Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

Jakou sekeru


Francouz_407

Recommended Posts

Potřeboval bych koupit nějakou sekeru, někteří mě odrazji od Fiskars, že už to není ono, jiní že je to nejlepší. Jakou máte zkušenost? Přivezli mi dřevo do krbu ale není naštípaně na menší kousky, některé by chtěli ještě na půl rozštípnout (délka 25cm). Nevím jaký je rozdíl mezi štípací a univerzální sekerou ale jakou byste mi doporučili.

Co např. tuto?

https://sekery.heureka.cz/fiskars-m-x17-122463-stipaci-sekera/#recenze

Díky za každou radu

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Sekera na štípání má větší klín.Tím líp trhá dřevo.Univerzální bude tenčí.To je zase dobrý na odvětvování.Jinak mám fiskarsku asi 20 let a pořád dobrý.Nejvíc na tom oceníš,že nemusíš měnit topůrka.Jinak se prodává to samý za míň peněz v Hechtu.On ten fiskars asi taky nebude ze Švédska.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

hele nejsem si jistý ale tuším že už se to zde řešilo sekery apod. zkus pohledat. 

A za mě raději na kompozitovém topůrku než na dřevěném ano vím že klasika je klasika ale pokud ji nepoužíváš pravidelně a tak dřevěné topůrko časem seschne a pak to z toho padá. Tyhle moderní maj tu výhodu že jak ti z ruky vypadne tak ji příště najdeš a můžeš s ní hned makat pokud má dřevěné topůrko tak ji musíš občas namočit aby se to nesesychalo a je s tím víc práce do dílny už taky kupuju kladiva na kompozitu u paliček jsem už dlouho zpátky přešel na navařenou trubku sice to vrací ty rázy do ruky ale nepřerazíš jí. 

Upraveno uživatelem Vena garážmistr
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ber jediné Fiskars ostatní jsou jen nefunkční kopie... Buď nevydrží ostré ostří tupí se a musí se brousit a násadu taky zlomis i když se tváří jako Fiskars... Co by jsi chtěl od sekery za 300😉tady platí dvojnásob levná věc dráha věc.... Mám univerzální 2ks 16 let a nikdy jsem je ne brousil a pořád parádní... 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Sekery fiskars se s časem změnily, jak píšete. Zaprvý měly postupně blbější a blbější pouzdra, a i když pouzdro neštípe, je to vopruz. Zadruhý se měnil úchop-nejenom povrch topora (nejdříve protiskluzová barva, pak gumovej grip), ale i ergonomie (teď má na konci zobák, aby jakoby neklouzala z ruky, nicméně ten zobák postupně docela tlačí při práci(hlavně tý delší...). Zatřetí se měnil úhel klínu, výbrus a povrchovka. Dnešní sekery se blbě zasekávají do špalku (vyskakují totiž), je to tak kvůli štípání, a to je lepší, takže způsob odložení sekery zaseknutím není priorita(na druhou stranu se sekerou hůře podávaj polena).

@Francouz_407 Přesto a zároveň i proto, bych rozhodně pro tvoji potřebu zvolil fiskars(nevolil bych levnější napodobeniny, protože jsou fakt horší, výrazně..). Podle množství a typu dřeva a samozřejmě pokud sekeru budeš používat i na další práce je třeba zvolit správně. A to nevím, jak ji budeš využívat, takže buď:

  1. Hodně, každej rok a především štípání špalků (i větších, ale spíš do 30cm ). Dřevo i náročnější na štípaní (třeba zauzlovanej smrk nebo borovice, případně suchej akát) - X21(tahle dá fakt skoro všechno, dělám s ní desítky metrů ročně, převážne akát, dub a borovici))
  2. Málo, pár metrů ročně, ale pořád štípání - X17
  3. skoro ne, tak vozejk za sezonu a hlavně malý špalíky. Ostatní práce ne - klidně jednoruční štípací - X11
  4. bod 2+ nějaký ty práce na zahradě, třísky, větve apod - X17+X10
  5. pokud bys ji chtěl i dekorativní - což vůbec není neobvyklé... - lidi s ní daj vozejk menšího dřeva a pak si ji pověsí nad krb - tak tady bych fiskars nevolil - volil bych třeba Helko (cenově dostupnější) nebo při větší investici pak Hultafors, Gransfors apod.

k tomu doporučuju pořídit kulatej brousek (třeba lansky puck), protože ty originál fiskars protahovací kurwěj ostří

Jak ji budeš teda využívat?

