Přejít na obsah
  • Current Donation Goals

Nabíjení baterie


Jardel2018

Recommended Posts

Zdravím ve spolek 🙂 mám takový menší dotaz... Jak je to s nabíjením baterie? Když jsem před dvěma lety auto kupoval, tak mi prodejce říkal, že bych baterii vůbec neměl nabíjet a kdybych chtěl, tak že to mám přivézt k nim, že to nabíjí... Nicméně, mám doma na nabíječku s mikroprocesorem, která by měla v poho nabít i gelové a agm baterie... A protože začínám třetí zimu, můžu ji preventivně dát na nabíječku (nevím v jakém je stavu)?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

baterii rozhodne kontrolovat, pravidelne merit (zvlast pokud auto jezdi kratke couracky kolem komina nebo casto dlouho stoji)  a pripadne vcas nabijet. Obzvlast to plati u tech novych aut s "inteligentnim" dobijenim, ktere vetsinou baterii "chytre" dobiji malo nebo vubec (protoze emise a ekologie) a tim ji "inteligentne" za velmi kratkou dobu poslou do vecnych lovist (a ekologie place) a pak te privita ten pan v servisu, co tak moudre poradil o baterii se nestarat a vytasi se s castkou, ze ktere se protoci panenky, protoze vyrobcem predepsane AGM baterie jsou o dost drazsi, nez klasicke, ktere se vetsinou nedaji v novych autech pouzivat.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No správně by to mělo být na + pól a - na kostřící bod. Bližší info v manuálu vozidla :) 
A odpojením ztratíš max. datum a čas a možná ještě nějaké načtené hodnoty jednotek vozidla, které se ale po pár km jízdy samy znovu načtou. Když by se rozhodilo zamykání nebo zavírání oken, tak to bys měl vážně smůlu :) 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ja možno nejako z opatrnosti ešte pred zapnutím takto zapojenej nabíjačky počkám 5-10 min. na uspatie jednotiek lebo náhly nárast napätia v sieti pri nebežiacom motore asi nie je štandardný. Neviem možno je to zbytočné a je to jedno, ale ktovie či sa týmto nerozhodí aj informácia v jednotke o stave nabitia batérie. Každopádne nebude to nič s čím by si auto neporadilo.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ked prides k autu pripojenemu na nabijacke a odomknes, tak sa zobudia riadiace jednotky a vtedy tiez nie je problem s pripojenou nabijackou, takze nemusis cakat do uspatia pri pripajani nabijacky. Bezne kolise napätie v palubnej sieti pocas nastartovaneho motora od 14,3 do 14,6 V (teda aspon u mna). Moja Lidl nabijacka vypina v standardnom rezime pri cca. 14,3 a v zimnom pri cca 14,5 V, takze nehrozi ziadna prepätova spicka, ktora by poskodila elektroniku v aute.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Guest Petr 3008
V 8. 12. 2020 at 14:37, Jardel2018 napsal:

Zdravím ve spolek 🙂 mám takový menší dotaz... Jak je to s nabíjením baterie? Když jsem před dvěma lety auto kupoval, tak mi prodejce říkal, že bych baterii vůbec neměl nabíjet a kdybych chtěl, tak že to mám přivézt k nim, že to nabíjí... Nicméně, mám doma na nabíječku s mikroprocesorem, která by měla v poho nabít i gelové a agm baterie... A protože začínám třetí zimu, můžu ji preventivně dát na nabíječku (nevím v jakém je stavu)?

Nechápu jak ti někdo mohl poradit něco takového. Pokud jsi ještě aku nedobíjel, myslím, že bude už nezvratně poškozená a její životnost o dost zmenšená.. Slavné "inteligentní" dobíjení aku během jízdy nedobije a i po delší jízdě je pravděpodobné, že přijedeš s méně nabitou aku než tomu bylo při odjezdu. Zůstane nabitá třeba jen na 70 procent a má napětí jen 12,3 V. Přitom pod 12,5 V již dochází ke tvorbě krystalů síranu olovnatého, k sulfataci, kterou nevratně klesá kapacita aku.

Já se tak nějak snažím udržovat stále nabito. V garáži vždy zapnu a nechám dobít do plna. Sám jsem zvědav jestli se tím životnost aku prodlouží a jak vlastně dlouho vydrží.  

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Inak pri inteligentnom nabijani ak clovek nemoze vzdy po dojazde nabijat plati zlate pravidlo, ze tesne pred odstavenim vozidla treba co najviac brzdit motorom. Cize prichadzam domov, tak dojazdy do krizovatiek a aj dojazd k domu zasadne so zaradenou rychlostou nech sa stihne akumulator co najviac dobit a potom hned po zaparkovani motor vypnut a zamknut auto co najskor. To dokaze dost pomoct.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...