Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

Tepelné čerpadlo starší dům.


Vena garážmistr

Recommended Posts

před 2 hodinami, Jirkap napsal:

Jinak pro informaci, kdyby to někoho zajímalo. Plyn není, jen kotel na tuhé palivo nebo elektrokotel.

Pořízeno TČ v roce 01/2014 Panasonic 9kW + ACV - Zásobník 240l s dohřevem celkem za 173.000,- Kč - 65.000,-Kč dotace

Servisní náklady: 2014 – 2020 = 10.500,-Kč

Náklady na elektřinu za celou dobu (světlo, ohřev TUV, vytápění, vaření): 227.000,- Kč

Topení elektrickým kotlem (světlo, ohřev TUV - bojler, vytápění, vaření) cca : 420.000,- Kč (od sousedů)

Návratnost po 4 letech. 

O TČ se vůbec neví, jen 2x za rok přepnout, aby topilo a pak aby ne 🙂

 

To máš cca 38 000/rok energie v domě (6let).... To asi vytapis hodně metrů.... 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 2 minutami, Péťa napsal:

A nemusí dělat a skladovat dřevo, řešit bordel z krbu,...

Takže je to (překvapivě a jako téměř u všeho) o prioritách....

Neboť každé řešení bude mít své klády i zápory....

Upraveno uživatelem Hafity
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

jen dodám, je dobré  mít ještě něco k tomu, dcera má třeba i dost velký krb (na dřevo), jinak v těchto mrazech jelo TČ bez problémů, v baráku je teplo, teplá voda, ale kdyby byl problém s elektrikou atd., atd., může si zatopit dřevem..., třeba v texasu na to zapomněli a hned je zle  https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/3270916-mraz-v-usa-si-vyzadal-desitky-obeti-v-texasu-jsou-miliony-lidi-bez-proudu

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Taky jsem se jeden čas zaobíral myšlenkou vyměnit teplovzdušnou krbovou vložku za teplovodní, ale tak nějak postupem doby jsem své myšlenky zrevidoval.... :roker

Upraveno uživatelem Hafity
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 21 minutami, Péťa napsal:

Krb jsem vyřešil hned při první úpravě projektu, když ho projektant měl v obýváku navržený. To bylo první, co jsem ho nechal vymazat. Včetně komínu, který tam pro krb byl.

Taky tady mám komín do každého patra pro krbovky,ale je stále bez zděře a asi tak zůstane,bordel v bytě z prachu nechci.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

nechci malovat čerta na zeď, ale četl jsem, že s elektrikou to bylo v úterý dost napjaté v celé republice, prý hrozil ten black out či jak, no prostě by sis elektrikou nezatopil , na chatě mám malý agregátek a když nejde proud (dráty jdou lesem), tak nemám problém, celkem se divím, že v texasu nemají u domů taky agregáty, protože tam jsou mrazy ze severu co by dup a co pár roků tam ty mrazy skutečně  mají 😯

Upraveno uživatelem ozzy56
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@Vena garážmistr pěkně si to popsal. Ať to slouží. 

Já mám plyn a je to pohoda, ale už dvakrát jsem se přesvědčil,  že bude vhodná k němu alternativa. Jednou vypadl proud kvůli bouřce a nešel celý den a podruhé zlobil kotel...

Takže to vypadá na agregát aby to honilo čerpadlo a kotel a v případě výpadku plynu krbovou vložku na dřevo. Prach domu stejně nosi pes😋 

@Medvěd vyvlozkovani bych se nebal, nemam to sice 25 m ale jen 8 a se vším jsem tam byl za 12k

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já mám tepelné čerpadlo také, jedna venkovní jednotka a 5 vnitřních s chlazením a topením. Používám na přechodné období jinak v zimě topím plynem a k tomu v obýváku krb.

Ohřev TUV mám samostatné tepelné čerpadlo a zároveň tím chladím ve spíži.

Upraveno uživatelem MotoMoto
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 5 hodinami, Hafity napsal:

Takže je to (překvapivě a jako téměř u všeho) o prioritách....

Zapoměl jsi, že to je taky o možnostech.

Jak píše třeba Vena, tak rodiče už nemají dost sil na tahání dřeva a věcí s tím spojených.

Je hodně velkej cenovej rozdíl když kupuješ už naštípaný, nařezaný dřevo a nebo dřevo z lesa, který musíš pořezat, naštípat, někam narovnat a nechat ještě proschnout, aby Ti nezadehtoval kotel.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ještě bych možná doplnil pár těch zkušeností.  Strejc si TČ nechával instalovat vloni protože také řešil havarovaný kotel jen jemu se povedlo že kotel havaroval po půlce sezony a ještě se povedlo tu sezonu s ním dotopit. Firmu měl na doporučení tak se nějak neobával že by mohli nastat problémy. akorát že firma je jako většina jen montážní možná trochu umí servisovat ale komponenty úplně všechny nakupuje. Takže u něj se začalo vše řešit někdy konec dubna  to prvotní papírování bylo také rychlé asi za tři týdny už platil zálohu (40%) ceny aby firma objednala a komponenty když bylo objednáno tak další záloha (20%) aby to dovezly ke strejcovy na dvůr. Od té firmy doporučení řemeslníci prováděli nezbytné přípravy pro instalaci ale opět dělali jen odbornou práci demontáž starého kotle, výkopy, sekání prostupů stěnami, sekání šliců na kabely to všechno si strejc připravoval sám. Týden před termínem montáže další záloha (15%) pak teprve potvrdili termín montáže. Montáž trvala 4 dny bez oživení systému na to čekal další asi tři týdny než ten systém oživili a to už byl začátek září. Takže někdy v průběhu října došlo k oživení systému zprvu se vše jevilo jakože v pořádku ale v okamžiku kdy se noční teploty dostávali pod nulu tak systém přestával stíhat. A protože to byl začátek topné sezóny a firma nestíhala a měla oživovat x systémů a u nich řešit podobné problémy tak skoro celý listopad trvalo než se systém trochu odladil aby to dokázalo aspoň kus baráku vytápět. Ale pořád to nebylo ono. Takže bratránkovy který to místo strejce začal řešit ruply nervy a firmou posílané " odborníky" odmítl oslovil nějakého místního  topenáře a elektrikáře kteří společně během dvou pracovních dnů zrevidovali celý ten systém  našli chyby a navrhli řešení těch chyb které spočívalo ve výměně radiátorů v patře baráku. Radiátory vyměnili a funguje to. Podotýkám že než to začali dělat tak tam byl od té firmy " projektant který měl spočítat nutný výkon systému měl navrhnout nutné úpravy atd. Strejc má o něco málo silnější systém, TČ tam má od výrobce NIBE zbytek komponentů nevím. Jeho celá ta sranda i s dodatečnou výměnou radiátorů a přípravnýma prácema  vyšla na bezmála půl mega. Dělal to na dotaci takže něco málo z toho by měl dostat zpátky ale je otázkou kdy protože s tou firmou se pořád dohaduje o vyúčtování celé akce. Samozřejmě že v okamžiku kdy systém oživili tak chtěli doplatit zbytek ceny.  Podotknu že strejc je ještě o pár roků starší než naši a nemá internet tudíž vše řeší po telefonu nebo poštou nebo osobně.  A zejména po této jeho zkušenosti naši zvolili firmu ACOND protože oni si čerpadla sestavují sami některé komponenty samozřejmě nakupují i jinde ale v Milevsku mají fabriku kde to všechno dávají dohromady dali záruku 5 roků na kompresor 10 na zbytek. Mají vcelku solidní servis je tam u toho vzdálený dohled přes internet atd. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...