 

PS: sekery mám prostě rád...:D

 

 

 

 

 

Upraveno uživatelem morepower
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

morepower díky za popis. Já jsem myslel nejdříve tuhle

https://www.fiskars-shop.cz/sekera-stipaci-x17-fiskars-122460

ale pak jsem si řekl, že raději tuto 21 i s ostřičem

https://www.fiskars-shop.cz/set-fiskars-sekara-x21-l-ostric-xsharp-129047

Ale když píšeš, jiný ostřič, tak jaký. Videl bych to na variantu 2. Ale x X21 ve variantě 2 nic nezkazím ne?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Od syna jsem dostal letos k narozeninám sekeru Fiskars X-Series Axe X11. Musím příznat, že na sekání špalků v kotelně velmi dobrá. Na rozdíl od klasické sekerky. Lze s ní nasekat i třísky do kotke. To je dáno úhlem ostří. Dostal jsem i brousek, ale ještě jsem ho nepoužil. Nemohu proto posoudit, jak nabrušuje. Vzhledem ke spokojenosti se sekerkou Fiskars, chci si koupit ještě Fiskars X-Serie Axe X21 na štípání (sekání) větších špalkou (cca 30 cm).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • O 6 měsíců později...

Rád bych doplnil můj předchozí příspěvek. Nakonec jsem si koupil sekeru Fiskars X27. Velmi dobrý pomocník. Lze s ní sekat větší špalky, bezproblémů. Nemohu nic vyktnout X11 ani 27. Cena odpovídá kvalitě.  Jelikož topím nejen uhlím, ale i dřevem, zvažuji koupi vertikální štípačky na půlení polen, aby lépe vyschla. Máte někdo zkušenosti či vlastníte štípačku. Uvažuji o tlaku 10 t.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

pokud máš metrová polena, tak určitě 10 a více tun, ale rozumnější je ta polena nařezat na cca 33 cm (obvyklá míra), nebo na míru, aby ti vlezla do peca 😉, potom po vyschnutí ty koláče štípat na kuželovém štípači na potřebné kusy--je to proto, že ty horizont. i vertikal. štípače jsou na hydrauliku, takže olej a těsnění na hydraul. válci, brzy to teče, rosí, atd. :bojim, ale kuželový štípač je nezničitelný a v podstatě nafurt https://search.seznam.cz/obrazky/?q=kuželový štípač dřeva&fulltext&sourceid=fulltext&thru=hint-obrazky-obrazky#utm_content=obrazky&utm_term=kuželový štípač dřeva&utm_medium=hint&utm_source=search.seznam.cz&docId=ce31c005c1070e14

přečti  https://docplayer.cz/106936626-Ceske-vysoke-uceni-technicke-v-praze.html

Upraveno uživatelem ozzy56
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Před hodinou, OK406 napsal:

Rád bych doplnil můj předchozí příspěvek. Nakonec jsem si koupil sekeru Fiskars X27. Velmi dobrý pomocník. Lze s ní sekat větší špalky, bezproblémů. Nemohu nic vyktnout X11 ani 27. Cena odpovídá kvalitě.  Jelikož topím nejen uhlím, ale i dřevem, zvažuji koupi vertikální štípačky na půlení polen, aby lépe vyschla. Máte někdo zkušenosti či vlastníte štípačku. Uvažuji o tlaku 10 t.

Pokud budeš chtít,se ozvi,ale 10 je málo,kdo to od nás bral a říkal jsem jim ,že to je na hraně,tak smích a dnes jedou na 15,deset šlo do světa,tady je to s rezervou.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@OK406

našel jsem fotku svého štípače, co jsem dělal--motor a kužel jsem koupil přes internet někde v Ustí nad Labem za 4500 Kč, zbytek svařil z firemního mat., elektriku zapojil elektrikář , motor 2.2 Kw, 900 ot/min. 380 V, jde s tím štípat větší kusy i malé na podpálku, je to tiché, zajedeš s tím kam chceš, ale pak jsem se rozhodl topit dřevěnýma briketama a štípač prodal, doporučuju něco takového místo té hydrauliky 🤠

P8220051.JPG

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...