Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

Plynový kondenzační kotel starší dům


Charlie 1

Recommended Posts

Ano, dnes už hliník nesmí být. Pro atmo i kondenzační kotel jsou stejné normy. Já právě přemýšlel o výměně s tím, že se komín nechá, ale "kotelník" mi řekl, že to nejde.

Já komín nechávám každoročně kontrolovat a kotel taky, Kominík se vždy jen usmívá a "kotelník" říká, že kotel je ve skvělé kondici. Akorát je to stařec, takže se může stát, že umře na něco, co není vidět.

Upraveno uživatelem Pacho69
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

ja mam atmo protherm medved 25kW, mame ho 6 let a mel 2x prohlidku, a vzdy v pohode. Ten kotel funguje ve chvili kdy je uzavreny okruh (ne samotiz) a je instalovano cerpadlo a natlakovani nad 1bar. Ekvitermni vytapeni k tomu je good, ale bohate staci i daleko levnejsi termostat. Ale je to Protherm, cili italove, cili jeden kotel je super, ale patecnich kusu je taky bohuzel dost............ Nicmene pokud jedou na drevo a timhle si chteji pritapet, tak ja bych to uplne otocil, topil bych plynem vc TUV a kotlem na TP bych si pritapel. Ale to chapu, ze z duvodu sporeni nejde. Neni nad to mit takovyho smradocha v okoli :D 

co se tyka kominu, tak u atmo by se mel komin kontrolovat 1x rok, u kondenzaku 1x2 roky (coz uplne nechapu, ale budiz), u kotle na kapalna, ci TP je to 2x za rok minimalne. Narizuje se to vsak pouze pravnickym osobam ci pronajimatelum. Muze byt ale problem treba s pojistovnou, kdyz to blafne..... jinak vyvlozkovani kominun musi byt nerezem a hlavne si tam proboha nedavejte ty levny flexihadice, vydrzi to par let a pak se musi delat znova. normalni trubkou to vychazi na cca 1000 Kc za 1bm.

Upraveno uživatelem Scratch
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já tam tedy těch 25 let mám jen tu flexi rouru, ale na kondenzační se to nesmělo nikdy, Dnes už se to nesmí ani u atmo. Chci jen konstatovat, že i flexi hliníková trubka (každý rok kontrolovaná) vydrží hodně. Kominík ji kontroluje, projíždí kamerou, zatím žádný problém.

Ale ono je to jedno, pokud dnes bude zapojovat kotel, tak stejně musí vyvložkovat. Též doporučuji nešetřit. Ale flexihliník na kondenzační kotel vůbec nesmí (a ani nesměl), kondenzát ho rozleptá.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Před 8 roky jsem rekonstruoval RD,klasický z let 67-68.Při stavbě dost ojebaný,stavěli to ženy rodiče.Byl tu Gasex 24,v baráku zima a náklady cca 35 tis. jen za topení,používali prakticky 2 pokoje.Když se v 87mém zaváděl plyn,tak jsem říkal,aby Dakona nechali jako zálohu.

Než jsme se sem v 2014 stěhovali,tak jsem nechal jen nosný zdi a všechno předělal.Na půdě,asi 2/3 patra,nebyli překlady a vlastě až do hřebenu otevřené,navíc zdi jen na 15 cm.Celé jsem přizdil na 45 a udělal stropy,tím je tu 7 místností +příslušenství.Dával jsem okna s trojsklem a zateplení 15 cm polystyrén.Krovy a půdu 30 cm vata.

Právě topenář mi poradil,že ještě může být klasický kotel,ale at už dám kondenzační,i s akumulační nádrží a ohřívám s ním i vodu,misto bojleru. Komín se vložkoval jen plastem,dával jsem do prádelny,protože už nesmí byt jako dřív na plyn i tuhý paliva vedle sebe.Navíc starý gasex měl komín alu husím krkem a tchán ho asi přes metr,, zalil betonem´´.takže na furt.Jsem v ID,takže topím stále a vejdem se do 20 tis. i s ohřevem vody.Topíme dopo na 21,odpo 23+. Jo kotel je Viadrus.Předtím bylo v okruhu přes 600 litrů,samotíž,velké radiatory.Ty jsem vyměnil za deskové,nové rozvody a objem 114 litrů.                                                                                                                                           Na servis po dvou letech,servisák kotel chválí,účinost vyjíždí kolem 97 %.Ted,protože je dřeva habaděj,tak poslední 2 roky přitápím i dřevem ve starém kotli.Jenže už je na hraně,přes 40 let a navíc od r 22 nesplnuje emise.Tak na jařejde do kovošrotu.

Mirek 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 15 hodinami, Pacho69 napsal:

Já tam tedy těch 25 let mám jen tu flexi rouru, ale na kondenzační se to nesmělo nikdy, Dnes už se to nesmí ani u atmo. Chci jen konstatovat, že i flexi hliníková trubka (každý rok kontrolovaná) vydrží hodně. Kominík ji kontroluje, projíždí kamerou, zatím žádný problém.

