Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

Schodiště - velikost stupňů


Péťa

Recommended Posts

Podél pozemku mi teče potok a překvapivě k němu chodím mnohem častěji, než jsem předpokládal. A protože léta letí, chci si k potoku vybetonovat schodiště. Teď řeším dilema, zda mám udělat výšku stupňů 18 cm a šířku schodu 28 cm a nebo vybetonovat o schod více a pak to vychází příjemnější výška 16,5 cm, ale zase šířka jen 25,5 cm. Je mi jasné, že rozhodnout se musím sám, ale klidně si zde přečtu i názor jiných.

2020-08-31 06.04.56.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ja bych udelal nizsi a uzsi...a nebo nizsi a stejne siroky..ale to by asi znamenalo vice prace s lopatou a krumpacem...

Clovek preci jen nemladne...

A pak jeste takova separitisticka uvaha...udelej si tam jez...a nebudes muset betonovat tolik schodu😁

Upraveno uživatelem Fruktis
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

já letos betonoval schody 18 na 30, předtím jsem něco početl na internetu a pak zvolil tento rozměr, do schodů jsem zabetonoval i ocelové trubky pro zábradlí, chodí se mi po nich dobře, ale mladší sousedka říká, že to mám vysoké, takže tak nějak... , předek každého schodu je betonová palisáda 25cm na 50 (kupovaná), zbytek šalunk a železobeton :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Péťa changed the title to Schodiště - velikost stupňů

Tak podle normy je minimální šířka stupně 250mm a šlápnout se na to dá v pohodě. Tady bych ale hodně zvážil, jak ty schody budeš chtít využívat. Pokud jen na to, že si tam dojde zchladit nohy, tak bych klidně volil vyšší stupně, pokud tam budeš běhat s velkou konvi pro vodu, volil bych ty nižší.

Pokud zábradlí, tak nějak jednoduše demontovatelne, aby ti ho neohnula povodeň. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jasně, vyleju to najednou betonem. Natluču do země dráty, do betonu dám pochopitelně další. Poslední schod (v podstatě v potoku) jsem udělal z ohromného pískovcového kamene, který jsem posadil do betonového lože. Až bude zase míň vody, udělám opět zábranu, aby mi tam netekla voda a celý kámen ještě doobetonuji okolo. To jsem nestihl, protože mi stoupla voda. Nemyslím, že by to ujelo. Větší problém je, že regulace je hodně stará a sype se to celé :(

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

A že to ujede. Máme takhle u baráku taky do potoka schody a dole je daný betonový trámec, který je zapřený dvěma zatlučenýma trubkama a stejně se to hýbe směrem do potoka. Vzniká tak další schod vůči chodníku. :D

Upraveno uživatelem radim.1008
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já bych ještě pro jistotu alespoň vykopal kotevní patku na tom nejvyšším schodu a možná i někde níže, aby to neujelo dolů, nebo vrtákem díry aspoň hloubku 60cm, výztuž nebude? Bez ní to brzy praskne.Předpokládám, že to bednění stupňů budeš ještě vyztužovat středem.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Právě teď, Agrafik napsal:

Já bych ještě pro jistotu alespoň vykopal kotevní patku

To bych musel zasáhnout do regulace potoka a nevím, jestli by se to Povodí Labe líbilo 😮 I když - až to vyleju betonem, tak už nic neuvidí :D Vyztužovat to pochopitelně budu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 2 hodinami, Péťa napsal:

Děkuji všem za názory, v podstatě to byl zbytečný dotaz :D Neuvědomil jsem si, že mám doma osobu, která na ty schody vleze sice jen jednou (až budou hotové, aby je vyzkoušela), ale přesně ví, jak je potřebuji :D:D:D

Budou 18x28 cm ;)

Už mám víc než polovinu hotovu:

Hlavně to ještě ten střed zašalovanych schodnic vyztuž nebo budou do oblouku 

Upraveno uživatelem Péťa
Odstraněny obrázky z citace
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Uvažoval jsem o tom, ale asi to dělat nebudu. Ty výztuhy by mi překážely při betonování a myslím, že se to zase tolik neprohne. A jsou to schody k potoku, ne v baráku ;) Původně jsem je chtěl dělat pískovcové, ale když jsem si představil tu práci, tak vyhrál můj oblíbený beton.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ono to není odfláknuté. Jen jsem neměl odvahu rozebrat regulaci, tak jsem zvědavej, jestli se urvou. V každém schodu jsem zatloukl čtyři metrové dráty (dvanáctky a desítky). Koukají ven tak 15 cm, takže 85 cm je zarvané mezi šutry regulace :D To byla šílená práce.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...