Jump to content

Tepelné čerpadlo starší dům.


Recommended Posts

Tak protože jsem v posledních týdnech prošel procesem instalace TČ do staršího domu. A v několika příspěvcích jsem se zmínil v jiném vlákně a moje příspěvky vzbudili zájem rozhodl jsem se že celý proces zkusím tak nějak shrnout v tomto vlákně.  

Nejdříve několik základních technických dat. Dům r. výstavby cca 1980 bez jakéhokoliv zásahu ve smyslu zateplení, výměna oken atd. Podlahová plocha něco okolo 120 m2 zdivo něco na způsob dnešního itongu. Síla stěn cca 35 cm. Dříve se používal kotel ( Dakon DOR 24 ) na tuhá paliva a roční spotřeba uhlí byla cca 85 -90 metráků uhlí topný systém samotížný s litinovými radiátory.  

 Sestava TČ tedy sestává z venkovní jednotky, zásobníku TUV  250l , akumulační nádoby 100 l jsou tam dvě oběhová čerpadla jedno točí vodu mezi venkovní jednotkou a aku nádobou a druhé točí vodu ve zbytku systému. V systému jsou zakomponované dva bivalentní zdroje každý o výkonu 6kw jeden je v aku nádobě a druhý v řídícím modulu systému. Celý systém je dálkově " hlídán" přes internet s telefonickou podporou po dobu záruky ( 5 roků) zdarma pak je to zpoplatněné nějakým paušálem za jeden hovor asi 50 Kč nebo tak nějak. Ale podle vyjádření jejich elektrikáře pokud zákazník nevolá a " neotravuje" dvakrát za týden tak to ani neřeší.  Ovládat se to nechá přes appku v telefonu nebo přes webové rozhraní případně přes terminál termostatu který je umístěný v obýváku. 

Obchodní zástupce při návštěvě provedl obhlídku ve smyslu velikosti kotelny a topného systému. Pak poslal návrh řešení kam zakomponoval všechny požadavky po odsouhlasení přesnější rozpočet a návrh smlouvy po odsouhlasení návrhu smlouvy zálohová faktura ( 40% ceny) po zaplacení zálohy termín instalace. Tohle všechno se vyřídilo během 10-15 pracovních dnů. Zároveň s návrhem řešení přišly schémata podle kterých se měly udělat přípravné práce. Přípravné práce byli dvě profese topenář a elektrikář. Topenář by měl vytvořit v podstatě jen armatury na spojení systému TČ a stávajícího systému  My jsme navíc předělávali kus systému a měnili jsme jeden radiátor a odstavovali jsme otevřenou expanzní nádobu na půdě.  Elektrikář vyrobil nový rozvaděč podle dodaného schématu a ten se umístil v kotelně aby se měli s TČ kam připojit ještě předělával část stávajícího hlavního rozvaděče.  

Dnes přišla konečná faktura a mile překvapila oproti rozpočtu je nižší o cca 4000 Kč.  Faktura za TČ byla cca na 260 tis. Kč přípravné práce něco okolo 40 tis. Kč s tím teda že "neodbornou práci " ( demontáž stávajícího kotle, demontáž stávajícího bojleru na TUV výkopové a bourací práce) jsme dělali s bráchou svépomocí. 

Tak a teď se můžete ptát na věci které jsem nezmínil. Netvrdím že jsem všechny technické věci popsal úplně přesně tak jak by to mělo být ale spíš jsem to popsal polopaticky. 

Link to post
Share on other sites
  • Replies 46
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Takže je to (překvapivě a jako téměř u všeho) o prioritách.... Neboť každé řešení bude mít své klády i zápory....

Zapoměl jsi, že to je taky o možnostech. Jak píše třeba Vena, tak rodiče už nemají dost sil na tahání dřeva a věcí s tím spojených. Je hodně velkej cenovej rozdíl když kupuješ už naštípaný,

Asi takhle ten kotel kterej tam byl měl zbytečně velký výkon.  A jak asi výš kotel na TP by měl dupat alespoň na 80% výkonu aby jel tak nějak ekonomicky a ekologicky a tam se kotel většinu sezony spíš

Dřívější Ytong - tedy plynosilikát? Nech si doma změřit radon, některé kvalitní kousky z Prefy Hýskov totiž pěkně září...

 

Na jakou teplotu TČ umí natopit vodu do otopné soustavy, jaká je předpokládaná úspora/návratnost? Nechali jste si změnit tarif elektřiny, když máte TČ?

