Jump to content

1.6 NFZ za tepla zvýšený volnoběh


Recommended Posts

Dobrý den. Mám na Vás prosbu o radu s následujícím problémem.

Mám 106 s motorem 1.6 NFZ 65 kW z roku 96 automat. Stál mě před pěti lety dvacku a tak nějak slouží bez ztráty kytičky. Začaly ale zlobit otáčky. Když je studený motor, nastartuje bez problémů a otáčky se drží v nějaké rozumné výši (nemám otáčkoměr). Po zahřátí se ale otáčky zvýší a to někdy tak vysoko, že je to s tím automatem až nebezpečné. Po nějaké době (desítky vteřin, možná nějaká minuta) zase otáčky klesnou a za čas se zase zvýší. Když chcípnu motor v těch vysokých otáčkách a chci za chvilku nastartovat, tak někdy naskočí, ale často se stane, že ne. Pak musím buď počkat na vychladnutí motoru, nebo točit a točit startérem, až nakonec po čtvrt minutě neochotně naskočí. Není v tom nějaká pravidelnost. Pravidelné je pouze to, že když je studený motor, tak OK a zahřátý začne zlobit.

Mohu poprosit o radu co s tím? Lanko plynu se nezadrhává. Zkoušel jsem stříkat všude možně čistič řetězu a vypadá to, že si to vzduch nikde nepřisává. Škrtící klapka také vypadá OK. Často se zde píše o krokovém motorku, ale ten nemohu najít. Navíc stojí asi 1500,-. Měnit postupně všechno možné mi vzhledem k ceně auta nedává finanční smysl. Proto zkouším štěstí zde.

Děkuji za každou radu.

Link to post
Share on other sites

Jasný. Máš pravdu. Jde mi o to, že bych rád začal něčím nejpravděpodobnějším a případně zavčasu skončil. Potřebuji aby to auto jezdilo. Vzhledem k jeho stavu a hodnotě je pro mě nesmysl, abych ho půlku vyměnil a řešil to dva měsíce. Takže jestli se shodnete, že nejlépe začít výměnou krokového motorku, udělám to. Teda snad, protože je (myslím) zastrčený za motorem a vůbec netuším jak k němu. 🤔

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...