Ale ono je to jedno, pokud dnes bude zapojovat kotel, tak stejně musí vyvložkovat. Též doporučuji nešetřit. Ale flexihliník na kondenzační kotel vůbec nesmí (a ani nesměl), kondenzát ho rozleptá.

jenze flexi pred 25 lety mela uplne jiny parametry nez to posledni co se davalo.... 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To nevím, ale nebudu to zjišťovat. Dokud kotel jede, budu sahat jen do radiátorů, jsou tam ocelové, tak je vyměním tak, abych zatím udržel samotíž. zatím jsem jen doplnil hloupá kotel tak, že jsem paralelně k tlačítku "odblokovat poruchu" zapojil dálkově spínané relé. Občas se totiž stalo, že naskočila porucha a musel bych tam jet. Plus jsem do okruhu připojil detektor úniku plynu, abych to nezapnul kdyby unikal plyn. No a mám tam kameru, kterou šmíruju kotel. A upravil jsem ohřev TUV, které je zapojeno do okruhu ústředního topení (kotel nemá ventil ani okruh pro TUV). takže tam mám vlastní ventil ovládaný termostatem u bojleru. Víc do toho zasahovat nebudu 🙂 .

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 13 hodinami, Milan+ napsal:

Ještě ale dej metry které vytàpíš, takhle , že původně něco teď místností 7 je trošku jinde. 

Barák je 10,7x10.Podsklepený,v dílně a prádelně radiator-to je -1 podlaží.Přízemí 7 radiatorů +žebřík,patro 5radiátorů.Výška stropů 2,5 m.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V současnosti řešíme totéž, barák podobných parametrů jako @miroska, ale bez zateplení a z roku 33. měl jsem tam dva (profi) topenáře (třetího raději nepočítám - vzal zálohu na materiál a přestal se ozývat - ale to už jsme vyřešili), ale nakonec jsem zavolal kamarádovi, jeho rodiče mají rodinnou firmu, ale hlavně akceptuje můj  hlavní požadavek, že chci kombinovaný bojler. Ať kotel nejede non-stop, mimo topnou sezonu budu ohřívat elekrikou.

Podle předběžného výpočtu, by kotel měl být kolem 18kW, tak uvidím, co vymyslí.

 

Ještě mi říkal, ten boiler musí být s větším výměníkem (bývá označovaný  jako tzv metrový (m čtvereční) ) , takže pokud někdo máte ohřev vody kombinovaným boilerem, tak při výměně kotle ho budete muset taky vyměnit

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Myslím,že ted podle nějakých směrnic musí být akumulační nádoby.V listopadu jsem měl kominíka na revize a bavili jsme se případné náhradě kotle,když je všude dřeva.Bohužel komín má pruměr 130mm,tchán ho při stavbě ,,vyvložkoval´´drenážníma trubkama.V tý době jich prý bylo všude dost😛

Na něj už nejde euro 4 použít,malý tah.A říkal,že by se daly použít nějaký rumunský krbovky  s vývodem na teplovod.Prý je tam jiná emisní norma,měkčí.Ale podmínka právě akumulace,pak předělat kotelnu a jiný vstup do komína.Nadělat alespon na 5 let dřeva,dokud je za levno.Nikdo neví,kdy tu normu zpřísní,tak jsem to nakonec zavrhnul.Kde tolik dřeva narovnat,navíc mám část srdce nahrazenou hovězím a v tahu moc nedám.A mět kupovat hotové,tak je jedno jestli jedu v plynu.

Jo,s řemesníky je řehole,tady mně ojebal,napočítal zhruba rozpočet,práci dělá pěknou,ale jinak..Při placení o 110 tis chtěl víc,že se zapomněl a nepočítal DPH,pak zase,že jsem dělal změny,jenže řádově v několika stokorun,ceníky nedám,neukážu.No bylo to dohadování hnusný a dlouhý

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já mám v okruhu kombinovaný ohřívač (125l z Dražic). V létě elektro v zimě plyn. Je to zapojeno nevhodně, tehdy to nikdo neřešil. Já jsem do okruhu zapojil elektrický ventil ovládaný termostatem, takže se bojler alespoň nepřehřívá. Až dojde na změny, určitě budu chtít okruhy rozdělit, teď vlastně nemohu plyn v létě použít k ohřevu vody, protože bych topil i do radiátorů. Ekonomicky mi vychází lépe ohřívat vodu plynem, než elektrikou, pokud bude mít ohřev vody samostatný okruh. Navíc na celodenní provoz je těch 125l TUV málo a bojler se ohřívá jen 6h v noci a 2h přes den (tarif D25d), tak často není večer dostatek teplé vody. Tedy s kotlem budu řešit i ohřev vody. Zatím to ale, doufám, není aktuální. :cool:

 @miroska: Okna máš plastová nebo dřevěná eurookna?

