Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

Přechod z 10W40 na 5W40


Djoszee

Recommended Posts

Návštěvník

Nevím, jak to hoši od Mobilu udělali, že plní PSA B71 2290, ale HTHS, která je 3.58mPa.s již spadá do kategorie ACEA A3/C3.

Když odbočím, tak je to něco jako Fordí olej, který je v 99% ACEA A5.

Jenže vím o dvou olejích, který plní ACEA A3 a plní i fordí normy :D

před 15 minutami, MJSytic napsal:

I tlustý film, se může utrhnout dříve, než ten tenký...

To mi prosím vysvětli, dík.

před 15 minutami, MJSytic napsal:

Ineo C3 5W40

Je to Total, proč ne.

Upraveno uživatelem Návštěvník
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník
před 16 minutami, MJSytic napsal:

Jinak tloušťka filmu při 150°C snad není všechno

Nevím, jak u tebe, ale (nejen) u mne je to jeden z hlavních kritérií pro výběr konkrétního oleje ;)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 19 minutami, vagi napsal:

Nevím, jak to hoši od Mobilu udělali, že plní PSA B71 2290, ale HTHS, která je 3.58mPa.s již spadá do kategorie ACEA A3/C3.

Když odbočím, tak je to něco jako Fordí olej, který je v 99% ACEA A5.

Jenže vím o dvou olejích, který plní ACEA A3 a plní i fordí normy :D

To mi prosím vysvětli, dík.

Je to Total, proč ne.

No já mám vysvětlovat, ale ty mi na to Ineo C3 odpovíš stylem "je to Total, proč ne" :nevim  Přitom je to snad jedno, jestli to je Total, nebo není :myslim  Důležité jsou jeho parametry, ne? A když už jsi doporučil Ineo MC3 5W30, tak se ptám, proč ne Ineo C3 5w40?
Jinak s tou tloušťkou filmu jsem to myslel tak, že nezáleží jen na ní, protože film u kvalitního C2 oleje může za celou dobu životnosti oleje vydržet, na rozdíl od nějakého nekvalitního C3 oleje, který bude s parametry po 10tis km úplně jinde :myslim

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník
Právě teď, MJSytic napsal:

Přitom je to snad jedno, jestli to je Total, nebo není

Očividně není, kór zde, na PC. Je to takové spojení, že Total a Peugeot = nic jiného nebereme. Jen poukazuji na to, že Total není vše ;)

před 3 minutami, MJSytic napsal:

Jinak s tou tloušťkou filmu jsem to myslel tak, že nezáleží jen na ní, protože film u kvalitního C2 oleje může za celou dobu životnosti oleje vydržet, na rozdíl od nějakého nekvalitního C3 oleje, který bude s parametry po 10tis km úplně jinde

Takže jsem se nic nedozvěděl, nevadí.

před 3 minutami, MJSytic napsal:

A když už jsi doporučil Ineo MC3 5W30, tak se ptám, proč ne Ineo C3 5w40?

Protože nesleduji jenom každý olej Total? Nicméně, dávám ti za pravdu, Ineo C3 5W40 je ještě o chlup lepší, než MC3 5W30. Potom ale nechápu, proč tu skoro každý dává ekovodičky Ineo 5W30 :D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 3 minutami, vagi napsal:

Takže jsem se nic nedozvěděl, nevadí.

Tak já netvrdím, že jsi nevěděl, že se během provozu může viskozita měnit (nebo nevím, co jsi se chtěl dozvědět). Jen jsem vysvětloval proč si myslím, že HTHS není vše. Zároveň netvrdím, že není důležitá. Prostě zastávám názor, že do motoru, který to umožňuje, dám raději olej C2, který bude plnit parametry po celou dobu životnosti, než nějakou C3, která za 10tis zdegraduje natolik, že bude horší než ta C2. A je úplně jedno jaké značky to budou :nevim
Každopádně díky za potvrzení, že ten Ineo C3 5W40 je OK, i když tu PSA normu oficiálně neplní ;)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník
před 1 minutou, MJSytic napsal:

Prostě zastávám názor, že do motoru, který to umožňuje, dám raději olej C2, který bude plnit parametry po celou dobu životnosti

A ACEA C3 olej ji plnit nebude? :D

před 2 minutami, MJSytic napsal:

C3, která za 10tis zdegraduje natolik, že bude horší než ta C2

Nějaký relevantní rozbor máš, když už to tvrdíš?

před 3 minutami, MJSytic napsal:

Každopádně díky za potvrzení, že ten Ineo C3 5W40 je OK, i když tu PSA normu oficiálně neplní

 

před 17 minutami, vagi napsal:

Protože nesleduji jenom každý olej Total?

:papa

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník

Zbytečně se tu budeme handrkovat.

Každý to vidíme jinak.

