Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

Černé ovce - P5008 SUV


pap13

Recommended Posts

V 22. 11. 2020 at 18:50, Petr 3008 napsal:

A já přidám ještě jeden eko příklad : u nás ve firmě se nakupovali v nedávné době elektrobusy, protože se ale zjistilo, že se v busu musí také topit (na el. by už nikam ani nedojel) muselo se domontovat naftové topení, které pochopitelně žádný filtr nemá a saze letí přímo ven. Propočtem bylo zjištěno, že samotné naftové topení má na hodinu stejnou spotřebu jako plnohodnotný bus euro 6..  A cena el.busu je čtyřnásobná.  Takže el.eko je celkem fajn. 

Tohle by mě docela blíže zajímalo. Když se podívám na nejvýkonnější vodní webasto tak je uvedena spotřeba 1,6l/h při výkonu 12kW a vzduchové 0,6 l/h při 5kW. :myslim

Tak buď tam je obvzláště žravé topení nebo ty busy s Euro 6 jezdí s menší spotřebou než osobáky s třetinovým objemem a výkonem nebo ta nafta pro bufik měla ještě někde odbočku do kanystru. :D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Guest Petr 3008

@Dave_kReálná spotřeba naftového topení v autobusu je zhruba 4 l na hodinu provozu. V tomto případě se jedná o městské autobusy, které najedou zhruba 100 km za 8 hodin. Naftový autobus tedy spálí cca 35 l a bufík mu stačí jen na první ohřátí motoru, pak topí vodním topením od motoru. El.bus topí naplno bufíkem celých 8 hodin. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 14 hodinami, Dave_k napsal:

Tohle by mě docela blíže zajímalo. Když se podívám na nejvýkonnější vodní webasto tak je uvedena spotřeba 1,6l/h při výkonu 12kW a vzduchové 0,6 l/h při 5kW. :myslim

Tak buď tam je obvzláště žravé topení nebo ty busy s Euro 6 jezdí s menší spotřebou než osobáky s třetinovým objemem a výkonem nebo ta nafta pro bufik měla ještě někde odbočku do kanystru. :D

U mestskeho busu bych to vubec nerozporoval, jen si vezmi neustale otvirani dveri na zastavkach, cili neustale vetrani tepla ven, nastupujici a vystupujici lidi jeste vice viri ten vzduch, velke prosklene plochy a zadna izolace nejakymi vrstvami molitanu, jako u osobaku, takze na vytopeni bude potreba daleko vice kilowat. Navic to topeni pojede celou smenu, tj, 8-12hodin?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Je to odbíhání od tématu ale já si pamatuju když jsem jezdil u DPP tak běžná směna autobusu ( řidiči na dvě šichty) trvala něco mezi 14-20 hodinama. Dnes je to asi jiný protože provozní den denních linek je o cca 3 hodiny kratší. Ale i tak ten bufalo v tom elektro musí dupat celou šichtu minimálně na 75% výkonu a to něco spolkne. Takže když vezmu že běžná 12 metrová SORka  E5 EVV jezdila +- 25 l/100 km  E6 +- 28l/100km a za šichtu ten autobus najel tak 300 km tak je to cca 75 -84 l nafty no a u té elektriky když bude brát bufalo 4 l/h a poběží těch 20 hodin tak spálí 80l nafty taky a v podstatě je to jen spálená nafta která hřeje bojler s vodou aby kaštanům nebyla zima. Kdežto když ji prožene motorem tak ten povoz aspoň někam dojede. A k vytápění se využívá přebytečná energie z chlazení agregátu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Guest Petr 3008

Je fakt, že to byla odbočka od tématu slušná... když už jsem se ale nechat nachytat na to elektro a dal příklad, tak jsem to chtěl trochu povysvětlit.

A abych se trochu přiblížil: jestli výrobci topení udávají spotřebu stejně jako výrobci aut.. tak je rozpor jasnej. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 42 minutami, Vena garážmistr napsal:

Je to odbíhání od tématu ale já si pamatuju když jsem jezdil u DPP tak běžná směna autobusu ( řidiči na dvě šichty) trvala něco mezi 14-20 hodinama. Dnes je to asi jiný protože provozní den denních linek je o cca 3 hodiny kratší. Ale i tak ten bufalo v tom elektro musí dupat celou šichtu minimálně na 75% výkonu a to něco spolkne. Takže když vezmu že běžná 12 metrová SORka  E5 EVV jezdila +- 25 l/100 km  E6 +- 28l/100km a za šichtu ten autobus najel tak 300 km tak je to cca 75 -84 l nafty no a u té elektriky když bude brát bufalo 4 l/h a poběží těch 20 hodin tak spálí 80l nafty taky a v podstatě je to jen spálená nafta která hřeje bojler s vodou aby kaštanům nebyla zima. Kdežto když ji prožene motorem tak ten povoz aspoň někam dojede. A k vytápění se využívá přebytečná energie z chlazení agregátu.

proto nekteri netopi.... 😂

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...