Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

Jak vyměnit vodovodní ventil?


Péťa

Recommended Posts

Asi mám problém :(

Potřebuji vyměnit ventil (vodu zavřu, to problém není). Ale obávám se, že nemám jak. Trubky do stran jsou zazděné. Mám pocit, že tam nemám s čím točit, že tam není žádná převlečná matice nebo něco takového. Neříkejte, že instalatér byl takový idiot a nepočítal s výměnou. Spíš já něco nevím. Doufám 😮

2021-04-18 10.11.49.jpg

Mě to přijde, že tam je ventil:

Ventil-primy-k-83t-dn20-3-4-870_v.jpg

Do něj z obou stran vsuvky:

616700-600x600.jpg

a ty jsou pomocí přechodky přivařeny na potrubí:

6230-600x600.jpg

 

Nebo tam není vsuvka, objevil jsem, že existuje ještě tohle:

6231-600x600.jpg

Upraveno uživatelem Péťa
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Takže to vidíš stejně - je to natvrdo :( Vyměnit jen vršek asi je možné provizorní řešení, možná to myslel tak i ten instalatér 😮 Ten je už po smrti :(Jde mi o tom, že sice ho pravidelně zavírám a otevírám, ale asi jsem na to pozapomněl a když jsem ho chtěl včera protočit, tak už to nešlo :(

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Je to hlavní uzávěr vody ke mě do domu. Docela důležitá věc. Proto to řeším hned, jak jsem na to přišel ;) Ještě jsem se zamyslel, kde mám podobné ventily - jsou ještě 2 a oba udělané stejně :( Výstružníky existují, pamatuji si, že je otec měl Takže někde budou, ale ten přístup nebude nic moc. Jestli to je opravdu natvrdo, tak vyměním provizorně ten vršek a pak to vysekám.

Upraveno uživatelem Péťa
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Hele než něco zkoušet a nakonec to utrhnout, tak bych pozval jinýho instalatéra a připravil se na řeči ve stylu "pane kdo vám to dělal"? :D Hlavně to nezkoušej v sobotu odpoledne, kdy jsou už vodoinstalatérské prodejny zavřený. :D šikovný fachman si s tím poradí. Vlevo to řízne, trochu zasekne, navaří novou matici a vymění kohouti s převlečnými maticemi. ;) 

Existuje frézka na sedla ventilů. Ale není to na dlouho. Lepší je vyměnit celý kohout.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 15 minutami, Péťa napsal:

Jde mi o tom, že sice ho pravidelně zavírám a otevírám, ale asi jsem na to pozapomněl a když jsem ho chtěl včera protočit, tak už to nešlo :(

Ještě bych zkusil povolit ucpávku, je docela možné, že je přirostlá k vřetenu. Případně trochu prostříknout.

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jak píše @Radek Hurvajz, vyměnit vršek ventilu. Taky jsem měnil vršky. Cena je myslím do 180,-Kč, ale nevím ted přesně. Po výměně je uzávěr plně funkční. Pokud je v potrubí tlak, tak se musí pracovat rychle. Může se obtočit závit teflonovou páskou či koudelí.
Pokud by se vyměnil ventil za pákový, bude tam dos místa pro páku směrem k dlaždičkám?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Možná plácnu blbost. Ale nešlo by pokud by se sundal vrch toho ventilu s ním protočit protože pokud jsou tam na těch trubkách ty konce jako na posledním obrázku tak by to mělo fungovat jako šponovák na lanko . 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pro mě je nejpodstatnější, že jste mi potvrdili moje podezření, že to je udělané natvrdo. Takže to je jasné, zjistím, jestli mám ještě náhradní obkladačky, vysekám to a pozvu instalatéra na předělání do stavu, kdy ventil půjde v budoucnu kdykoli vyměnit. Tenhle sloužil nejméně 16 let a kdybych ho nezapomněl v zimě protočit, určitě by sloužil dál.

 

PS:

@Vena garážmistr, jsem přesvědčený, že napínáky mají na jedné straně levý závit a na druhé pravý, jinak by nefungovaly. Kdežto kohout má oba závity stejné

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...