Ty = striktní dodržovač (Total = MODLA)

Já = vysírač a alternativista (jiné oleje = OK)

Zakončíme to shodou. Oba máme svůj názor, máme se rádi a nebudeme si kazit večer :D:P

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já si nic nekazím a Total pro mě není modla :) Jen to beru tak, že v poměru cena/výkon jsou na tom výrobky Totalu dobře. A to, že ho PSA doporučuje, je jen malé bezvýznamné + :) 
Jinak s tou viskozitou je to popsané třeba tady, ale to ty máš určitě nastudované
...  ;)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník
před 5 minutami, MJSytic napsal:

Jinak s tou viskozitou je to popsané třeba tady

Nejenom s viskozitou na těchto stránkách ;)

 

před 5 minutami, MJSytic napsal:

v poměru cena/výkon jsou na tom výrobky Totalu dobře. A to, že ho PSA doporučuje, je jen malé bezvýznamné +

Cena vs výkon = vesměs v pohodě. Abych nebyl za prudiče. Pár olejů Total jsem taky odjezdil. Ale, hledám i jiné věci, než jen značku :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

A co říkáte na Total Q7000 10W40? Používám jej v motorech 1.6 110k benzín NFU, Peugeot motor, litina blok.

Podle PSA normy sem patří, podle Totalu má interval 2roky nebo 20000km. Měním po roce nebo 15000km. Je to polosyntetika, teplota oleje nešla nikdy přes 130°C, ale v nabídce je i plná syntetika Total Q9000 5W40, ale zdá se mě to zbytečné sem lít.

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník

Řekl bych, že oba jmenované oleje jsou standartní hydrokrak...takže běžné oleje, které danému motoru neublíží.

Těch 130°C je kde...ve vaně? To už je dost i na daleko výkonnější oleje.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@vagi U 307 mám senzor oleje součástí hladinového měřiče oleje ve vaně... a u 206 je tuším na tělese olejovýho filtru. Po dálnici se dostanu lehce na 110-120°C teploty oleje, tak proto jsem tak nějak psal 130°C max. což myslým byl vždy strop, ke kterýmu se to někdy párkrát přiblížilo. Běžná klidná jízda je teplota oleje stejná, co teplota chladící kapaliny cca.

Ale nezdá se mě to extrem, budík je do 140°C+ a až za touto hranicí začíná červené pole (to je original kaple peugeot 206). U 307 je měřák do 150°C. Viz obrázky.

Jestli je to hydrokrakovaný olej ano či ne, to fakt nevim. V podstatě, co bych z toho měl vyvodit? Sháněl, jsem datasheet a tam je uvedeno, že je to olej na syntetické bázi, takže nevim (dříve se uváděla polosyntetika) mmo jiné. Já klidně budu jezdit mineral, pokud bude dobrej pro můj motor. Nepotřebuju long life na 30K km nebo 2 roky a přijde mě zbytečné ho do auta dávat. Mě zajímá, jestli tento olej je dobrej "mazivostně" stejně, jako třeba INEO 5W30, pokud ho zavčas vyměním- tudíž nepotřebuju, aby najel a vydržel long life. :-) 

Něco jsem o tom načetl, ale nevím zdaleka všechno o všech možných olejích. Ale pokud vezmu v potaz, že na naše podmínky stačí 10W30 rozsah, tak to splňuje jak olej 5W30, tak i 10W40. Zajímá mě, pokud olej nebudu přepalovat přes 130°C, jestli je stejně dobrej, jako dražší oleje v tomto režimu výměn- tzn. bude chránit díly před opotřebením, jako když tam naliju Seleniu 10W60 apod.

Tenhle Total Q7000 je v normě API SN/CF, vč. normy PSA (z hlavy číslo nevím). Bral jsem teď Total Q7000 Energy (podle datasheetu má úplně stejné parametry viskozit a ostatních parametrů, které Total uvádí v technickém datasheetu). Total Q7000 a Total Q7000 Energy se oficiálně liší jenom tím, že u Energy chybí norma PSA, přitom specifikace jsou naprosto stejné. Viz příloha.

 

image_1429895158404.jpg

IMAGE_125.jpg

TDS_TOTAL_QUARTZ 7000 10W-40_DFG_202101_EN(1).pdf TDS_TOTAL_QUARTZ 7000 ENERGY 10W-40_DFH_202102_EN(1).pdf

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

jen dodám, že při jízdě je teplota oleje vždy vyšší, než teplota vody--tak nás to učili ve škole a tak si to i pamatuju ze svých aut (teploměry oleje jsem si dodělával, když nebyly origo) , dokonce i v autech, kde jsem dodělával chladiče oleje, byla teplota oleje vyšší  😉

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník

@inoxingpokud bych měl takovéto teploty oleje, tak bych výměnu určitě zkrátil na těch 10 000km.