Upraveno uživatelem Pacho69
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Okna mám plastová 6ti komor PKS Žďár nad Sázavou.Super a můžu doporučit.Kvalitou i servisem,každý rok se ozvali jestli je vše ok,ob rok přijeli překontrolovat seřízení. V bytě ,co ted má dcera,jsme dávali na doporučení montéra žaluzii,byl v tom zaháčkovaný.Pruser,pořád se uvolnovalo kování,drolil plast,na západní straně je po 13ti letech museli měnit,Problémy už v záruce,pak krachnul.

Okna jsem bral přes firmu,co mi zedničila,mají jejich certifikát a montují pro ně.Proti mojí nabídce se ještě dostali o 40 tis dolů,včetně elektických vrat.Když budeš chtít víc,tak pošlu třeba sz.

Mirek.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Do plastu se mi moc nechce, chtěl bych ponechat dřevo. Zatím jsem zrenovoval nejvíce zasažená okna (klasická kastlová), Táta vždy používal barvu, já jsem přesel ke kolorovanému oleji. Nechci při potřebě opravy sundávat barvu. 

Já dům trvale neobývám, takže investují dle potřeb. Teď mne primárně čeká střecha, chtěl bych vyměnit i klempířinu za něco bezúdržbového (měď, hliník), vyměnit pitomé v té době "módní" hranaté okapy a předělat svody (někde jsou nevhodně vyřešené a voda při větším přívalu cáká na zeď). Zatím jsem ve stádiu zadání kalkulací.

Omluva za :xvul

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 18 hodinami, miroska napsal:

Jo,s řemesníky je řehole,tady mně ojebal,napočítal zhruba rozpočet,práci dělá pěknou,ale jinak..Při placení o 110 tis chtěl víc,že se zapomněl a nepočítal DPH,pak zase,že jsem dělal změny,jenže řádově v několika stokorun,ceníky nedám,neukážu.No bylo to dohadování hnusný a dlouhý

Že Ti řekl o navýšení až při placení bez předchozího varování je dost neprofesionální.

Znám i opačný případy. Řemeslník skončil a prachy prostě nedostal. Měl maximálně zálohu za materiál.

Nebo přijela firma složila materiál, zinkasovala prachy za matroš a už se neukázali.

S těma ceníkama. Když dáš auto do servisu, taky chceš vědět za kolik a kde nakupovali díly? Myslím, že by jsi brzy hledal jinej servis.

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dave ty se tim zivis jakou značku kotle by jsi doporučil? Ohledně spolehlivosti, ceny dílu a servisu? 

Tak se zadala zakázka 3 soukromníkům tak uvidíme rozptyl( na který jsem sehnal dobře reference) naším s tím pomáhám, protože některý řemeslník vidí důchodce= Kafky a pálí ním ceny.... 

 

Protherm spadá pod Vaillant= to jsou Němci.... Montují se v Itálii? Tak to nevím.... 

Upraveno uživatelem Charlie 1
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 2 hodinami, Dave_k napsal:

Že Ti řekl o navýšení až při placení bez předchozího varování je dost neprofesionální.

Znám i opačný případy. Řemeslník skončil a prachy prostě nedostal. Měl maximálně zálohu za materiál.

Nebo přijela firma složila materiál, zinkasovala prachy za matroš a už se neukázali.

S těma ceníkama. Když dáš auto do servisu, taky chceš vědět za kolik a kde nakupovali díly? Myslím, že by jsi brzy hledal jinej servis.

 

S tím ceníkem jsem to asi blbě napsal.Nechtěl jsem vědět za co nakupuje.Ale při poptávce jsem chtěl orientačně,cenu pro mně,musel jsem řešit úvěr.Stavaři mi řekli téměř přesný odhad,co se bude ještě muset udělat,když už rekonstrukce,tak co udělat,to samé klempíř s pokrývačem.Byli rádi,že mají přes zimu práci pod střechou,něco ani nepočítali.Byl jsem s nima několikrát týdně,což brali celkem pozitivně.Dostali doporučení,já byl spokojený,tak proč je nedoporučit známým.Topenáře naopak doporučili mně a fakt ne.Nemám ve zvyku nikoho ojebavat.Tvrdil,jak tu maká,jenže dovezl nějaký matroš,hned faktura a pak dlouho nic.po cirkuse zase chvíli nadělal díry a telefon nebral.Že maká v Praze.Buden o víkendu,tak jsem tu mrznul,udělal přípravu,dojel v 10 a ve 12 dom-je neděle.To jsem byl nějaku dobu po operaci,uhnal jsem si zápal.Když jsme už potřebovali topit,tahali se pucovky....No v květnu se konečně zatopilo.Začínal v prosinci.Po několika týdnech reklamace v koupelně,sprcháč.Ještě štěstí,že jsem mu nedal poslední splátku.dostal ji až s vyměněným koutem.Pak se vysypala termo baterie,už nebral telefon,tak jsem raději koupil novou,ta od něj čistoktevná čína

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...