Link to post
Share on other sites

Ja teda nechci rejpat jo, ale kdyz jsem si spocital navratnost tepelneho cerpadla a porovnal to s dobou zivotnosti, nepocitaje servis okolo, a dalsi vstupni naklady, tak to co usetrim na TC oproti atmosfere kotli, to musim celou dobu ukladat bokem, abych za 13 let mel na dalsi cerpadlo, protoze zivotnost je 10 a dali stesti tak 13 az 15 let. Takze neusetrim vubec nic, nebo neco malo v realu..... Vytapim generacni dum o plose 2x100m2 mam atmo kotel 25 az 30kW, po upravach rocne protopime 25tis, cili za 10 let 250, a za lonsky rok nam vraceli asi 4tis, cerpadlo s zivotnosti 10 let stoji 250 az 300...... Plus spotreba 🤔🤔🤔

Edited by Scratch
Link to post
Share on other sites
před 3 hodinami, Pe.Tr napsal:

to je hrozna petelice teda

Naprosto souhlasim. Svagr ma za 260 ale nema k tomu ty naklady za 40.... I tak to daval do stareho baraku

Link to post
Share on other sites

@h4wk3y  mělo by to dávat max. 60°C do systému a změnu tarifu elektřiny je vyřízená dnes ještě musím poslat revizi a jeden papír . 

 @Scratch  vycházej z toho že plyn tady není. Další kotel na TP by byl nesmysl vzhledem k věku rodičů kdy i kdyby mocipáni dali že by se v tom dalo topit déle než vyhrožují (EU) tak jak dlouho bude tatík fyzicky schopný ten kotel denně obsluhovat 2-3 roky a pak by se to muselo řešit znova. Automat se zásobníkem na TP ano je lepší než klasika není tam potřeba tolik síly na obsluhu a hlavně času ale hlavně je to pořád o tom že když se přiveze materiál ať pelety nebo uhlí tak to někdo musí uklidit a tatík takovou těžkou práci nedává a já bych na to byl povětšinou sám. Jako to zajít tam jednou za týden deset dní naložit ten kotel to by pro mě problém nebyl ale tady je problém zkrátka sehnat lidi který to uhlí nebo pelety uklidí.  Poptával jsem i automat který si je schopen brát palivo ze skladu sám ale při porovnání nákladů to vycházelo dráž než tohle řešení protože by se musel přebudovat sklad a druhý problém by byl že ten sklad kam by se to dalo foukat z autocisterny by byl moc daleko od ulice a oni nechtějí s těma těžkýma autama jezdit po trávníku ( riziko uváznutí při mokru) sice by to uměli foukat tak daleko ale už by nebyli schopný garantovat kvalitu těch pelet.  Navíc se řešil havarijní stav vezmi si že naši od mikuláše kdy ten starý kotel bouchnul topili v jedné místnosti krbovkama a v kuchyni si máti topila přímotopem. Co se týče návratnosti a úspornosti tak to nebyl nejdůležitější aspekt akce nejdůležitější bylo aby to v budoucnu nevyžadovalo fyzickou obsluhu což tohle bylo nejelegantnější řešení. Samozřejmě že když by se to dalo navlíknout na dotaci že by to bylo lepší no ale co už jak řekl ten jeden topenář byli jste potrestaný za to že jste před časem mysleli moc dopředu. 

Link to post
Share on other sites

Naprosto chápu smysl tohoto řešení. Něco podobného nás taky čeká v budoucnu u tchánovic. Mají zděný rodinný dům z roku kolem 1900 s dvěma bytovými jednotkami, kdy oni si topí krbovkami do radiátorů. Za zimu 6 až 8 bm dřeva. Druhý být má kamna na tuhá paliva bez radiátorů. Jenže roky přibývají a už tchán přemýšlí, co jednou pořídit. Nejlepší by byl plyn, který je před barákem v chodníku. Ale toho se paní tchýně bojí. Takže buď ji přesvědčíme neo se půjde cestou čerpadla, které je ale mnohonásobně jinde. Začali alespoň výměnou oken za nová a eliminací průvanu v baráku, kdy je v plánu zazdit jedny nepoužívané dveře zvenku do chodby prostředkem baráku. 

U nás máme automat na TP euro3 kvůli možnosti topení dřevem. Máme ho spoustu díky kůrovci. Systém je předělaný ze samotíže na uzavřený, kdy jeden byt má kombinovaný bojler. Topíme 2x cca 100m a spotřeba uhlí je kolem 55q + přitápění na podzim a na jaře dřevem. Všechny okna a dveře vyměněny. 

Edited by radim.1008
Link to post
Share on other sites

To řešíme teď u našich, bohudík je tam zaveden  plyn i když to je část vesnice s 12baraky, ale nastesti šel kolem plyn.... 

Kondenzační kotel + pripojka z Hup do kotelny 30m...meli by se naši vejít do 100000Kč....