Hydrokrak je běžný olej, kterých je na trhu většina. Pokud bys chtěl kvalitnější, hledej: PAO, Estery...ale ty ceny za litr oleje jsou daleko vyšší.

A jestli je olej plná, nebo polosyntetika...neřeš. Hromada 10W40 má kvalitnější základ, než 5W40 :D

Viskozitu oleje na naše podnebí bohatě splňuje xW30 - xW40, ale pozor, například tebou zmíněné Ineo je ekovodička (to slovo uvádím záměrně) a pro tvůj motor není zcela vhodný.

Prostě hledej olej s viskozitou xW40, ACEA A3 a pokud chceš dodržet normu, tuším že PSA B71 2296  (tam je hafo olejů, co normu plní) a měň klidně po těch cca 10 000km. Nic lepšího pro motor nelze udělat :)

pár tipů 5W40:

https://yacco.cz/osobni-automobily/yacco-lube-fr-5w40

https://www.motul.com/cz/cs/products/8100-x-cess-5w40

https://ravenol.cz/produkty/ravenol-vsi-5w-40:104/

http://oleje-total.cz/motorovy-olej-5w-40-total-quartz-9000-5-l

https://oleje-pema.cz/zbozi/motorovy-olej-shell-helix-ultra-5w-40-1l_33655

atd.

Ve viskozitě 10W40 je taky spousta kvalitních olejů...stačí si vybrat :)

 

Upraveno uživatelem Návštěvník
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@vagi Možná budeš mít teplotu oleje v podobných hodnotých a třeba o tom ani nevíš :)  Máš tam budík na olej? Běžně se ti to k 130°C nedostane, jenom jsem to uváděl jako nějakou pomyslnou mez, za kterou bych to nenechal zbytečně jít. Umím si představit, že pokud bys to štval po německé dálnici dlouho na max, tak se dostaneš na vyšší teploty, než 130°C. Podle mě je ale 130°C pro sérii a se standartním olejem pomyslná mez, zároveň chvilkově bezpečná, ale můžeme o tom diskutovat. :)

Když pročítám staré data z doby vzniku těhle motorů (cca 2000 rok), tak i tento předepsaný olej od Totalu změnil trochu složení  a je dnes vlastně více kvalitní, než byl před 20 lety. Stejně tak máš uvedené i další provozní kapaliny, které se dřív rozlišovali podle "severské země a neseverské země", které postupně nahradila jedna kapalina, která je určená pro všechny země. Proto se tak ptám, možná trochu řečnicky- Nejsou tyto normální oleje už tak dobré na tyto staré motory, které se obešli i s o něco "horší kvalitou" (reps. složení bylo úměrné dané době)?

Třeba tenhle Total Q7000 měl normu SL/CF (A3/B3), teď má SN/CF (A3/B4). To jsou údaje ze servisní knížky z roku 2006. V podstatě je na úrovni Quartz 9000 v roce 2006, ikdyž také SL/CF (ale už A3/B4). Upozorňuji, že v té době už měl tento olej na NFU interval 30000km/2roky podle německé servisní knížky (neříkám vůbec, že to je správně, jen že si to takhle dovolili). Total dneska už je obezřetnější a říká 20000km/2roky.

Tedy, když to vyleju po roce anebo 15000km (u mě se to celkem kryje), myslím si, že je to nádhera :D

Oleje, co jsi mě poslal beru jako dobré a děkuji za odkazy, sám jsem jezdil leta na Q8 Formula Excell-5W40, který plnil i VW505.01, ale pár let jezdím v Peu/Cit už na tenhle "normální" Total.

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník

Ano, 407 tam budík má. Jen netuším, jak moc relevantní informace poskytuje :)

A co se týče zátěže...možná krapet víc dostane olej na prdel, když budeš mít svižné tempo třebas na Grossglockner. Plná zátěž motoru při nižší rychlosti.

Jinač tenkrát, v cca roce 2000 byl svět ještě v pořádku. Do benzínových motorů se předepisoval normální olej s ACEA A3...o pár let později, díky ekoteroru, se do podobných motorů předepisují ekovodičky. No coment.

V podstatě všechny oleje se během let vývoje tak nějak změnili. Něco přidáno, něco ubráno na aditivačních balíčcích...v konečném výsledku tu máme normy a předpisy, které ty oleje musí plnit. Minimální hodnoty HTHS, sulf.popel atd. atd. atd.

A ono, je to tak nějak profláklé. Radši koupím "normální olej (Total Q9000)" který vyměním častěji, než abych přejížděl LL intervalem "super mega olej" který stojí raketu.

 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník

Nevím, jaké jsou přímo požadavky Citroenu, ale předpoklládám, že to bude stejně, jako u Peugeotu, takže: PSA B71 2312 - což, jak @MJSyticví, tak v podstatě to NEJ, co lze pořídit, je milovaný Mobil1 ESP 5W30 ;)

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...