoji podeprenej na jednom kole a druhy ma rozebrany asi kvuli oprave brzdoveho oblozeni a evidentne na ni nikdo celou dobu nesahnul, asi zkusim zazvonit, jestli to nechtej prodat :)

 

IMG-20210828-WA0000.jpeg

IMG_20210829_130910.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...