TČ se zavrhlo  kvůli ceně, návratnosti a do budoucna ceny elektriky... 

Ale  kdyby nebyl plyn, dali by asi elektro kotel.... 

Link to post
Share on other sites
před 12 hodinami, Scratch napsal:

Ja teda nechci rejpat jo, ale kdyz jsem si spocital navratnost tepelneho cerpadla a porovnal to s dobou zivotnosti, nepocitaje servis okolo, a dalsi vstupni naklady, tak to co usetrim na TC oproti atmosfere kotli, to musim celou dobu ukladat bokem, abych za 13 let mel na dalsi cerpadlo, protoze zivotnost je 10 a dali stesti tak 13 az 15 let. Takze neusetrim vubec nic, nebo neco malo v realu..... Vytapim generacni dum o plose 2x100m2 mam atmo kotel 25 az 30kW, po upravach rocne protopime 25tis, cili za 10 let 250, a za lonsky rok nam vraceli asi 4tis, cerpadlo s zivotnosti 10 let stoji 250 az 300...... Plus spotreba 🤔🤔🤔

Znas nekoho komu odeslo znackove TC po 10-13letech? Nemyslim predelany klimy typu carrier, v komercnich provozovnach mame TC dokonce pripojisteny, kdy pojistovna zaplati opravu v pripade poruchy. 

@Vena garážmistr Jeste by jsi mel pripsat vykon cerpadla a znacku, to je asi to nejdulezitejsi info :D 

Link to post
Share on other sites
před 2 hodinami, Scratch napsal:

Hlavně na to musíš mít pozemek, aby jsi splnil všechny bezpečnostní parametry instalace. A nevím teda jak by na to reagovali sousedi v zástavbě. :myslim Něco jiného je usedlost na samotě u lesa.

A další náklady na revize. A ta nádrž není taky navěky.

U podsklepenýho domu bych z toho měl trochu strach.

U TC si můžeš ještě z nákladů odepisovat ušetřený peníze za elektriku z celýho baráku, když jede nízkej tarif.

Link to post
Share on other sites

Jinak pro informaci, kdyby to někoho zajímalo. Plyn není, jen kotel na tuhé palivo nebo elektrokotel.

Pořízeno TČ v roce 01/2014 Panasonic 9kW + ACV - Zásobník 240l s dohřevem celkem za 173.000,- Kč - 65.000,-Kč dotace

Servisní náklady: 2014 – 2020 = 10.500,-Kč

Náklady na elektřinu za celou dobu (světlo, ohřev TUV, vytápění, vaření): 227.000,- Kč

Topení elektrickým kotlem (světlo, ohřev TUV - bojler, vytápění, vaření) cca : 420.000,- Kč (od sousedů)

Návratnost po 4 letech. 

O TČ se vůbec neví, jen 2x za rok přepnout, aby topilo a pak aby ne 🙂

 

Edited by Jirkap
Link to post
Share on other sites
před 2 hodinami, Scratch napsal:

když vezmu v potaz vše co napsali ostatní tak touhle cestou šel před pár roky kamarád a topil tím v provozovně asi dva roky a to měl relativně zpevněný dvůr kde byl ten zásobník umístěný takže nebyl problém s doplňováním obávám se že by byl stejný problém jako s dodávkou foukaných pelet zkrátka nezpevněný dvůr kam nikdo velkým autem dobrovolně nevjede.

Link to post
Share on other sites

TČ je ACOND  PRO-R  bojler na TUV Dražice AKU nádrž je ACOND. Oběhovky Grundfos. Výkonově je to postavený o něco méně než byl ten stávající kotel. Z hlavy si pamatuju že ty bivalentní ( pomocné) zdroje mají každý 6 kw a jsou dva.  Co se tíká nějaké obsluhy nebo tak něco tak se dá říct že by to mělo fungovat absolutně bezzásahově protože dokud to pojede v tom jejich automatickém režimu tak v létě v okamžiku kdy ta ŘJ zaznamená 3 dny po sobě teplotu nižší než 20°C tak se to přepne do režimu vytápění a na jaře naopak pokud bude 3 dny po sobě více než 20°C tak se to samo přepne na režim ohřevu TUV. 

Link to post
Share on other sites

Při sledování tohohle vlákna a těch šesticiferných sum v něm zmiňovaných jsem sakra rád za bydlení v bytě. Taky nás výhledově bude čekat výměna plynového kotle, ale doufám, že to bude až za hodně dlouho, páč dík nějakým předpisům prý budu muset nechat vyvložkovat komín, a to je na střechu nějakých 25 - 30 metrů 

Edited by Medvěd
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...